Sprzedaż ciągników w maju 2017: jest lepiej niż przed rokiem

Ukazał się już najnowszy raport podsumowujący sprzedaż ciągników w maju 2017 r. Potwierdza on utrzymującą się od lat tendencję do znacznego wzrostu sprzedaży ciągników w marcu i kwietniu i spadku w kolejnych miesiącach.

AgriTrac logo

Największa sprzedaż ciągników, liczona w rejestracjach, ma miejsce naturalnie przed sezonem intensywnych prac. Dotyczy ona zarówno ciągników nowych, jak i używanych. Jednak w tym roku ten wzrost był zdecydowanie wyraźniej odczuwalny w porównaniu do roku poprzedniego w przypadku ciągników używanych. Liczba rejestracji nowych ciągników w szczytowym miesiącu, marcu, sięgnęła 882 szt, co jest wynikiem o 50 szt. niższym niż przed rokiem. Natomiast nieco zaskakująca okazała się sprzedaż ciągników w maju 2017, gdyż zanotowano delikatny wzrost sprzedaży w porównaniu do kwietnia, podczas gdy w roku 2016 r. maj zakończył się wynikiem aż o 185 rejestracji słabszym niż kwiecień. W efekcie najnowszy raport Martin&Jacob wskazuje, że maj 2017 roku zakończył się liczbą rejestracji na poziomie 735 ciągników, co jest aż o 88 wyższą w stosunku do maja zeszłego roku.

– Dla wielu firm był to stosunkowo dobry miesiąc. Szczególnie jeśli porównamy go z poprzednim rokiem, odbicie jest bardzo wyraźne. Zdecydowanie najlepiej poradziła sobie japońska Kubota, która sprzedała aż 40 sztuk ciągników więcej. Na dużym plusie jest New Holland (+ 20 sztuk), Valtra (+16), John Deere (+11) i Massey Ferguson (+10) – podsumowuje Mariusz Chrobot z firmy Martin&Jacob.

sprzedaż ciągników w maju 2017

Zestawienie zarejestrowanych ciągników w maju i kwietniu 2017

Sprzedaż ciągników w maju 2017: silna konkurencja

Sprzedaż ciagników

Podium zarejestrowanych ciągników w maju

Popularność poszczególnych marek w dłuższej perspektywie utrzymuje się na w miarę wyrównanym poziomie, jednak daje się zauważyć pewne zawirowania w sprzedaży ciągników w maju 2017. Choć na podium nic się nie zmieniło, wyraźnie widoczne są pewne trendy. Przykładowo aktualny lider rynku, New Holland, bardzo silnie wzmocnił swoją pozycję, osiągając sprzedaż na poziomie 162 ciągników w marcu i niemal 20-procentowy udział w rynku w kwietniu, w obecnym miesiącu ma już niewielką przewagę nad konkurentami. Mocno za to pnie się w górę John Deere, któremu do lidera zabrakło zaledwie 10 rejestracji. Zajmująca trzecie miejsce na podium Kubota natomiast po kwietniowym spadku sprzedaży, w maju ponownie zwiększyła sprzedaż, co przełożyło się na wynik na poziomie 102 rejestracji. Co ciekawe, trzy wymienione marki wyraźnie wyprzedzają pozostałe, które osiągnęły wyniki niższe niż 60 sprzedanych ciągników.

Wyższa sprzedaż ciągników używanych

Ruch na rynku ciągników używanych wciąż jest wyraźnie większy niż w przypadku nowych. Potwierdza to liczba rejestracji ciągników importowanych na poziomie 1158 w maju. To o 77 szt. mniej niż w poprzednim miesiącu, i aż o 580 mniej w stosunku do szczytowego miesiąca – marca (1738 rejestracji), lecz aż o 100 szt. więcej niż przed rokiem. Sprzedaż ciągników w maju 2017 jest w tym obszarze w zasadzie niezmienna – w czołówce utrzymują się trzy marki: Massey Ferguson z wynikiem 162 rejestracji oraz RenaultJohn Deere, których traktory znalazły po 151 nowych właścicieli.

– Są to bardzo dobrze kojarzone marki przez rolników. Często mówi się o nich, że są najmniej zawodne a serwisowanie jest przystępne cenowo. Trochę droższą marką jest John Deere, ale marka ta jest marzeniem wielu rolników, stąd też nie dziwię się, że jest chętnie wybierana do pracy w gospodarstwie – tak Mariusz Chrobot podsumowuje sytuację na rynku maszyn używanych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *