Siew kukurydzy w sezonie 2019

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że większość gospodarstw już w połowie kwietnia zakończyła siew kukurydzy. Inni nie spieszyli się, bo obawiali się przymrozków.

W porównaniu do lat poprzednich, około 2 tygodni wcześniej kukurydzę siejemy. (…) To pole jest zasiane już, (…) teraz siejemy poletka na dni kukurydzy – mówi Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa.

Wybór terminu na siew kukurydzy nie należy do łatwych

Jan Bartoszewski

fot. Mariusz Drożdż

Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic

Ten termin to jest zawsze trudny, w którym momencie wyjechać na pole i zacząć kukurydzę siać – zauważa Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic. – Ale zdecydowaliśmy się. Ta decyzja to zawsze jest wielka odpowiedzialność. Co zrobić. Rośliny, które są w tym momencie najbardziej narażone na śnieg, na minusowe temperatury, (…) wygląda na to, że się hartują i bronią. Dużo rozmów prowadzimy na ten temat kiedy siać i kiedy nie siać – dodaje.

Susza daje się we znaki

Maciej Majchrowski

fot. Mariusz Drożdż

Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa

W południowo-zachodniej Polsce coraz bardziej daje się we znaki susza. Na wielu polach nie widać jeszcze wschodów. – Jest bardzo sucho. (…) Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie deszczu, no to może być nieciekawy rok – mówi Maciej Majchrowski.

W najbliższym czasie rolników czeka wykonanie zabiegów na polach

Środek chwastobójczy, doglebowo stosuję. Potem będę stosował jeszcze odżywki, bosfoliary, cynk – wymienia Maciej Majchrowski.

Radosław Witczak

fot. Mariusz Drożdż

Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

W głównej mierze musimy skupić się na nawożeniu makroelementami, bo to możemy do gleby dostarczyć. Fosfor w większości w kukurydzy stosujemy w podsiewacz. Niemniej nawozy jak azot, potas, magnez czy siarkę (…) warto by było zastosować doglebowo. (…) W latach suchych warto skorzystać z jakiejś wilgoci glebowej. I tutaj ważne jest żeby na dwa, czasem nawet na trzy tygodnie przed planowanym siewem kukurydzy to zrobić – uważa dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska – (…) Dolistnie, jeżeli oczywiście będą sprzyjały warunki, w kukurydzy zalecam cynk.

Od posiania do zbiorów mija około pół roku, dlatego o plantację należy dbać i regularnie ją lustrować przynajmniej raz w tygodniu, aby szybko zareagować na wtórne zachwaszczenie czy wystąpienie szkodników.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Z forum

Powiązany temat:

Uprawa kukurydzy
RU68
27 minut temu, solek01 napisał: żeby bonus miał znaczenie to musiałby być ze 20% na jednostce a te 5% różnicy nie robi. Wiem że konkurencja robi różnicę w cenach al...
zobacz więcej »
solek01
żeby bonus miał znaczenie to musiałby być ze 20% na jednostce a te 5% różnicy nie robi. Wiem że konkurencja robi różnicę w cenach ale u nas za 330 ciężko pszenicę wykosić. Ceny z...
zobacz więcej »
RU68
liczę ceny większych zakupów i bonusy co do koszenia to konkurencja decyduje w danym rejonie natomiast strategiczna jest cena zbytu
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ziemniaki będą oznakowane

Czy oznaczenie ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą ukróci proceder przepakowywania zagranicznych produktów jako polskie?

25 kwietnia 2019

Płot na granicy czyli musztarda po obiedzie

Rolnicy nie chcą budowy kosztownej zapory. To największa głupota - mówią. Chcą, aby pieniądze zostały skierowane do poszkodowanych przez ASF

17 czerwca 2019

Bezumowne użytkowanie gruntu to nadal problem?

Nielegalny zasiew w woj. zachodniopomorskim! Rolnicy są zaniepokojeni!

17 czerwca 2019