Skrzypionki już buszują w zbożach

Na plantacjach zbóż pokazują się już nie tylko skrzypionki, ale również ich jaja. Ile czasu potrzeba żeby z jaja powstała larwa? Jak duże musi być nasilenie skrzypionki, żeby zabieg insektycydowy był skuteczny oraz zgodny z IP?

Czrząszcz z rodziny stonkowatych. Na zdjęciu dorosły owad skrzypionki.

W większości gospodarstw w kraju stwierdzono występowanie skrzypionek.

-U mnie na gospodarstwie owady dorosłe zaczęły w tym roku latać w 3 dekadzie marca – mówi pan Piotr z powiatu wrocławskiego. Decydując się na zabieg insektycydowy, żeby dobrze go dostosować do danej plantacji najpierw należy przeprowadzić lustrację pola.

-W tamtym tygodniu na liściach zbóż zarówno ozimych jak i jarych pokazały się już nie tylko owady dorosłe, ale też jaja skrzypionki. W kukurydzy póki co zauważyłem jedynie uszkodzenia liści bez złożonych jaj.

Jakie gatunki skrzypionek występują w Polsce?

Na zdjęciu widoczne pojedyncze jajo skrzypionki. Za 2 tygodnie wylęgnie się z niego larwa.

W Polsce występują dwa gatunki skrzypionek: skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Owady te należą do chrząszczy z rodziny stonkowatych. W obecnym czasie trwa żer uzupełniający, po czym po kopulacji samice składają jaja. Okres składania jaj w zależności od przebiegu temperatur i pogody trwa około miesiąc. Zazwyczaj przypada to od połowy maja do połowy czerwca. Jaja skrzypionki są długości około 1 mm, koloru miodowożółtego wpadającego w pomarańcz i można je zauważyć na górnej stronie blaszki liściowej zbóż. Jaja skrzypionki ułożone są wzdłuż nerwów pojedynczo lub po kilka w jednym rzędzie.

Jak żerują skrzypionki?

Na zdjęciu widoczne uszkodzenie po chrząszczu skrzypionki

Z jaja po upływie około dwóch tygodni wylęgają się larwy. Na blaszkach liściowych łatwo je można rozróżnić, bo jak to mówi pan Piotr – przypominają z wyglądu glut. Ten „glut” to śluz i odchody młodej larwy. To właśnie te larwy powodują największą szkodliwość w zbożach, ponieważ wyjadają tkankę miękiszową wzdłuż nerwów liścia. Szkody na blaszkach liściowych powodują również dorosłe chrząszcze. Te owady są najgroźniejsze, gdy występują i żerują na liściu podflagowym i flagowym zbóż.

Żeby zabieg insektycydowy był zasadny, muszą zostać przekroczone progi ekonomicznej szkodliwości:
• 1-2 larw na 1 źdźble lub
• w przypadku stwierdzenia na plantacji masowego wylęgu larw (obserwujemy wówczas larwy obu gatunków).

Skrzypionki możemy zwalczać preparatami zarówno z grupy fosforoorganicznych; neonikotynoidów i pyretroidów; jak i pryretroidów. W niektórych latach wystarczy wykonać oprysk na rośliny ukierunkowany na brzegi pola.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *