Jak przymrozki wpływają na stosowanie herbicydów?

Każdy herbicyd ma różne wymagania temperaturowe, w jakich może być podany. Temperatura ma istotny wpływ na efektywność ich działania, gdyż niektóre preparaty przy niskiej temperaturze są nieskuteczne. Jak przymrozki wpływają na stosowanie herbicydów?

Dla większości herbicydów optymalna temperatura waha się w granicach 10–25°C. To również zakres, w którym na najwyższym poziomie jest tempo procesów fizjologicznych chwastów, co dodatkowo argumentuje stosowanie herbicydów.

Mniejsza temperatura przeważnie minimalizuje ilość pobranej oraz transportowanej substancji aktywnej. Również ogranicza jej działanie. Jednak pod tym względem można wyróżnić znaczną ilość rozbieżności, które dotyczą głównie minimalnej temperatury działania herbicydów z konkretnej grupy tych preparatów.

Nieskuteczne, co więcej wręcz groźne, mogą okazać się herbicydy, które w swoim składzie zawierają substancje z grupy sulfonylomoczników bądź z grupy fenoksykwasów.

Przymrozek a wydajność zabiegu

Przede wszystkim uzależnione jest to od substancji aktywnej, która zawarta jest wyselekcjonowanym przez rolnika herbicydzie, a także zależy to od fazy rozwojowej roślin zbożowych oraz chwastów.

W czasie pojawienia się przymrozków po zastosowaniu preparatów w roślinie mogą zajść szkodliwe zjawiska, np. przeżółknięcia liści lub krótkotrwałe zahamowanie wzrostu rośliny. W niższych temperaturach mniejsza jest również aktywność chwastobójcza substancji czynnych. Jednak odnosi się to do poszczególnych herbicydów, których, ze względu na ich skład chemiczny, nie zaleca się ich podawać w okresie jesiennym.

Nieskuteczne, co więcej wręcz groźne, mogą okazać się herbicydy, które w swoim składzie zawierają substancje z grupy sulfonylomoczników bądź z grupy fenoksykwasów. W związku z tym stosowanie herbicydów z tymi substancjami na krótko przed zapowiadanymi przymrozkami jest mocno odradzane!

Preparaty, które mogą być podawane w niższych temperaturach, bezpieczniej stosować w temperaturze powyżej 5°C. Powinno to się odbywać minimum na kilka godzin przed nadejściem przymrozka, nawet tego minimalnego. Wtedy ich efektywność działania nie powinna być mniejsza. Obniżona wydajność substancji czynnej może pojawić się tylko wtedy, jeżeli zabieg ten zostanie przeprowadzony na krótko przed nadejściem zapowiadanego przymrozku.

 

Mogą Cię zainteresować:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *