Ślimaki w szklarniach i zbożach: jak je pokonać?
Ślimaki – Francuzom to słowo kojarzy się z wyborną ucztą, polskim rolnikom i ogrodnikom z ogromnym problemem. Powód? Szkodniki o niepohamowanym apetycie zjadają nasiona, cebule, bulwy, pędy, liście, kwiaty i owoce. Żerują głównie w nocy, w dzień kryją się przed słońcem w cieniu kamieni, gałęzi lub w jamkach w ziemi.
– W tym roku ze względu na upały i suszę walka ze ślimakami nie musi być tak intensywna, ale w razie zmiany pogody trzeba być przygotowanym – przypomina Robert Worwąg, rolnik z Borowna w woj. śląskim. Problem walki ze ślimakami zna doskonale – uprawia 120 ha zróżnicowanej produkcji, a jego żona Anita zajmuje się ogrodnictwem: w 6 szklarniach dogląda kwiatów jednorocznych i ziół.
Spis treści
Które rośliny atakują ślimaki
Ślimaki z upodobaniem atakują zarówno warzywa, rośliny ozdobne, truskawki, jak i zboża. W szklarniach najwięcej szkód czynią wiosną. – Na plantacjach rzepaku ślimaki niszczą liścienie i pierwsze liście. W pszenicy zjadają zarodki i kiełki ziarna. Dlatego w uprawach rzepaku należy z nimi walczyć między siewem a wschodami roślin. Natomiast w pszenicy ozimej przed siewem, podczas siewu lub po siewie – podaje prof. Jan Narkiewicz-Jodko z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.
Zwalczanie ślimaków
Do tej zasady stosuje się również Robert Worwąg. W sierpniu ubiegłego roku, by chronić swoje zasiewy rzepaku, na chemiczne środki zwalczające ślimaki (czyli moluskocydy) wydał w sumie 3 tys. zł. Ale – jak mówi – było warto. Dopiero po zastosowaniu chemii można było bowiem dostrzec jak dużo było szkodników. – W szklarniach środki ślimakobójcze stosujemy tylko na obrzeżach – i to wystarcza – dodaje rolnik.
Ślimaki nagie najbardziej szkodliwe
Największe szkody w rolnictwie i ogrodnictwie wyrządzają ślimaki nagie (tj. bezmuszlowe). Szkodniki żerują wieczorem i wtedy najlepiej przystępować do ich zwalczania. – Oczywiście przed zastosowaniem moluskocydu – przestrzega prof. Jan Narkiewicz-Jodko – należy uważnie przeczytać instrukcję umieszczoną na opakowaniu i ściśle przestrzegać podanych tam zaleceń dotyczących chronionych gatunków roślin, terminów zabiegów, dawek środka i bezpieczeństwa stosowania.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!