Siew soi od praktycznej strony

Siew soi od praktycznej strony

Soja to nowa roślina, której dopiero się uczymy. Sprawdź jak wygląda siew soi - od praktycznej strony!

Przy uprawie roślin, które na stałe wpisały się w nasz płodozmian nie mamy problemów z ich uprawą. W przypadku standardowych upraw co roku jedynie modyfikujemy ochronę i nawożenie, żeby były one efektywniejsze i przynosiły wyższy zysk końcowy. W przypadku soi sprawa nie jest aż tak oczywista. Soja to nowa uprawa, której dopiero się uczymy. Jak powinien wyglądać siew soi – podpowiadamy!

Siew soi – od czego zacząć?

Jeżeli już się zdecydowaliśmy na uprawę soi, to jednym z wyborów, przed którymi staniemy to wybór materiału siewnego. W Polsce na siew soi wybiera się zazwyczaj odmiany wczesne i bardzo wczesne. Odmiany wczesne oznacza się symbolem „000”, z kolei odmiany bardzo wczesne symbolem „0000”. Oznaczenia te wskazują na długość okresu wegetacji potrzebnego do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Dla odmian „000” jest to przynajmniej 120, a dla odmian „0000” przynajmniej 100 dni.

odmiany soi zarejestrowane w Polsce

W Polsce zarejestrowanych jest 12 odmian soi. Dane z 25.05.2017 r., żródło www.coboru.pl

Jaką wybrać odmianę soi?

Aktualnie, w Krajowym Rejestrze (KR) jest wpisanych 12 odmian na siew soi. Na „Liście odmian roślin rolniczych wpisanych do krajowego rejestru w Polsce” oprócz nazw odmian znajdziemy także informację o ich wczesności (bw – bardzo wczesna, w – wczesna, św – średniowczesna, p – późna, bp – bardzo późna). W 2016 roku wczesność była określona na podstawie wzorca i wynosiła 133, czyli jest to długość okresu od siewu do dojrzałości żniwnej (liczba dni). Oprócz odmian zarejestrowanych w sprzedaży jest jeszcze wiele innych, w tym także z katalogu CCA.

Wybierając odmianę na siew soi, warto wziąć pod uwagę roślinę następczą, którą planujemy wysiać. Gdy myślimy na przykład o rzepaku, to na pewno musimy wybrać odmianę soi wcześniejszą. Ponieważ odmiany o krótkim okresie dojrzałości żniwnej schodzą nam z pola już pod koniec sierpnia. A to umożliwi nam zasianie rzepaku w optymalnym terminie.

Jak już mamy wybrane nasiona, to możemy przejść do siewu soi!

Poniżej w slajderze zaprezentowano siew soi od praktycznej strony. Opracowanie to jest głównie oparte na doświadczeniach praktyków – właścicieli trzech gospodarstw rolnych, które uprawiają tą roślinę min. od 3 lat. Średnio uzyskiwany plon z soi na tych gospodarstwach jest powyżej 3 ton. Wyjątek stanowił rok 2015, który był ekstremalnie suchy, a uzyskany plon ustalono na poziomie ok. 1 tony (jedno z gospodarstw 800 kg). Gospodarstwa te nie zniechęciły się zupełnie, wręcz przeciwnie zaczęły myśleć, jak usprawnić uprawę soi i zadbać o wodę.. Ale o tym powiemy w późniejszym czasie.

16

 

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy najważniejszy!

Zajrzeliśmy do gospodarstwa Andrzeja Szurka na Lubelszczyźnie, aby przekonać się, w jakiej kondycji są zboża i jakich zabiegów wymagają.

15 kwietnia 2018

Uproszczona technika uprawy w odchwaszczaniu

Aktualnie w uprawie roli panują trendy przechodzenia z metod tradycyjnych do uproszczonych, takich jak uprawa bezorkowa.

18 kwietnia 2018

Lustracja upraw – słodyszek w rzepaku i choroby w zbożach

W wielu regionach zmniejszyło się już zagrożenie chowaczami w rzepaku, pojawia się za to słodyszek. Uwaga na choroby w zbożach!

17 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij