Skup pszenicy [WIDEO]

Skup pszenicy – jakie plany na ten rok? Drobni rolnicy większość zbiorów wiozą prosto z pól do punktów skupu. Jednak w tym roku ceny nie są zadowalające, dlatego wielu z nich decyduje się na magazynowanie ziarna.

skup pszenicy

Dariusz Kiesiński, rolnik z Janowa

fot. Mariusz Drożdż

Dariusz Kiesiński, rolnik z Janowa, mówi, że raczej zdecyduje się na przechowywanie. – Nie mam takich dużych ilości, ale tak „niucham”, że warto byłoby w tym roku jednak przechować to ziarno. Kto ma pszenicę konsumpcyjną – jeszcze nie powiedziałem, tu jest dość duży problem [na] pszenicę konsumpcyjną, bo niestety parametry do końca nie wychodzą takie jak powinny być na pszenicę konsumpcyjną – więc kto ma pszenicę konsumpcyjną, gdzieś tam cudem załapie, to warto przechowywać. Na pewno cena pójdzie w górę, a to będzie poszukiwane ziarno. Dużo jest ziarna paszowego – no niestety, z racji tej aury.

Reklama

Skup pszenicy i ceny – przeczekać kiepski moment

Tomasz Cichoń

Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy

fot. Mariusz Drożdż

W głosie rolnika z Ostrożnicy Tomasza Cichonia słychać zdecydowanie. – Ceny nie są zadowalające w porównaniu do zeszłego roku. Plony są, można powiedzieć, jeszcze niższe niż w zeszłym roku. Co z tego, że w maju spadło 130 litrów. Przeszło połowa z tego to był deszcz ulewny, który wyrządził więcej szkód niż pożytku. Spłynął z górek, pszenica wyległa. W czerwcowe upały pszenice dopiekły i ceny nie odzwierciedlają po prostu plonów, które są na polu. Przez to będziemy większość zboża magazynować i czekać na lepszą cenę.

Bilans sezonu

Wojciech Bieszczad, dyrektor Działu Zakupu Zbóż Goodmills Polska, mówi: – Bilansując tegoroczny sezon można powiedzieć, że pewna nadwyżka zbóż zostanie u nas na Południu, to znaczy pas południowy, przygraniczny, z Czechami, ze Słowacją. W Polsce produkuje się, jeśli chodzi o pszenicę, około 11 milionów ton w tej chwili i szacujemy ten nasz zbiór kolejny, 2019, na 11 milionów ton, a poprzedni, słabszy, to było 9 milinów ton. Natomiast zbóż ogółem w Polsce jest około 30 milinów ton. No, niecałe, bywa tak, że 27, 28, do 30 milionów ton to są wszystkie zboża, które się u nas rodzą na wszystkich użytkach rolnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *