Sok z aronii: jak zrobić zdrowe przetwory z polskiego superowocu?

Owoce, cukier i woda – tylko tyle wystarczy, aby powstał aromatyczny sok z aronii. Ten czarny superowoc to nasz skarb narodowy. Warto więc poznać jego właściwości zdrowotne oraz dowiedzieć się, jak przygotować pyszne i zdrowe przetwory z aronii.

Nie ulega wątpliwości, że kochamy robić weki. Z jednej strony kultywujemy w ten sposób tradycję, z drugiej – mamy świadomość tego, co jemy. Potwierdzają to aktualne badania. Nawet 75% Polaków deklaruje, że robi przetwory na zimę – czytamy we „Wproście”, powołującym się na cykliczny Barometr Providenta. Szczególną popularnością cieszą się dżemy, konfitury, soki i nalewki. Ich idealną bazą jest polska aronia.

Aronia drzewko owocowe

Aronia to polski hit eksportowy.

Reklama

„Czarne złoto”, czyli właściwości aronii

Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest największym producentem aronii na świecie. Odpowiadamy nawet za 90% jej globalnych zbiorów. To zaskakujące, że choć mamy go na wyciągnięcie ręki, owoc ten cieszy się większą popularnością za granicą niż u nas. Najwyższa pora to zmienić.

Warto zacząć od poznania niezwykłych właściwości zdrowotnych aronii. Okazuje się, że można ją uznać za naturalne lekarstwo. Zawiera bowiem masę witamin, mikroelementów i przeciwutleniaczy. Pomaga nie tylko w walce z przeziębieniem i grypą, ale również zapobiega nowotworom. Przeciwdziała także miażdżycy i chorobom serca oraz obniża ciśnienie krwi. Niewątpliwie warto więc zaopatrzyć się w te wyjątkowe owoce i wypróbować sprawdzone przepisy na przetwory z aronii.

Jak zrobić sok z aronii?

Przepisów na sok z aronii jest dokładnie tyle, ile gospodyń. Wszystkie receptury łączy jednak obecność owoców i cukru, który poprawia smak oraz przedłuża trwałość przetworu. Umyte jagody trzeba zalać odrobiną wody, aby gotując się, nie przywarły do dna garnka. Cały czas mieszając, należy doprowadzić miksturę do wrzenia, a później zmniejszyć ogień i czekać, aż owoce puszczą dużo cennego soku. Dla wzmocnienia aromatu można dorzucić kilka dokładnie umytych liści aronii.

Jak przygotować przetwory z aronii

Ze względu na cierpki smak, aronia smakuje najlepiej w przetworzonej formie.

Po około 30 minutach przychodzi moment na przelanie zawartości naczynia przez sitko do drugiego, czystego garnka. Wówczas pora dodać cukier do smaku w takiej ilości, aby otrzymany płyn stracił charakterystyczną cierpkość. Po ponownym zagotowaniu mikstury należy przelać ją do czystych butelek lub słoików i natychmiast zakręcić. Aby na dłużej zachowała świeżość, niezbędna jest pasteryzacja. Tak przygotowany sok z aronii wspomoże nasz układ odpornościowy w chłodne, zimowe wieczory.

Inne przetwory z aronii

Aronia jest świetną bazą nie tylko dla soków. Postępuje się z nią podobnie jak z pozostałymi owocami miękkimi. Warto jednak pamiętać o nietypowym, cierpkim smaku, który równoważy cukier bądź dodatek innych produktów. Aronia doskonale komponuje się m.in. z jabłkami, gruszkami czy malinami.

Koniec lata to dobry moment na eksperymentowanie w kuchni. Zamiast sięgać po importowane owoce, lepiej zainteresować się naszym „czarnym złotem”. Tym bardziej, że korzyści zdrowotne i wyjątkowy smak polskiej aronii to tylko niektóre z jej zalet!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 199

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. yacenty pisze:

    Aronii jeszcze nie próbowałem, słyszałem że bardzo dobra jest nalewka z aronii i w tym roku mam chęć taką naleweczkę sobie sprawić.