Śmietka ćwiklanka zameldowała się w burakach cukrowych

Maj i czerwiec to miesiące intensywnych nalotów szkodników na wiele upraw. Nie oszczędzają one również buraków cukrowych na których pojawiła się śmietka ćwiklanka. 

Śmietka ćwiklanka już jest

PIORIN zasygnalizował już pojawienie się tego szkodnika w niektórych rejonach Polski. Jak żeruje śmietka ćwiklanka?

Pierwsze pokolenie śmietki jest najgroźniejsze, gdyż żerowaniu z jej strony ulegają rośliny młode, intensywnie rozwijające się i potrzebujące jak największej powierzchni asymilacyjnej

Podobnie jak wiele innych szkodników tak i ona wgryza się w roślinę powodując jej uszkodzenia. Pojawienia się tego szkodnika na plantacji możemy spodziewać się, gdy buraki mają rozwinięte dwie lub trzy pary liści. Samica składa 50-70 jaj. Jaja śmietki ćwiklanki są kremowej barwy. Larwy, które wylęgną się ze złożonych jaj (a mogą to zrobić już po 4 dniach od ich złożenia) stanowią największe zagrożenie dla buraków cukrowych. Wgryzają się w roślinę i tworzą w niej korytarze. Po pewnym czasie zaobserwujemy na roślinie przebarwienia o żółtawo-brunatnej barwie. Jaki jest efekt żerowania śmietki ćwiklanki? Zaatakowana część rośliny – tkanka – usycha i staje się nieproduktywna. Pierwsze pokolenie śmietki jest najgroźniejsze, gdyż żerowaniu z jej strony ulegają rośliny młode, intensywnie rozwijające się i potrzebujące jak największej powierzchni asymilacyjnej. Warto zaznaczyć, że możliwe są nawet trzy pokolenia śmietki ćwiklanki w ciągu roku.

Jak zwalczać śmietkę ćwiklankę? 

Próg szkodliwości wyznaczony został w następujący sposób:

  • 7 jaj na roślinie w fazie 2 liści
  • 14 jaj na roślinie w fazie 4 liści
  • 2 larwy na jeden liść
  • uszkodzenia powyżej 20% powierzchni asymilacyjnej liścia

Uszkodzenia powierzchni asymilacyjnej liści należą do bardzo groźnych – znacznie ograniczają uzyskiwany plon korzeni i samych liści. Pamiętajmy, że pierwszy zabieg przeciwko temu szkodnikowi przeprowadzamy zasadniczo w pierwszej dekadzie czerwca. Kolejne zabiegi wiążą się ze zwiększaniem liczebności śmietki, a w lipcu zwalczamy II pokolenie. Jakie preparaty możemy zaimplementować do zwalczania śmietki ćwiklanki? To m.in. preparaty oparte o takie substancje aktywną deltametryna – przykładem jest Decis Mega 50 EW, który stosowany jest w dawce maksymalnej dawce 0,2 l/ha. W walce ze śmietką ćwiklanką skuteczna może być również substancja aktywna chloropiryfos. Każdorazowo podejmując decyzję o zabiegu kierujmy się jednak zaleceniami dotyczącymi tak terminów stosowania, jak i określonych progów szkodliwości.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *