Stawki dopłat do materiału siewnego 2022 – będą zmiany?

Stawki dopłat do materiału siewnego w 2022 r. będą inne, niż dotychczas. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów oraz z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Lecha Kołakowskiego. Ile jest dopłaty do materiału siewnego w 2022 r.? Sprawdźmy!
Nowe stawki dopłat do materiału siewnego 2022 uwzględniono w projekcie rozporządzenia nad którym obecnie pracuje Rada Ministrów. Wynika z niego, że dopłaty do materiału siewnego będą w takiej wysokości, aby w ramach dostępnych środków zwrot za materiał siewny otrzymali wszyscy rolnicy, którzy złożyli wniosek. Czy wobec tego dopłaty do materiału siewnego 2022 będzie wyższe, niż w poprzednich latach?
Spis treści
Stawki dopłat do materiału siewnego 2022 będą stałe?
Przypomnijmy, że z powodu rosnących kosztów produkcji, w tym także cen za kwalifikowany materiał siewny PZPRZ zwrócił się do ministra Henryka Kowalczyka z prośbą o zwiększenie dopłat do materiału siewnego. Według przedstawicieli producentów zbóż jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w całym kraju.
W odpowiedzi na pismo PZPRZ wiceminister Lech Kołakowski poinformował, że obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów. Znajdą się w nim zmiany z których wynika, że stawki za dopłaty do materiału siewnego będą stałe. Co zastąpi dotychczasowe, coroczne określanie stawek zwrotu za nasiona po zakończeniu naboru prowadzonego przez ARiMR.
W projektowanym rozporządzeniu określone zostały stałe stawki dopłat w miejsce dotychczasowego corocznego ustalania stawek – podano jako istotę rozwiązań ujętych w projekcie.
Sprawdź również: Ceny skupu soi w sezonie 2022. Ile można otrzymać za soję?
Ile jest dopłaty do materiału siewnego? Czy stawki będą wyższe?
Stawki dopłat do nasion 2022 mają być nie tylko stałe, ale również wyższe. Podwyższone dopłaty do materiału siewnego 2022 z ARiMR otrzymają jednak producenci za nasiona wyprodukowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
Dopłaty do 1 hektara gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wyprodukowanego zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego będą wyższe niż dopłaty podstawowe – dodano w projekcie rozporządzenia.
Kiedy poznamy stawki dopłat do materiału siewnego 2022?
Tak jak już wcześniej wspomniano prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów już trwają. Pomimo tego, ostateczna wysokość stawek dopłat do nasion pozostaje jeszcze nieznana. W projekcie rozporządzenia RM podano jedynie planowany termin przyjęcia projektu, a mianowicie IV kwartał 2022 r.
Czytaj również: Pomoc finansowa z PROW – niebawem ruszy nowy nabór. Sprawdź!
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; PZPRZ; Agrofakt.pl
