Sprowadzanie mleka z zagranicy- jak z tym walczyć?
Problem branży mleczarskiej ciągnie się od dłuższego czasu. Część producentów mleka musiała zmierzyć się z odmową skupu mleka wystosowaną przez mleczarnie. Sprowadzanie mleka z zagranicy przez niektóre zakłady – to kolejny problem polskiego rynku mleka. Takim praktykom definitywnie sprzeciwia się MRiRW.
Spis treści
Spadek cen mleka – jeden z kluczowych problemów
Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia zaobserwowano znaczne spadki cen u większości produktów mlecznych. W okresie 6-12 kwietnia br. cena mleka odtłuszczonego w proszku wyniosła 8,97 zł/kg i była mniejsza o 10% niż w poprzednim tygodniu i o 17% niż miesiąc wcześniej. Ponadto, cena za pełne mleko w proszku wynosiła 12,33 zł/kg. Jest to więc spadek o 2% w skali tygodnia i miesiąca. OMP było droższe niż przed rokiem o 16%, a PMP – o 9%.
Zwyżkę cen odnotowuje się natomiast w stosunku do serów dojrzewających. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Sprowadzanie mleka z zagranicy – to drugi problem branży mleczarskiej
MRiRW również zaobserwowało niepokojące zachowania na rynku mleka. Chodzi przede wszystkim o sprowadzanie mleka z zagranicy przez niektóre zakłady. W czasie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa takie praktyki są niedopuszczalne, dlatego MRiRW opublikowało listy zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy. Zakup mleka z zagranicy nie narusza prawa, ale taka postawa budzi kontrowersje wobec patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów.
Kampania #DziękujemyŻePijecieMleko szansą na poprawę sytuacji?
Kampanię promującą spożywanie mleka zapoczątkował prezydent PFHBiPM Leszek Hądzik, który podobnie jak hodowcy i producenci mleka chce podziękować konsumentom za spożywanie mleka, ponieważ odgrywają oni kluczową rolę zapewniając zbyt na mleko i produkty mleczne.
To od nich także zależy, jak będzie wyglądał rynek mleczarski po wygaśnięciu epidemii koronowirusa. Dlatego (…) warto powiedzieć zwyczajne „dziękuję”, żeby konsumenci wiedzieli, że jesteśmy. Mimo utrudnień, nadal produkujemy mleko, tak żeby go nie zabrakło na polskich stołach – powiedział Hądzlik.
PFHBiPM zachęca hodowców do wzięcia udziału w tej kampanii poprzez dodanie zdjęcia z podziękowaniami dla konsumentów. Zdjęcie należy dodać w postaci postu na stronie Facebooka „Dziękujemy, że pijecie mleko”.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Nie kupujcie mleka z importu i nie eksportujcie towarów z polskiego rynku do innych państw ciekawe kto na tym dobrze wyjdzie przy deficycie handlu z zagranicznego