Siew soi od praktycznej strony
Przy uprawie roślin, które na stałe wpisały się w nasz płodozmian nie mamy problemów z ich uprawą. W przypadku standardowych upraw co roku jedynie modyfikujemy ochronę i nawożenie, żeby były one efektywniejsze i przynosiły wyższy zysk końcowy. W przypadku soi sprawa nie jest aż tak oczywista. Soja to nowa uprawa, której dopiero się uczymy. Jak powinien wyglądać siew soi – podpowiadamy!
Spis treści
Siew soi – od czego zacząć?
Jeżeli już się zdecydowaliśmy na uprawę soi, to jednym z wyborów, przed którymi staniemy to wybór materiału siewnego. W Polsce na siew soi wybiera się zazwyczaj odmiany wczesne i bardzo wczesne. Odmiany wczesne oznacza się symbolem „000”, z kolei odmiany bardzo wczesne symbolem „0000”. Oznaczenia te wskazują na długość okresu wegetacji potrzebnego do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Dla odmian „000” jest to przynajmniej 120, a dla odmian „0000” przynajmniej 100 dni.
Jaką wybrać odmianę soi?
Aktualnie, w Krajowym Rejestrze (KR) jest wpisanych 12 odmian na siew soi. Na „Liście odmian roślin rolniczych wpisanych do krajowego rejestru w Polsce” oprócz nazw odmian znajdziemy także informację o ich wczesności (bw – bardzo wczesna, w – wczesna, św – średniowczesna, p – późna, bp – bardzo późna). W 2016 roku wczesność była określona na podstawie wzorca i wynosiła 133, czyli jest to długość okresu od siewu do dojrzałości żniwnej (liczba dni). Oprócz odmian zarejestrowanych w sprzedaży jest jeszcze wiele innych, w tym także z katalogu CCA.
Wybierając odmianę na siew soi, warto wziąć pod uwagę roślinę następczą, którą planujemy wysiać. Gdy myślimy na przykład o rzepaku, to na pewno musimy wybrać odmianę soi wcześniejszą. Ponieważ odmiany o krótkim okresie dojrzałości żniwnej schodzą nam z pola już pod koniec sierpnia. A to umożliwi nam zasianie rzepaku w optymalnym terminie.
Jak już mamy wybrane nasiona, to możemy przejść do siewu soi!
Poniżej w slajderze zaprezentowano siew soi od praktycznej strony. Opracowanie to jest głównie oparte na doświadczeniach praktyków – właścicieli trzech gospodarstw rolnych, które uprawiają tą roślinę min. od 3 lat. Średnio uzyskiwany plon z soi na tych gospodarstwach jest powyżej 3 ton. Wyjątek stanowił rok 2015, który był ekstremalnie suchy, a uzyskany plon ustalono na poziomie ok. 1 tony (jedno z gospodarstw 800 kg). Gospodarstwa te nie zniechęciły się zupełnie, wręcz przeciwnie zaczęły myśleć, jak usprawnić uprawę soi i zadbać o wodę.. Ale o tym powiemy w późniejszym czasie.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!