Jak zwiększyć skuteczność zabiegów?
Adiuwanty odgrywają ważną rolę w przygotowaniu cieczy opryskowej. Ich stosowanie przekłada się na wzrost skuteczności aplikowanych środków ochrony roślin, czy też efektywności pobierania składników pokarmowych nawozów dolistnych lub biostymulatorów.
Adiuwanty to substancje, które modyfikują właściwości cieczy roboczej tak, aby były one optymalne dla agrochemikaliów wykorzystywanych do przygotowania cieczy opryskowej. Użycie adiuwantów niesie za sobą wiele korzyści, dlatego też są praktycznie zawsze dodawane do opryskiwacza.
Spis treści
Co to są adiuwanty?
Adiuwanty to substancje, które nie wykazują samodzielnej skuteczności, ale wpływają korzystnie na działanie substancji czynnej zawartej w środkach ochrony roślin lub zwiększają funkcjonalność innych agrochemikaliów dodawanych do opryskiwacza. Nazwa adiuwant pochodzi od łacińskiego słowa adiuvare, które oznacza pomagać lub wspierać. Adiuwanty mogą być częścią produktu, stanowiąc część formy użytkowej lub być dodawane do wody podczas przygotowania cieczy opryskowej.
Rola adiuwantów w ochronie roślin
Główną rolą adiuwantów jest modyfikacja właściwości fizycznych i/lub chemicznych, cieczy roboczej. Pozwala to zwiększyć skuteczność działania środków ochrony roślin poprzez:
- zwiększenie zatrzymywania preparatów na powierzchni traktowanej oraz rozszerzenie powierzchni pokrycia blaszki liściowej cieczą roboczą poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego,
- przyspieszenie procesu wnikania substancji czynnej, umożliwiając szybsze dotarcie do miejsca działania,
- ograniczenie nadmiernego pienienia cieczy opryskowej, co ułatwia przygotowanie cieczy roboczej i równomierne rozprowadzenie preparatu na roślinach,
- zwiększenie kompatybilności produktów, umożliwiając łączne stosowanie środków ochrony roślin z różnymi agrochemikaliami,
- utrzymanie odpowiedniej wielkości kropel, co ogranicza dryf i znoszenie cieczy opryskowej podczas zabiegu,
- retencja substancji czynnej w wierzchniej warstwie gleby, szczególnie istotne w przypadku środków chwastobójczych o działaniu doglebowym,
- obniżenie na twardość wody poprzez unieruchamianie jonów wapnia i magnezu mogących obniżać działanie niektórych środków ochrony roślin.
Grupy adiuwantów
Podział adiuwantów może być trudny ze względu na fakt, że wiele z nich spełnia więcej niż jedną funkcję. Najczęściej w przygotowaniu cieczy opryskowej wykorzystywane są adiuwanty wielofunkcyjne, które łączą w sobie cechy adiuwantów aktywujących i modyfikujących.
Adiuwanty aktywujące mają bezpośredni wpływ na skuteczność biologiczną substancji czynnej. Dzięki zwiększeniu ilości substancji czynnej docierającej do miejsca działania – polepszają efektywność środków ochrony roślin. Poprawa zatrzymywania kropli cieczy opryskowej na powierzchni traktowanej lub przyspieszenie tempa wnikania substancji czynnej to główne mechanizmy, dzięki którym adiuwanty aktywujące wpływają na skuteczność działania produktu.
Adiuwanty modyfikujące odpowiadają za utrzymanie jakości produktu w trakcie przechowywania oraz umożliwiają przygotowanie cieczy opryskowej. Do nich należą także preparaty ograniczające pienienie i kondycjonery cieczy opryskowej.
Jakie adiuwanty dostępne są w ofercie online? Zapoznaj się z nią na stronie: https://osadkowski.pl/
Korzyści ze stosowania adiuwantów
Większość środków ochrony roślin posiada już adiuwanty w swojej formie użytkowej. Jednakże często ich ilość jest niewystarczająca do osiągnięcia optymalnej skuteczności. Wynika to z oszczędności poczynionych w trakcie opracowywania środka, braku technicznej możliwości wprowadzenia optymalnego adiuwantu do środka ochrony roślin lub „brakiem miejsca” przy dużej zawartości substancji czynnej. Dlatego w praktyce rolniczej, zaleca się stosowanie adiuwantów zewnętrznych, dodawanych do cieczy opryskowej podczas jej przygotowania, które wpływają na jakość wykonania zabiegu oraz zwiększają skuteczność środków ochrony roślin.
Oczywisty wybór: Inex-A
Duża ilość dostępnych na rynku adiuwantów może powodować trudność w wyborze optymalnego preparatu. Warto jednak zwrócić uwagę na wielofunkcyjne adiuwanty, takie jak Inex-A, które spełniają najważniejsze wymagania stawiane przed tego typu produktami. Inex-A jest adiuwantem wielofunkcyjnym, który cechuje się doskonałym działaniem zwilżającym i penetrującym.
Inex-A może być stosowany we wszystkich uprawach. Dotychczas nie stwierdzono ograniczeń jego łączenia ze środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi, biostymulatorami, preparatami mikrobiologicznymi. Zastosowanie Inex-A zapewnia:
- zwilżenie i bardzo dobre rozprowadzenie cieczy użytkowej na roślinach,
- penetracja i szybkie wnikanie substancji czynnej w traktowane tkanki,
- poprawa i ułatwienie rozpuszczalności oraz mieszalności zastosowanych preparatów,
- brak reakcji z innymi zastosowanymi środkami w mieszaninie zbiornikowej.
Stosowanie adiuwantów, takich jak Inex-A, jest powszechną praktyką w rolnictwie. Dzięki nim można poprawić skuteczność zabiegów ochronnych i zwiększyć plonowanie roślin uprawnych.
Warto sięgnąć po skuteczny Inex-A
Adiuwanty są niezwykle ważnym elementem w ochronie roślin. Ich stosowanie pozwala zwiększyć skuteczność działania środków ochrony roślin poprzez modyfikację właściwości cieczy roboczej. Warto zwrócić uwagę na adiuwanty wielofunkcyjne, takie jak Inex-A, cechują się doskonałymi właściwościami zwilżającymi i penetrującymi.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!