Skrzypionki w pszenicy ozimej. Raport z pola
Na plantacjach pszenicy ozimej w ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować groźne dla tej uprawy skrzypionki. Owady te uszkadzają liście pszenicy ozimej, co może skutkować dużymi stratami w plonie. Jak z nimi walczyć?
W dzisiejszym Raporcie z Pola opowiadamy o problematycznych skrzypionkach, które żerują na plantacji pszenicy ozimej. Są one bardzo groźne dla naszej uprawy, ponieważ powodują uszkodzenia liści, a co za tym idzie straty w plonie. Dowiedzmy się zatem, jak z nimi walczyć.
Spis treści
Problematyczne skrzypionki w pszenicy ozimej
Skrzypionki należą do szkodników, które w dużej mierze są zagrożeniem dla upraw zbóż. Największe znaczenie mają tutaj dwa rodzaje skrzypionek – błękitek i zbożowa. Pojawiają się w dużej liczbie przede wszystkim wtedy, gdy pszenica ozima w pełni wykształci liść flagowy. Samica tego chrząszcza składa pomarańczowe jaja wzdłuż nerwu głównego blaszki liściowej. Zwykle jest to 1 jajo wzdłuż nerwu, jednak czasami może być ich więcej. W sumie samica może złożyć nawet do 300 jaj, z których po upływie około 14 dni wylęgają się larwy.
Larwy skrzypionki – najgroźniejsze stadium dla pszenicy ozimej
Pomimo, iż osobnik dorosły żywi się liśćmi traw i zbóż, to nie on jest największym zagrożeniem. To larwy skrzypionki wyrządzają największe szkody w pszenicy ozimej. Mają one czarny kolor i pokryte są śluzem oraz odchodami. Częściowo przypominają małe ślimaczki. Dzięki temu łatwo je rozpoznać. Co więcej, jeśli larw skrzypionki jest dużo na polu, przechadzając się w zbożu, możemy zaobserwować na spodniach czarne plamy. Larwy skrzypionki żywią się miękiszem liści pszenicy ozimej. Jeden taki osobnik może oskórować do 3,5 cm2 powierzchni liści. W związku z tym, że samica potrafi złożyć bardzo dużo jaj, szkody wyrządzane przez larwy mogą być naprawdę bardzo spore. Spadek plonu, do jakiego mogą doprowadzić, uszkadzając liść podflagowy i flagowy, może sięgać nawet 35%.
Delmetros 100 SC – pomoc w walce ze skrzypionką
Sygnałem do wykonania zabiegu chemicznego jest jedna larwa na jednym źdźble pszenicy znaleziona podczas lustracji. W celu zwalczenia skrzypionki w pszenicy ozimej możemy zastosować insektycyd Delmetros 100 SC, oferowany przez firmę Chemirol. Preparat ten zawiera w składzie deltametrynę, która należy do grupy pyretroidów. Na owady działa ona kontaktowo i żołądkowo, natomiast na roślinie działa powierzchniowo.
Zobacz więcej: Ochrona herbicydowa kukurydzy. Raport z pola
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!