Stonka kukurydziana w odwrocie. Dlaczego?

Na plantacjach kukurydzy obserwuje się już mniej chrząszczy stonki kukurydzianej. Takiej pogody jak teraz stonka kukurydziana zwyczajnie nie lubi.

Szczyt drugiego pojawu stonki kukurydzianej mamy już za sobą – mówi prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Drugi liczny pojaw był na początku sierpnia i wtedy należało wykonać zabieg. Teraz stonka jest już w odwrocie.

stonka kukurydziana

Stonka kukurydziana.

Jak mówi prof. Bereś, stonka nie lubi takiej pogody, gdy między dniem i nocą jest duża różnica temperatur.

Same chrząszcze są odporne i nawet potrafią przeżyć lekkie przymrozki – dodaje profesor Bereś. – Ale duże różnice temperatur nie sprzyjają temu szkodnikowi. Gdy w dzień jest powyżej 20°C, a w nocy mniej niż 10°C, wtedy stonka nie czuje się dobrze.

Dodatkowym powodem jest to, że dla stonki kukurydzianej powoli zaczyna brakować smakowitego pokarmu.

Duże różnice temperatur nie sprzyjają temu szkodnikowi. Gdy w dzień jest powyżej 20°C, a w nocy mniej niż 10°C, wtedy stonka nie czuje się dobrze.

prof. Paweł Bereś

Świeże znamiona zaraz po pyłku są bardzo atrakcyjnym pokarmem dla chrząszczy – mówi profesor. – Od lipca do połowy sierpnia chrząszcze chętnie przebywają wśród kłosków pylących wiech. Chrząszcze stanowią zagrożenie dla plonów kukurydzy tylko wtedy, gdy żerują masowo, głównie na kolbach. Podstawowym ich pokarmem jest pyłek kukurydzy, lecz gdy go zabraknie, wówczas żerują na świeżych znamionach kolb, na miękkich ziarniakach, a także na blaszkach liściowych. Szczególnie niebezpieczne jest przegryzanie znamion, które prowadzi do zakłóceń w zapylaniu żeńskich kwiatów, w wyniku czego kolby są słabo zaziarnione, mniejsze oraz niekiedy zdeformowane. Liście kukurydzy mogą być uszkadzane przez cały okres występowania chrząszczy na plantacji, a w szczególności gdy zabraknie atrakcyjniejszego pokarmu

Warto też wiedzieć, że gdy w kukurydzy nie ma już atrakcyjnego pokarmu dla chrząszczy, to mogą one się przenieść na atrakcyjne pokarmowo chwasty, takie jak komosa.

 

Zobacz również:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: stonka kukurydziana
tomrolnik
Panowie miał ktoś z tym już do czynienia ? Kiedy to atakuje ? Podobne szkodniki do tej stonki zaczęły się pojawiać w okolicy  , ale jak na razie żadnych szkód nie widać. Podzieli s... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *