Siew kukurydzy w sezonie 2019

Download PDF

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że większość gospodarstw już w połowie kwietnia zakończyła siew kukurydzy. Inni nie spieszyli się, bo obawiali się przymrozków.

W porównaniu do lat poprzednich, około 2 tygodni wcześniej kukurydzę siejemy. (…) To pole jest zasiane już, (…) teraz siejemy poletka na dni kukurydzy – mówi Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa.

Wybór terminu na siew kukurydzy nie należy do łatwych

Jan Bartoszewski

Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic

fot. Mariusz Drożdż

Ten termin to jest zawsze trudny, w którym momencie wyjechać na pole i zacząć kukurydzę siać – zauważa Jan Bartoszewski, gospodarz z Niekazanic. – Ale zdecydowaliśmy się. Ta decyzja to zawsze jest wielka odpowiedzialność. Co zrobić. Rośliny, które są w tym momencie najbardziej narażone na śnieg, na minusowe temperatury, (…) wygląda na to, że się hartują i bronią. Dużo rozmów prowadzimy na ten temat kiedy siać i kiedy nie siać – dodaje.

Susza daje się we znaki

Maciej Majchrowski

Maciej Majchrowski, rolnik z Janowa

fot. Mariusz Drożdż

W południowo-zachodniej Polsce coraz bardziej daje się we znaki susza. Na wielu polach nie widać jeszcze wschodów. – Jest bardzo sucho. (…) Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie deszczu, no to może być nieciekawy rok – mówi Maciej Majchrowski.

W najbliższym czasie rolników czeka wykonanie zabiegów na polach

Środek chwastobójczy, doglebowo stosuję. Potem będę stosował jeszcze odżywki, bosfoliary, cynk – wymienia Maciej Majchrowski.

Radosław Witczak

Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska

fot. Mariusz Drożdż

W głównej mierze musimy skupić się na nawożeniu makroelementami, bo to możemy do gleby dostarczyć. Fosfor w większości w kukurydzy stosujemy w podsiewacz. Niemniej nawozy jak azot, potas, magnez czy siarkę (…) warto by było zastosować doglebowo. (…) W latach suchych warto skorzystać z jakiejś wilgoci glebowej. I tutaj ważne jest żeby na dwa, czasem nawet na trzy tygodnie przed planowanym siewem kukurydzy to zrobić – uważa dr Radosław Witczak, doradca regionu południowego K + S Polska – (…) Dolistnie, jeżeli oczywiście będą sprzyjały warunki, w kukurydzy zalecam cynk.

Od posiania do zbiorów mija około pół roku, dlatego o plantację należy dbać i regularnie ją lustrować przynajmniej raz w tygodniu, aby szybko zareagować na wtórne zachwaszczenie czy wystąpienie szkodników.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena / 5. Liczba głosów

Pszenica ozima RGT TrefferKup teraz Wysoki i stabilny plon nawet na słabszych stanowiskach

Z forum

Powiązany temat:

Uprawa kukurydzy
Damian24424
Sprawdzał ktoś z ciekawości już wilgotność ?
zobacz więcej »
Damian24424
Już nie urosną 
zobacz więcej »
solek01
Ktoś mi powie czy kolby kukurydzy jeszcze rosną, czy nalewają ziarno? 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o