Środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych

Gdy mówimy o żywności ekologicznej, na myśl przychodzi w pierwszej kolejności soczyste lśniące jabłko, piękna chrupiąca marchewka czy też czerwony pachnący pomidor. Wyobrażenia to jedno, a drugie ich realizacja. Jakie środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych możemy stosować?
Znaczny odsetek upraw ekologicznych to właśnie gatunki warzywnicze i sadownicze. Jednak w kwestii organicznego gospodarowania swoją oddzielną działkę mają także rolnicy. W grupie gatunków, dla których zakwalifikowane są specjalne środki na bazie substancji naturalnych, znajdują się także zboża, ziemniaki, tytoń, chmiel, buraki cukrowe i ćwikłowe. Ochrona tych upraw, podobnie jak w przypadku konwencjonalnego gospodarowania, jest niezwykle istotna.
Spis treści
Ochrona zbóż
W 2013 r. wysoki odsetek w całej strukturze zasiewów ekologicznych stanowiły zboża (18,4%), natomiast niewielki ziemniaki (0,4%) i grupa gatunków pozostałych (0,4%). Co ważne 23,8% przetwórni ekologicznych zajmowało się przemiałem zbóż.

Contans WG jest także jedynym fungicydem przeznaczonym do ochrony ekologicznych upraw tytoniu. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Radek97)
Mąkę jako produkt tego przemiału wykorzystuje się w głównej mierze przy wyrobie pieczywa i makaronów, które są bardzo popularne w punktach dystrybucyjnych żywności organicznej.
W chwili obecnej na liście 28 środków zakwalifikowanych do stosowania w uprawach ekologicznych, 15 przeznaczonych jest do ochrony gatunków rolniczych. Te zarejestrowane środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych to 13 fungicydów i tylko 2 insektycydy.
Brakuje fungicydów dla popularnych gatunków
Do ochrony rzepaku ozimego przed zgnilizną twardzikową przeznaczony jest tylko 1 środek Contans WG (zawierający zarodniki grzyba pasożytniczego Coniothyrium minitans). Jest to niestety jedyny gatunek z grupy zbóż ekologicznych, dla którego jest zakwalifikowany środek na bazie substancji naturalnych. Brakuje przede wszystkim fungicydów do ochrony popularnych gatunków (pszenicy, jęczmienia czy żyta) przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.
W chwili obecnej na liście 28 środków zakwalifikowanych do stosowania w uprawach ekologicznych, 15 przeznaczonych jest do ochrony gatunków rolniczych.
Contans WG jest także jedynym fungicydem przeznaczonym do ochrony ekologicznych upraw tytoniu.
Środki ochrony roślin w uprawach ekologicznych chmielu i buraka
Nieco więcej środków zakwalifikowanych jest do ochrony chmielu. Zarejestrowane są w tym przypadku 4 środki grzybobójcze: Cuproxat 345 SC i Miedzian 50 WP (zawierające w składzie miedź) oraz Siarkol 80 WP i Siarkol Extra 80 WP (zawierające siarkę). Środki te przeznaczone są do ochrony ekologicznych upraw chmielu przed mączniakiem prawdziwym i rzekomym.
Dla buraka cukrowego zarejestrowanych jest 6 fungicydów zawierających substancje pochodzenia naturalnego. Można dzięki nim chronić ekologiczne plantacje buraka cukrowego i pastewnego przed mączniakiem prawdziwym i chwościkiem. Są to przede wszystkim preparaty miedziowe (Miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC) i siarkowe (Siarkol 80 WG, Siarkol 80 WP, Siarkol Bis 80 WG i Siarkol Extra 80 WP).
Insektycydy dla upraw ekologicznych

Fungicydy dla ziemniaka to m. in.: Copper Max New 50 WP, Cuproflow 375 SC, Cuproxat 345 SC, Funguran A-Plus New 50 WP. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: agro1991)
Na liście środków zakwalifikowanych do ochrony rolniczych upraw ekologicznych znajdują się tylko 2 środki owadobójcze, które przeznaczone są do zwalczania larw stonki ziemniaczanej.
Środki grzybobójcze dla ziemniaka
Oprócz tego dla ekologicznych plantacji ziemniaka zarejestrowane są środki grzybobójcze. Należą do nich: Copper Max New 50 WP, Cuproflow 375 SC, Cuproxat 345 SC, Funguran A-Plus New 50 WP. Wymienić można także: Funguran Forte New 50 WP, Funguran-OH 50 WP, Miedzian 50 WP (wszystkie zawierają związki miedzi).
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
