Zwalczanie chwastów w soi – skuteczne rozwiązanie!

Soja to uprawa, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Niestety dużym problemem w jej uprawie są chwasty. Dlatego często rolnicy rezygnują z uprawy tej bardzo wartościowej rośliny. Skuteczne zwalczanie chwastów w soi oraz innych uprawach strączkowych jest możliwe. Przeczytaj jaki herbicyd sprawdzi się najlepiej!

młode rośliny soi

Wcześnie rozpoczęta i przemyślana strategia ochrony herbicydowej w uprawie soi to czyste pole wolne od chwastów

Soja choć staje się coraz bardziej popularna, to jej uprawa kojarzy się rolnikom najczęściej z polem pełnym chwastów i trudnym zbiorem. Warto mieć jednak na uwadze, że rośliny strączkowe w tym soja to bardzo dobry przedplon pod uprawy następcze. Ich udział w płodozmianie jest nieoceniony. Pozostawiają stanowisko w dobrej kulturze, bogate w azot, co ma znaczący wpływ na wysokość i jakość plonów roślin następczych. Soja zawiera najwyższą jakość białka, oleje, witaminy oraz aminokwasy. Zapotrzebowanie na jej nasiona wzrasta co roku szczególnie na te, której uprawa jest wolna od GMO.

Soja a chwasty

Soja ma bardzo wolne tempo rozwoju w początkowym okresie, dlatego chwasty są bardzo dużym zagrożeniem w jej uprawie. Walka z chwastami w przypadku soi powinna rozpocząć się już od momentu siewu, gdyż mogą one powodować spadek plonu nawet o 90 %. 

Chwasty konkurują z soją o:

  • wodę
  • składniki pokarmowe
  • przestrzeń
  • światło

Wszystkie czynniki prowadzą do obniżenia plonu nasion oraz jego jakości. Najgroźniejszymi gatunkami chwastów w uprawie soi, które mogą totalnie zagłuszyć całą plantację są samosiewy rzepaku oraz komosa biała.

Skutki niezwalczania chwastów

Najgroźniejszymi gatunkami chwastów w uprawie soi są komosa biała oraz samosiewy rzepaku

Pozostawione na polu chwasty znacznie utrudniają zbiór oraz powodują wzrost wilgotności zebranych nasion. Problem nie dotyczy tylko uprawy soi, ale również roślin następczych. Wytworzone przez chwasty nasiona będą kiełkować przez kilka kolejnych lat stanowiąc zagrożenie dla kolejnych upraw. Dodatkowo będzie trzeba ponieść zwiększone koszty związane z ochroną herbicydową.

Zwalczanie chwastów w soi

Zwalczanie chwastów w soi jak już wcześniej wspomniano należy rozpocząć jak najszybciej to możliwe czyli tuż po siewie nasion. Zazwyczaj zabieg wykonany po siewie nie jest wystarczający, a więc dobrze będzie wykonać drugi zabieg powschodowy. Dwuetapowo przeprowadzona ochrona herbicydowa efektywnie zwalcza najgroźniejsze chwasty w uprawie soi. Należy przy tym pamiętać, że soja jest wrażliwa na działanie herbicydów nalistnych, a więc tych stosowanych powschodowo.

zwalczanie chwastów w soi

Powschodowe zwalczanie chwastów w soi należy przeprowadzić w odpowiednich warunkach aby nie uszkodzić roślin uprawnych

Dlatego bardzo ważne jest wykonanie drugiego zabiegu w odpowiednich warunkach.  Soja jest wrażliwa na uboczne działanie wszystkich herbicydów, zwłaszcza nalistnych, dlatego w celu uniknięcia uszkodzeń roślin, zabieg należy wykonać późnym wieczorem lub wcześnie rano. Oprysk należy wykonać w temperaturze 12‑26°C. Powyżej lub poniżej tej temperatury warunki dla soi są stresowe, co może przełożyć się na plon.

Zwalczanie chwastów w soi

Zwalczanie chwastów w soi to główny problem rolników, którzy zastanawiają się nad jej uprawą. Jeszcze kilka lat temu nie było zarejestrowanych herbicydów do walki z chwastami w jej uprawie. W ostatnim czasie zaczęto wycofywać część substancji z rynku środków ochrony roślin, w tym te, które były wykorzystywane w uprawie soi. Jedną z nich jest linuron, który został całkowicie wycofany ze sprzedaży, a jego stosowanie dozwolone jest tylko do 3 czerwca 2018 roku. Na szczęście na rynku pojawiają się nowe skuteczne preparaty do walki z chwastami w uprawie soi. Wśród nich możemy znaleźć herbicyd Corum® od BASF.

Powschodowa walka z chwastami

Ochrona herbicydowa przedwschodowa w uprawie soi zazwyczaj nie jest wystarczająca, dlatego warto sięgnąć po preparat powschodowy Corum®

Zastosowanie herbicydów po siewie, z pewnością nie będzie wystarczającym zabiegiem aby uchronić uprawę soi przed chwastami. Dlatego warto na uwadze mieć oprysk po wschodach roślin. Naprzeciw wychodzi firma BASF z produktem Corum®, który można stosować powschodowo w jednej dawce lub w dawkach dzielonych. Jest to produkt składający się z dwóch substancji aktywnych o odmiennym mechanizmie działania, co zapewnia skuteczne zwalczanie szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych oraz części jednoliściennych.

Substancje aktywne zawarte w herbicydzie Corum®

  • bentazon (związek z grupy diazyn) pobierany głównie przez liście na chwasty działa kontaktowo
  • imazamoks ( związek z grupy imidazolinonów) pobierany przez liście chwastów, w mniejszym stopniu przez korzenie

Zabieg najlepiej wykonać gdy chwasty są w początkowych fazach rozwojowych od fazy liścienni do 4 liści właściwych. Selektywność w stosunku do rośliny uprawnej to cecha wyróżniająca Corum® na tle innych herbicydów. Przy zastosowaniu preparatu w odpowiednich warunkach możemy być spokojni o bezpieczeństwo soi.

zalecenia zwalczania chwastów w soi

Dawki: jednorazowe i dzielone

Corum® można stosować w jednej dawce lub w dawkach dzielonych. Wszystko zależy od warunków panujących na polu. Preparat jest pobierany głównie przez liście chwastów. Dawki dzielone najlepiej zastosować jeśli uprawiamy wrażliwą odmianę soi. Sprawdzą się również w przypadku dużego zachwaszczenia oraz gdy spodziewamy się wystąpienia zachwaszczenia wtórnego.

Zabieg w dawkach dzielonych:

  • pierwszy zabieg: gdy chwasty uciążliwe mają wysokość 2-3 cm (od fazy liścieni do 4 liści właściwych)
  • dawka: 0,6 l/ha Corum® + 0,6 l Dash® HC

Zabieg jednorazowy najlepiej przeprowadzić gdy uprawa soi zajmuje dużą powierzchnię w gospodarstwie i nie ma czasu na zabieg dwuetapowy. Corum® dobrze sprawdzi się w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz przy spóźnionych zabiegach. Pełną dawkę można zastosować najpóźniej do 6 liści właściwych chwastów. Dawka jednorazowa dobrze sprawdzi się gdy nie spodziewamy się wystąpienia zachwaszczenia wtórnego.

chwasty zwalczane przez Corum

Chwasty zwalczane przez Corum

Zabieg jednorazowy:

  • dawka: 1,25 l/ha Corum® + 0,6 l Dash® HC

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem proponowanym przez BASF jest zastosowanie herbicydu przedwschodowego do 3 dni po siewie soi (Wing P lub Spectrum), a następnie zastosowanie Corum® wcześnie powschodowo, kiedy chwasty są w najwrażliwszej fazie na działanie środka.

Kiedy stosować Corum ®

Termin stosowania Corum® w przypadku soi przypada na fazę BBCH 12-25. Oznacza to, że środek najbezpieczniej jest zastosować od fazy rozwiniętego listka trójlistkowego na drugim węźle do fazy widocznego piątego pędu bocznego pierwszego rzędu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 41

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *