Późny siew pszenicy – o czym należy pamiętać?

Choć teoretycznie pszenica ozima powinna być już zasiana, w praktyce na wielu polach nadal trwają zbiory kukurydzy i buraków cukrowych. Późny siew pszenicy jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

W przypadku pszenicy ozimej sianej w listopadzie duże znaczenie dla wysokości przyszłych plonów ma pogoda. Na nią rolnicy nie mają jednak większego wpływu. Drugim ważnym czynnikiem są prawidłowe prace agrotechniczne, wykonywane jak najszybciej po zbiorach kukurydzy.

Ziarno pszenicy podczas wysiewu powinno trafiać do w miarę suchej gleby. Jest to problemowe, gdyż tam, gdzie zbiory kukurydzy się opóźniają, najczęściej powodem jest właśnie kiepska, deszczowa pogoda. Pszenica siana w mokrą glebę rzadko się udaje, bo duże partie ziarna butwieją pod wpływem nadmiaru wilgoci i nie kiełkują.

Aby zminimalizować straty i zwiększyć szanse powodzenia uprawy, późny siew pszenicy należy wykonać od razu po zbiorze kukurydzy.

Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

– Aby zminimalizować straty i zwiększyć szanse powodzenia uprawy, późny siew pszenicy należy wykonać od razu po zbiorze kukurydzy. Najlepiej aby odbyło się to tego samego dnia. Wykonanie orki siewnej od razu po omłóceniu kukurydzy sprawi, że bardziej sucha gleba z dolnych partii trafi na wierzch i wysiewane w nią ziarno będzie miało szansę na wykiełkowanie – radzi Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Należy pamiętać, aby…

Przy późnym siewie trzeba pamiętać, by ziarno zawsze było przykryte glebą. Nie powinno leżeć na wierzchu. W listopadzie trzeba już bowiem się liczyć z często występującymi przymrozkami, szczególnie w nocy. Odsłonięte siewki są narażone na wymarznięcie zanim zdążą się odpowiednio wykształcić. Co więcej, odsłonięte ziarno jest również wrażliwe na niektóre herbicydy kontaktowe, stosowane na polach po siewie.

Przeczytaj też:

  1. Pszenica ozima wysiana później wschodzi w tym roku lepiej
  2. Pszenica ozima: im późniejszy siew, tym więcej ziarna
  3. Pszenica ozima: uwaga na mszyce po wschodach!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *