Opuchlaki – zagrożenie, o którym trzeba pamiętać!

Jak sobie poradzić ze szkodnikiem malin, truskawek czy borówek? Niewielkie larwy opuchlaków późną wiosną zamieniają się w poczwarki, które będą atakować liście na naszych uprawach. Zwalczanie opuchlaków, pozornie trudne, jest prostsze niż może się wydawać dzięki zastosowaniu odpowiedniej taktyki.

Szkodniki wielu upraw

Opuchlaki (Otiorhynchus) są uciążliwymi szkodnikami wielu upraw. Spośród ponad 150 roślin, którym zagrażają, największe spustoszenie czynią w truskawkach, malinach, borówkach, porzeczkach, agreście i winoroślach. Zwalczanie opuchlaków wiąże się z kilkoma problemami. Są nimi specyficzny, ukryty tryb życia dorosłych owadów i odporność larw na środki chemiczne. W tej sytuacji dobrym mechanizmem obrony przed nimi będzie tworzenie niesprzyjających im warunków na plantacji.

szkody opuchlak

fot. PROCAM

Opuchlaki największe spustoszenie czynią w truskawkach, malinach, borówkach, porzeczkach, agreście i winoroślach.

Chrząszcze opuchlaków dorastają do 13 – 15 mm, mają ciemne ubarwienie z jaśniejszymi łuskami na pokrywach. Larwy nie mają widocznych odnóży, są zgięte łukowato, biało-kremowe z ciemniejszą głową. Mierzą do ok. 10 mm. Opuchlaki w większości zimują w postaci larw, jednak pod osłonami zdarza się że zimują również chrząszcze. Wówczas sporym problemem jest ustalenie terminu, w jakim należałoby je zwalczać, bo – przypomnijmy – insektycydami atakujemy larwy, a nie formy dorosłe.

Jakie szkody wyrządzają opuchlaki?

opuchlaki larwy

fot. PROCAM

Larwy nie mają widocznych odnóży, są zgięte łukowato, biało-kremowe z ciemniejszą głową. Mierzą do ok. 10 mm.

Jeśli jednak nie mamy plantacji pod osłonami, to możemy przyjąć, że wiosną lub ciepłą zimą będą obecne larwy, które już przy kilku stopniach na plusie rozpoczną żerowanie. Późną wiosną (maj/czerwiec) wejdą one w fazę poczwarki i wkrótce pojawią się osobniki dorosłe. Te zaczną atakować najmłodsze liście. Będą to robić głównie nocą. Równocześnie będą składały jaja w pobliżu szyjki korzeniowej, a proces ten będzie bardzo rozłożony w czasie. Można przyjąć, że następne pokolenie w postaci larw pojawi się dopiero w połowie września.

zwalczanie opuchlaków

fot. PROCAM

Większą szkodliwością cechują się larwy, które obgryzają korzenie, podstawę łodygi i przegryzają korzeń główny.

Uszkodzenia powodowane przez dorosłe chrząszcze nie są wielkie. Są to charakterystyczne „ząbki”, które bywają niezauważane przez plantatora. Znacznie większą szkodliwością cechują się larwy, które obgryzają korzenie, podstawę łodygi i przegryzają korzeń główny, w efekcie powodując upośledzenie pobierania związków odżywczych z gleby i rozwoju organów, a także zasychanie roślin. Uszkodzone tkanki stanowią zaś otwartą furtkę dla infekcji grzybowych i bakteryjnych. Niezbędne wobec tego jest skuteczne zwalczanie opuchlaków. Raz na zawsze.

Zwalczanie opuchlaków strategią tworzenia nieprzyjaznych warunków

strategia w zwalczaniu opuchlaków

fot. PROCAM

Zwalczanie chemiczne nie jest łatwe, a znacznie większą skutecznością cieszy się taktyka tworzenia nieprzyjaznych im warunków na plantacji.

Jak już wspomniano, zwalczanie chemiczne nie jest łatwe, a znacznie większą skutecznością cieszy się – rekomendowana przez PROCAM – taktyka tworzenia nieprzyjaznych im warunków na plantacji. Najlepiej więc zastosować, polecany przez doradców PROCAM, środek OtiorStop, o którego skuteczności przekonali się wszyscy plantatorzy, którzy go spróbowali.

Jest to preparat do higienizacji środowiska korzeni roślin: truskawki, winorośli, maliny, borówki, porzeczki i agrestu. Zawiera on mikroorganizmy i wyciągi roślinne zmieniające środowisko glebowe, czyniąc je niekorzystnym dla rozwoju larw opuchlaków. Dodatkowo stymulują one zdrowy wzrost korzeni i produkują substancje odżywcze, które są bezpośrednio pobierane przez rośliny. W efekcie podwyższona jest zdrowotność roślin, poprawia się jakość i plonowanie roślin, a także zmniejsza się liczba roślin porażonych larwami opuchlaka. Zwalczanie tego szkodnika, pomimo, że pozornie trudne, staje się proste. A przy zastosowaniu odpowiedniej strategii, nie wymaga zbyt wiele pracy.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Zabieg T1 w zbożach: rozwiązanie na choroby podstawy źdźbła

Efektywniejszy zabieg T1 w zbożach może zapobiec wielu bolączkom trapiącym rolników. Sprawdź, ile daje wykorzystanie oprysków ochronnych i interwencyjnych

15 marca 2019

Ochrona fungicydowa zbóż – mieszaniny czynią cuda!

Odpowiednia mieszanka środków ochrony roślin może zdziałać cuda w ochronie zbóż. Podpowiadamy w jaki sposób zapobiegać i leczyć zboża!

20 marca 2019

Kiedy zwalczać szkodniki łodygowe w rzepaku?

W zwalczaniu szkodników łodygowych pośpiech i opóźnienia nie są wskazane. Jak wyznaczyć odpowiedni moment na skuteczny zabieg? Przeczytaj!

18 marca 2019