Środki ochrony roślin a odpowiedzialność producentów żywności

Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina rolnikom o odpowiedzialności, która ciąży na nich jako producentach dostarczających żywność na rynek. Wiąże się to z doborem odpowiednich środków ochrony roślin. Natomiast na rynku coraz częściej pojawiają się niezarejestrowane preparaty.

Eliminacja popytu

Edukujemy jak ustrzec się przed niezarejestrowanymi chemikaliami

Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin

Ze względu na konieczność ograniczania korzystania z nielegalnych, niezarejestrowanych preparatów, wystartowała specjalna witryna internetowa. Strona www.bezpiecznauprawa.org została opracowana przez  PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin). Jest to przewodnik, dzięki któremu rolnik będzie mógł zdobyć wiedzę o środkach ochrony roślin.

Przede wszystkim o tym czym kierować się przy wyborze preparatów, aby zakupić ten, który jest sprawdzony, oryginalny i zarejestrowany. W ten sposób rolnicy mogą ustrzec się przed podróbkami, które – mimo że cenowo atrakcyjne – nie spełniają wymogów jakościowych i bezpieczeństwa.

– Dlaczego nie można kupować środków ochrony roślin na bazarze, straganie czy z bagażnika? Co grozi za sprowadzanie na własne potrzeby środków z zagranicy? Odpowiadamy na te i inne trudne pytania. Edukujemy jak ustrzec się przed niezarejestrowanymi chemikaliami. Zachęcamy do korzystania z opracowanej przez PSOR bazy wiedzy – mówił Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Witryna działa w ramach edukacji producentów rolnych, a celem jej działania jest m.in. eliminacja popytu na środki ochrony roślin pochodzącego z nielegalnych źródeł.

Środki ochrony roślin – gdzie ich nie kupować?

Na stronie opracowanej przez PSOR możemy sprawdzić i upewnić się czy kupujemy środki z legalnych źródeł. Przypominamy, że legalne źródła zakupu ŚOR to: sklepy stacjonarne, sklep internetowy, o ile kupujemy na fakturę VAT. Z pewnością nie powinniśmy szukać preparatów na bazarach, za granicą (bez pozwoleń) czy przez pośrednika, który sprzedaje na bazarze lub sprowadza zza granicy.

Legalne/nielegalne

LEGALNE ŚOR NIELEGALNE ŚOR
zarejestrowane przez MRiRW w Polsce nie są zarejestrowane więc ich stosowanie jest równoznaczne z łamaniem prawa
posiadają etykietę w języku polskim etykiety w obcych językach
podczas zakupu otrzymujesz fakturę VAT (dowód zakupu) brak faktury VAT przy zakupie
przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszły serię badań i testów są nieprzebadane, a ich działanie nieznane
zachowujesz dotacje i certyfikaty możesz stracić dotacje i certufikaty
możesz złożyć reklamacje w przypadku braku efektu działania w przypadku braku efektu działania nie możesz złożyć reklamacji

Co ryzykujesz posiadając?

Stosując nielegalne środki ochrony roślin wiele ryzykujesz. Przede wszystkim łamiesz prawo. Ale też narażasz się na utratę zdrowia, skażenie środowiska, a przez to również na utratę zaufania odbiorcy. Nielegalne środki mają w sobie nieznane substancje chemiczne o nieprzebadanym działaniu i trudnych do przewidzenia skutkach. Użytkownikom grożą tez spore kary za posiadanie nielegalnych preparatów.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nakazać zatrzymanie i utylizację takiego środka na koszt posiadacza. Do tego prawo przewiduje w tym przypadku karę grzywny do 5 tysięcy zł. Za posiadanie grozi też postępowanie karne. Na karę 3 lat pozbawienia wolności naraża się ten, kto miał zamiar posiadane środki odsprzedać i zarobić na nich.

środki ochrony roślin

Za stosowanie niezarejestrowanych środków ochrony roślin grozi kara pieniężna, a nawet ryzyko pozbawienia wolności.

Co ryzykujesz stosując?

Jak łatwo się domyślić za stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin grożą nam jeszcze większe kary niż za posiadanie. Oprócz kary pieniężnej w wysokości do 5 tysięcy zł, możliwa jest odpowiedzialność karna.

W przypadku sprowadzenia niebezpiecznego dla życia lub zdrowia środka w wielkich rozmiarach – do 8 lat więzienia, a z tytułu zanieczyszczenia wody, powietrza lub ziemi substancją, (co może znacząco zagrozić ludziom/zwierzętom/środowisku) – do 5 lat więzienia.

Natomiast jeśli zdarzy się tak, że na płodach rolnych znajdą się przekroczone pozostałości po pestycydach to nie WIORiN każe je zniszczyć i nie będzie możliwości ich sprzedaży.

Źródło: KRIR/Bezpiecznauprawa.org

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *