Już na polach: słodyszek rzepakowy! Zwalczanie czas zacząć!

Na plantacjach rzepaku żerowanie rozpoczął już słodyszek rzepakowy! Zwalczanie chrząszcza powinno znaleźć się na szczycie listy zadań do wykonania, bo ani duże wahania średniodobowych temperatur, ani lokalnie występujące opady deszczu nie zniechęcają go do żerowania. Wygląda na to, że nalot słodyszka rozciągnie się w czasie. W tym roku faza pąkowania z powodu chłodów wydłuża się. Dodatkowo na wielu plantacjach można zaobserwować „pośpiechy” rzepaku, które już kwitną! To dla niego dodatkowy wabik.

Stan plantacji rzepaku

Obecnie rzepaki w zależności od terminu siewu znajdują się w fazie rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 51–57), czyli są w fazie od pąków kwiatowych widocznych z góry (tzw. zielony pąk) do fazy BBCH 57, czyli widoczne nadal zamknięte pojedyncze pąki kwiatowe (kwiatostany boczne). Właśnie w fazie pąkowania słodyszek jest najgroźniejszy dla upraw rzepaku!

Zabieg zwalczania słodyszka rzepakowego powinien być wykonany po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. Biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe i spadki temperatur, warto rozważyć zastosowanie preparatu, który działa w niższych temperaturach.

Nalot słodyszka

Zazwyczaj nalot słodyszka zbiega się z terminem fenologicznym siania kukurydzy, co jest związane z kwitnieniem mniszka lekarskiego. W okresie tym temperatura gleby wynosi ok. 10°C i chrząszcze tego szkodnika opuszczają miejsce spoczynku zimowego. Przypada to na fazę pąkowania rzepaku (BBCH 5/50–59). Na pola z rzepakiem słodyszek przylatuje zazwyczaj w okresie przed kwitnieniem rzepaku, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość powyżej 15°C. W tym okresie należy rozpocząć jego zwalczanie.

Szkodliwość słodyszka polega na nagryzaniu pąków u nasady, w celu dostania się do pyłku kwiatowego. Uszkodzone pąki żółkną i usychają, a następnie odpadają. Po pąku pozostają jedynie szypułki kwiatowe. Warto zaznaczyć, że w okresie kwitnienia rzepaku (BBCH 6/60–69) chrząszcze nie wyrządzają już szkód, a jeśli ich liczebność nie jest zbyt duża mogą przyczynić się do lepszego zapylania rzepaku. Również larwy, które żywią się pyłkiem kwiatowym i nektarem, nie wyrządzają szkód.

Próg szkodliwości dla słodyszka rzepakowego

Nikt nie ma wątpliwości co do szkód wyrządzanych przez szkodniki, do których zalicza się słodyszek rzepakowy Zwalczanie go jest więc konieczne, ale w odpowiednich momentach. Zabiegi należy rozpocząć, kiedy:

  • przy zwartym kwiatostanie (BBCH 50–52) – stwierdzamy obecność 1–2 chrząszczy na 1 roślinie,
  • przy luźnym kwiatostanie (BBCH 55–59) – zauważalna jest obecność 3–5 chrząszczy na 1 roślinie.
słodyszek rzepakowy zwalczanie w rzepaku

Drobne uszkodzenia po żerowaniu słodyszka rzepakowego.

Słodyszek rzepakowy – zwalczanie

Koniecznym do monitorowania sygnałem jest próg szkodliwości ekonomicznej, który może osiągnąć słodyszek rzepakowy Zwalczanie chrząszcza należy rozpocząć niezwłocznie po jego przekroczeniu. Biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe i spadki temperatur, warto rozważyć zastosowanie preparatu, który działa w niższych temperaturach. Kompleksowym preparatem, który jest skuteczny od 5°C i wykazuje działanie zarówno powierzchniowe, systemiczne, jak i wgłębne jest nowość firmy Sumi Agro Poland Inazuma 130 WG. Insektycyd ten zawiera 2 substancje czynne: acetamipryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) – który działa wgłębnie i systemicznie – oraz lambda-cyhalotryna (związek z grupy pyretroidów) – która ma działanie kontaktowe i żołądkowe. Preparat Inazuma 130 WG zachowuje wysoką skuteczność niezależnie od warunków pogodowych – opadów deszczu czy niskich temperatur.

Monitoring nalotów szkodników na rzepak

Pamiętajmy o regularnym monitoringu, np. przy pomocy „żółtych naczyń”, chociażby tych dołączonych do zestawów środka Mospilan 20SP. Dzięki temu nie przegapimy odpowiedniego momentu do wykonania zabiegu owadobójczego. Szczegółowe informacje dotyczące sposobów lustracji plantacji rzepaku czy progów ekonomicznej szkodliwości znajdziemy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dziale: metodyki integrowanej ochrony roślin.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *