Spółdzielnie mleczarskie na celowniku prezesa UOKiK
Spółdzielnie mleczarskie na celowniku prezesa UOKiK. Prezes UOKiK weryfikuje zgodność umów spółdzielni mleczarskich z przepisami o nadużywaniu przewagi kontraktowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje kontrakty, a także praktyki, m.in. OSM Łowicz i Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.
Prezes UOKiK rozpoczął weryfikację zgodności umów spółdzielni mleczarskich z przepisami o nadużywaniu przewagi kontraktowej. Pierwsze działanie Tomasza Chróstnego dotyczyło relacji pomiędzy przetwórcami i dostawcami mleka. Cztery lata temu, w 2018 roku spisano raport na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, a także kontraktacji, w którym przedstawiono:
- jak powinny wyglądać uczciwe umowy,
- które praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.
Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami UOKiK nie mógł ingerować w umowę pomiędzy spółdzielnią a jej członkami. Jednak przedstawił tym podmiotom zalecenia dotyczące treści znajdującej się w umowach na dostawę mleka. Nowa ustawa o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, obowiązująca od grudnia 2021 r., pozwala na kontrolę wewnątrzspółdzielczych relacji. W związku z tym, prezes UOKiK Tomasz Chróstny postanowił sprawdzić, czy spółdzielnie przestrzegają zasad uczciwości w dostawach mleka.
Czytaj również: Oddłużanie gospodarstw rolnych 2022 – będzie więcej środków? Sprawdź!
Spis treści
Spółdzielnie mleczarskie na celowniku prezesa UOKiK
Prezes Tomasz Chróstny poinformował, że od 30 lat spółdzielnie mleczarskie notują nieprzerwany wzrost, osiągają sukces, a także są stabilnymi partnerami dla największych sieci handlowych.
-Chcemy również zadbać o ich prawidłowe relacje z dostawcami mleka. Docierają do nas skargi hodowców, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, czy umowy stosowane przez spółdzielnie są zgodne z prawem – powiedział prezes Urzędu.
Umowy spółdzielni mleczarskich przekazane przez hodowców, jak i pozyskane przez Prezesa UOKiK z innych źródeł zawierały warunki zakwestionowane w raporcie z 2018 roku. m.in.:
- możliwość modyfikacji cennika mleka przez odbiorcę,
- obniżenie ceny mleka bezpiecznego w okresie wypowiedzenia,
- niezłożenie przez dostawcę mleka do wymaganej oceny jakości przez niezależne laboratorium agencja.
Niejasne są również zasady stosowania kar umownych, a także możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy przez spółdzielnię na nieuzasadnionych warunkach.
Spółdzielnie mleczarskie – umowy z dostawcami
Raport opublikowany cztery lata temu przedstawia prawidłowy wygląd umowy przetwórców mleka z dostawcami. Prezes UOKiK zachęca spółdzielnie do jak najszybszego dostosowania swoich umów do tych wytycznych. Ponadto zwraca się do rolników z prośbą o przekazywanie informacji o nieprawidłowościach, które wykryją w umowach ze spółdzielniami mleczarskimi.
Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, Prezes Tomasz Chróstny prowadzi na ten moment dwa postępowania dotyczące spółdzielni mleczarskiej Mlekpol i OSM Łowicz. W ramach monitorowania sektora mleczarskiego planuje badać umowy nie tylko producentów działających jako spółdzielnie, ale również innych przetwórców mleka.
Do zapoznania się z raportem UOKiK zaprasza dostawców, którzy chcą zweryfikować, czy ich umowy nie zawierają niekorzystnych postanowień, które mogą stanowić naruszenie przepisów.
Przeczytaj również: Aktualne ceny skupu świń mocno w dół – co dalej?
Źródło: dziennik RP