Siewy rzepaku – uprawa wbrew pogodzie i… projektowi ustawy
Siewy rzepaku ozimego 2022 powinny dobiec końca, minął już termin agrotechniczny. Czy wszyscy rolnicy zdążyli z siewami? Czy zmienna pogoda zmusi rolników do przesiewów? A może już nie opłaca się siać? O problemach z uprawą rzepaku rozmawiamy z Juliuszem Mołodeckim, prezesem KZPRiRB.
Warunki pogodowe w różnych rejonach kraju utrudniały rolnikom wysiew. Dla przykładu w kujawsko-pomorskim prace blokowała uporczywa susza. Z kolei na południu kraju nadmiar wody uniemożliwiał wjazd na pola. Siewy rzepaku wciąż trwają chociaż termin agrotechniczny zakończenia prac przypada na 25 sierpnia.
Spis treści
Siewy rzepaku w pełni. Żniwa były udane, ale…
– W Polsce jesteśmy po żniwach bardzo udanych – uważa Juliusz Mołodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. – Myślę, że zbiory będą w granicach 3,8 mln ton, czyli większe niż prognozowaliśmy wcześniej, tj. 3,6 mln ton. Sądzę, że w obecnej sytuacji trzeba zachować spokój, nie dać się ponieść emocjom i obserwować rynek. Uważam, że cena się ustabilizuje na poziomie akceptowalnym – ponad trzy tysiące złotych za tonę. Nie wydaje mi się, że będą kominy rzędu pięciu tysięcy, jakie obserwowaliśmy na wiosnę. Cena rzepaku ponad trzy tysiące pozwoli producentom podjąć decyzję, czy sprzedawać ziarno, czy nie. Na pewno nie można ulegać panicznym działaniom, chociaż sytuacja w każdym gospodarstwie jest inna i zależy od wielu czynników. Wydaje się, że za kilka dni siewy rzepaku zakończą się.
Siewy opóźnione!
Juliusz Mołodecki uważa, że jest trochę za wcześnie, aby ocenić stopień zaawansowania wysiewu rzepaku ozimego. – Mam wrażenie, że rolnicy, którzy zdecydowali się siać rzepak ozimy już go posiali – sądzi prezes KZPRiRB. Jego słowa potwierdzają głosy dochodzące z różnych części kraju. I tak rolnik o nicku Grześ z powiatu strzelecko-gnieźnieńskiego twierdził 20 sierpnia, że: brak opadów od początku żniw , susza jak na pustyni , nikt nic nie sieje , nawet międzyplony i samosiewy rzepaku nie powschodziły. Z kolei dzień wcześniej Maxx z kujawsko-pomorskiego napisał: Kuj-pomorskie skała i popiół jak na pustyni, nie ma na razie szans na siew, pługa nie wbije. Pod koniec miesiąca, po rzęsistych opadach, rolnicy narzekali na brak możliwości wjazdu na pole oraz potrzebie przesiewu po nawalnych deszczach. Jak się okazuje siewy rzepaku przedłużają się, lecz wiszą nad nim czarne chmury i to nie tylko deszczowe.
Siewy rzepaku pod presją ustawy
Drugiego sierpnia środowisko producentów rzepaku zelektryzowała wiadomość o najnowszym pomyśle rządu dotyczącym biopaliw. Krótko mówiąc ustawa spowoduje zmniejszenie zapotrzebowanie na rzepak o około 1 mln ton. To cios w blisko stutysięczną grupę producentów rzepaku. Pierwszą reakcją na projekt nowelizacji ustawy o biopaliwach był protest rolniczej „Solidarności” oraz Koalicji Na Rzecz Biopaliw.
– Wydaliśmy jako Krajowe Zrzeszenie i Koalicja Na Rzecz Biopaliw stosowny komunikat i będziemy robić wszystko, aby zatrzymać ten niekorzystny przepis – oświadcza Juliusz Mołodecki. – Również inne organizacje rolnicze popierają te działania. Kluczowym jest jednak działanie Koalicji Na Rzecz Biopaliw posiadającej największą wiedzę merytoryczną dotyczącą obecnej sytuacji. Przed nami proces legislacyjny w Sejmie a my będziemy w nim uczestniczyć. Będziemy przekonywać posłów i pokazywać, jak złe są te propozycje. Jak niweczą naszą wieloletnią pracę na rzecz zwiększenia uprawy rzepaku i stabilizacji tej branży.
Krótko mówiąc członkowie zarówno Koalicji jak i rolnicy uważają, że proponowana ustawa jest pomysłem źle wróżącym dla branży. Oczywiście, gdyby miał być zrealizowany w tym kształcie.
Na zakończenie warto wspomnieć, że rolnicy kontynuujący siewy rzepaku z niepokojem oczekują na decyzje dotyczące nowelizacji fatalnej dla nich ustawy. Jak zapewnia Juliusz Mołodecki przeciwnicy tego pomysłu zrobią wszystko, aby nie weszła w życie. – W tej chwili już mamy wielu sojuszników. Poinformowaliśmy o sprawie premiera i ministra rolnictwa a także ministra klimatu, z którego resortu wywodzi się pomysł nowelizacji ustawy.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!