Skrzypionka zbożowa – zwalczanie
Podczas kwietniowych lustracji w łanie zbóż można było zauważyć pierwsze skrzypionki. Sprzyjające warunki sprawiły, że po zimowaniu w darni, ściółce lub w strefie korzeniowej udały się na żer uzupełniający. Ochrona skierowana na ograniczanie ich obecności w uprawach zbożowych to ważny aspekt w budowaniu plonu. Przyjrzyjmy się więc, jakie zagrożenie stwarza skrzypionka zbożowa oraz jak skutecznie zredukować jej szkodliwość.
W naszych warunkach w uprawie zbóż, szczególnie pszenicy, niemal na pewno spróbują się zadomowić skrzypionki. Pojawiające się wiosną osobniki dorosłe nie mają istotnego znaczenia gospodarczego. Natomiast największą szkodliwość wykazują larwy skrzypionek. Samica po żerowaniu uzupełniającym i kopulacji składa przez kilka tygodni aż do 300 jaj na górnej stronie liści. Bardzo często wybiera do tego gęste łany oraz miejsca suche i słoneczne. Pojawienie się larw oznacza nie lada problem! Ich liczebność i żarłoczność generuje bowiem straty rzędu ok. 20% i więcej.
Spis treści
Skrzypionka zbożowa – szkodliwość
Żerowanie skrzypionek prowadzi do uszkodzeń blaszki liściowej. W miejscu żerowania larw pozostaje wyłącznie dolna skórka, która zasycha i bieleje. Z kolei górna skórka i tkanka miękiszowa zostają przez nie zjedzone. Każda larwa skrzypionki może zniszczyć do 10% powierzchni liścia flagowego, powodując przy tym spadek intensywności fotosyntezy. Dodatkowo larwy pokryte są lepką substancją i odchodami, które pozostają na liściach. Ma to na celu ochronę młodych skrzypionek przed czynnikami zewnętrznymi, ale również może być pożywką dla patogenów grzybowych.
Wygrana walka ze skrzypionkami
Gdy uprawie zbóż zagraża skrzypionka zbożowa, skuteczną bronią w walce z nią jest Delmetros 100 SC, czyli pyretroid zawierający w składzie deltametrynę. Delmetros 100 SC to insektycyd o bardzo szybkim działaniu. Na owady działa kontaktowo i żołądkowo, a na roślinę powierzchniowo. Produkt zarejestrowany jest w uprawie pszenicy ozimej oraz jęczmienia jarego.
Preparat należy stosować od początku wylęgania się larw skrzypionki w dawce zalecanej 0,05 l/ha. Jeśli chodzi o pszenicę, przypada to na okres od końca fazy rozwoju kłosa w pochwie liściowej (BBCH 49) do końca fazy dojrzałości mlecznej (BBCH 79). Natomiast w uprawie jęczmienia termin ten możemy nieznacznie przesunąć, od końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) do fazy pełnej dojrzałości mlecznej (BBCH 75).
Delmetros 100 SC – najwyższa klasa insektycydów
Delmetros 100 SC jest wysokiej klasy rozwiązaniem w atrakcyjnej cenie. Jest w pełni bezpieczny dla rośliny uprawnej. Możemy go wykorzystywać do ochrony insektycydowej również w rzepaku ozimym, ziemniakach i kapuście głowiastej. W celu jak najwyższej skuteczności zabieg oparty na Delmetrosie 100 SC należy wykonać w temperaturze poniżej 20°C.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!