Stan zbóż po zimie 2022/2023. Mączniak w natarciu

Stan zbóż po zimie 2022/2023 szczególnie interesowały zabranych w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie 15 marca br. Na co szczególnie zwrócić uwagę na polach wiosną? Wskazówek udzielają specjaliści.

Początek sezonu 2023 napawa optymizmem uprawiających rośliny ozime. W całym kraju kondycyjny stan zbóż po zimie jest bardzo dobry. Już od kilku sezonów sytuacja wilgotnościowa w tym okresie nie była tak sprzyjająca roślinom, ale niestety nie tylko im…

Wilgotność gleby na polach ozimin na przedwiośniu 2023

Mimo iż nie wszystkim udało się wysiać zboża w optymalnych terminach agrotechnicznych jesienią 2022 r., rośliny całkiem dobrze

stan zbóż po zimie - różnica w terminie siewu

Stan zbóż po zimie 2022/2023 jest bardzo dobry mimo różnicy we wzroście spowodowanej ponad 2-tygodniowym opóźnieniem siewu (z lewej) tej samej odmiany pszenicy

fot. Katarzyna Kupczak

przetrwały kończącą się zimę. Nie były narażone na bardzo niską temperaturę. Ponadto jesienne deszcze, opady śniegu zimą oraz deszczu na przedwiośniu uzupełniły, chociaż częściowo ilość wody w glebie. Dzisiaj, niecały tydzień przed rozpoczęciem astronomicznej wiosny praktycznie w całej Polsce mamy do czynienia z pogodą standardową dla wielolecia. Stopień uwilgotnienia pól jest zadowalający. Temperatura dość niska lub umiarkowana jak na tę porę roku. Pokrótce, rolnicy szczególnie na zachodzie kraju od kilku sezonów nie pamiętają takich dobrych warunków wilgotnościowych na przedwiośniu. Dla przypomnienia w analogicznym okresie przed rokiem susza spędzała sen z ich powiek.

Kondycyjny stan zbóż po zimie 2022/2023

Łagodna i śnieżna zima oraz wilgotne przedwiośnie sprawiły, że oziminom nie brakuje na razie wody. Temperatura i wilgotność sprzyjają dobrej kondycji roślin. Rozkrzewienie jest bardzo dobre. Przewiduje się, że niektóre rośliny będą musiały nawet same „odciąć” część pędów. System korzeniowy również jest dobrze rozwinięty. Wilgotna gleba sprzyja wzrostowi zarówno części nadziemnych, jak i podziemnych zbóż.

Fitosanitarny stan zbóż po zimie 2022/2023

Niestety wilgotność sprzyja nie tylko aktywności roślin. Mianowicie już jesienią 2022 r. szczególnie jeśli nie użyto do traktowania ziarna siewnego Systivy 333 FS, odnotowano na polach zbóż: pszenic, żyta, pszenżyta,

stan zbóż po zimie - mączniak

Fitosanitarny stan zbóż po zimie wymaga błyskawicznej interwencji fungicydowej. Mączniak prawdziwy zbóż i traw występuje w bardzo dużym nasileniu (zdjęcie z 15.03.2023 r.)

fot. Katarzyna Kupczak

jęczmion silne infekcje ze strony mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Dodatkowo mieliśmy do czynienia z ogromną presją septoriozy paskowanej liści. Praktycznie ma się wrażenie, że patogeny mogły być nawet permanentnie aktywne. Obecnie fitosanitarny stan zbóż po zimie określić można jako wymagający błyskawicznej interwencji. Lustracja pól wskazuje na konieczność przygotowania się do zabiegów głównie przeciwko mączniakowi oraz septoriozie na liściach.

Porażenie liści przez Blumeria graminis (sprawcę mączniaka) oraz Septoria tritici (septorioza) jest naprawdę silne. Do tego dość wysoka wilgotność utrzymująca się w obrębie łanu młodych roślin (wilgotna gleba, pochmurna, deszczowa lub dżdżysta aura) oraz umiarkowana temperatura sprzyjają nieprzerwanemu wzrostowi grzyba i infekcjom kolejnych liści oraz roślin.

stan zbóż po zimie - septorioza paskowana liści

Septorioza paskowana liści to kolejna choroba pogarszająca fitosanitarny stan zbóż po zimie

fot. Katarzyna Kupczak

Revylucyjne = rewolucyjne rozwiązanie fungicydowe na zboża T1

Dr inż. Marcin Łański i dr inż. Szymon Łączny — nomen omen duet (nie Duett) odpowiedzialny za pola w Pamiątkowie oraz Kamil Szpak rekomendowali RevyFlex® na pierwszy zabieg w zbożach, chroniący liście.

Na to rozwiązanie składają się dwa produkty:

  • Revycare® (zawierający innowacyjny triazol Revysol® oraz strobilurynę F500®),
  • Flexity (w jego skład wchodzi metrafenon).

Takie połączenie daje gwarancję kompleksowej ochrony przed: mączniakiem, łamliwością źdźbła, septoriozą paskowaną, rdzami brunatną i żółtą, rynchosporiozą, ramularią, plamistością siatkową. Czyli groźnymi chorobami liści: pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia. Działając układowo, substancje biologicznie czynne docierają nawet do organów niepotraktowanych cieczą roboczą oraz do tych, które wykształcają się po zabiegu. W efekcie zabezpieczają przez dłuższy czas przed porażeniem całą roślinę wraz z nowymi przyrostami. Jak podkreślają fachowcy, nowoczesny triazol wchodzący w skład paku RevyFlex® jest skuteczny już w bardzo niskiej, jak na azole temperaturze. Wiadomo, że w takich warunkach działa również strobiluryna. Dlatego też środek może być stosowany zaledwie przy 5°C. Poza tym jest odporny na zmywanie przez deszcz. Do tego wiosną, coraz intensywniejsze promieniowanie UV nie ogranicza jego użycia, gdyż nie dezaktywuje cząsteczek substancji.

Regulowanie wzrostu równie konieczne

Niezmiernie ważne jest obecnie regulowanie wzrostu zbóż. Przede wszystkim zabieg ma na celu wzmocnienie źdźbła, przez co ograniczenie wylegania łanu. Jednak kolejną jego zaletą jest skrócenia drogi przewodnictwa wody i soli mineralnych oraz asymilatów do kłosa. Czyli zmniejszenie wydatków energetycznych w roślinie. Niezwykle uniwersalnym pod tym względem jest Medax Max (regulator dwuskładnikowy, zawierający trineksapak etylu oraz proheksadion wapnia). Oczywiście zabieg najlepiej wykonać w optymalnej fazie, ale jeśli z jakichś powodów organizacyjnych jest to niemożliwe, skracanie jest możliwe nawet do fazy, gdy pierwsze ości wydobywają się z pochwy liściowej, ale nie później.

Warto jeszcze podkreślić, że nawet w trudnej sytuacji gospodarstwa, istnieją realne rozwiązania pomocne w ograniczeniu wydatków na uprawę. Do tego przy utrzymaniu prawidłowej agrotechniki. Takie możliwości daje przygotowany przez BASF nowy program korzyści BeneFito. Odczują je nie tylko duże gospodarstwa, ale także średnie i małe. Mianowicie, przy zakupach środków ochrony dokonywanych w autoryzowanych punktach promocje naliczane są automatycznie. Co zrobić z pulą punktów rolnik decyduje sam, czy zamieni ją, zyskując rabat, kartę upominkową czy może ma zostać przeliczona na złotówki i przelana na jego konto bankowe. W każdym razie wystarczy się raz zarejestrować (dostęp na stronie internetowej www.agro.basf.pl).

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *