Spis stanu zwierząt w gospodarstwie – do końca roku trzeba podać dane
Każdy rolnik przynajmniej raz w roku ma obowiązek sporządzić spis stanu zwierząt przebywających w gospodarstwie. Niezbędne dane należy dostarczyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najpóźniej do 31 grudnia.
Obowiązek corocznego podawania stanu zwierząt przebywających w siedzibie stada wynika z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zmiany w przepisach były w dużym stopniu efektem szeroko zakrojonych działań związanych z walką z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Spis treści
Spis stanu zwierząt trzeba robić co roku
W myśl nowych przepisów każdy właściciel bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz musi przynajmniej raz w roku wykonać spis wszystkich zwierząt przebywających w siedzibie stada. Spis stanu zwierząt wykonuje się na specjalnych formularzach dostępnych w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub na stronie internetowej agencji.
– W przypadku spisu bydła należy na formularzu w prawym górnym rogu wpisać: bydło, a także wypisać numery wszystkich sztuk, podać numer siedziby stada oraz datę wykonania spisu – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Natomiast w przypadku hodowli świń, kóz i owiec należy jedynie podać numer siedziby stada oraz liczbę wszystkich zwierząt w stadzie.
Spis stanu zwierząt wykonuje się na specjalnych formularzach dostępnych w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub na stronie internetowej agencji.
Wyniki spisu trzeba w ciągu 7 dni od jego wykonania dostarczyć do ARiMR osobiście, wysłać pocztą lub przesłać za pomocą systemu e-PUAP.
Sankcje za niewykonanie obowiązku
Obowiązek spisania zwierząt spoczywał na rolnikach już w ubiegłym roku. Jednak pomimo wielu apeli i akcji nagłaśniających, wielu rolników nie wywiązało się z tego zadania. W ubiegłym roku sankcje za niewywiązanie się z obowiązku nie były stosowane ze względu na krótki czas od wejścia w życie nowych przepisów do końca roku, czyli daty granicznej wywiązania się z przepisów. W tym roku raczej okoliczności łagodzących nie będzie i rolnicy, którzy do 31 grudnia spisu nie wykonają, muszą liczyć się z sankcjami, przede wszystkim karami finansowymi.
– Osoba, która będąc posiadaczem zwierzęcia gospodarskiego nie wykonuje spisu zwierząt, które przebywają w siedzibie stada, nie umieszcza ustalonej podczas spisu liczby zwierząt w księdze rejestracji lub nie przekazuje kierownikowi biura ARiMR liczby oraz numerów identyfikacyjnych zwierząt ustalonych podczas tego spisu w określonym ustawowo terminie, podlega karze grzywny – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!