Stres cieplny u krów mlecznych – jak prawidłowo ochronić stado?
Dobrze zawczasu pomyśleć o rozwiązaniach, które uchronią nasze zwierzęta przed przegrzaniem w cieplejszych miesiącach. Stres cieplny u krów mlecznych może bowiem dawać się we znaki i odbić niekorzystnie na cechach użytkowych i funkcjonalnych po sezonie „pod chmurką”.
Lata w naszym kraju zazwyczaj łączyły się z upalnymi dniami. Niemniej na skutek zmian klimatycznych od paru lat doskwierają nam one coraz wcześniej. Nieraz już na wiosnę musieliśmy się chronić przed „afrykańskim skwarem”. Nie tylko dla nas upał może łączyć się z dyskomfortem. Wysoka temperatura może być bowiem uciążliwa dla zwierząt, szczególnie gdy ich przed nim nie chronimy. Kiedy temperatura otoczenia przewyższa optimum dla krów, to jest przedział 12‒18°C, a nie zadbamy o to, by ochronić je przed przegrzaniem, pojawia się tak zwany stres cieplny.
Spis treści
Stres cieplny u krów mlecznych – symptomy
Do objawów przegrzania należą: zwiększone pocenie się, wzrost tętna i przyspieszony oddech, mogą również wystąpić biegunki. Zwierzęta w stresie cieplnym pobierają mniej paszy, co może rodzić kolejny problem ‒ pojawienie się rozmaitych chorób, na przykład na tle metabolicznym. Skutki przegrzania są widoczne w pogorszeniu cech użytkowych i funkcjonalnych. Produkcja mleka zmniejsza się, a sam biały surowiec może mieć obniżoną jakość. Jednak nie tylko ze względu na unikanie strat w produkcji trzeba mieć na uwadze ochronę zwierząt przed wpływem wysokich temperatur. Podstawą jest wszak ich dobrostan.
Po pierwsze ‒ woda
Przez okrągły rok stały dostęp do czystej, świeżej wody jest koniecznością. Bez niej wszystkie procesy w organizmie są zaburzone. Jednak przy wzroście temperatury zwierzęta pobierają jeszcze więcej wody. W końcu nam też bardziej chce się pić w upalne dni. Nie odmawiajmy więc tego zwierzętom.
Stres cieplny u krów mlecznych może występować częściej w sytuacji, gdy zwierzęta w sezonie letnim są wypasane. Jak zapobiegać stresowi cieplnemu u bydła, jeśli stado przebywa na pastwisku? Przede wszystkim zawczasu trzeba zaopatrzyć je w źródło wody.
W oborach zaś sprawdzajmy stan poideł i upewniajmy się, czy jest w nich odpowiedni przepływ wody. Ważne jest też, aby obsada zwierząt nie była za wysoka przy systemie wolnostanowiskowym. Przede wszystkim zwierzęta będące „w tłumie” będą mocniej odczuwać wysoką temperaturę, ponieważ same emitują ciepło. Poza tym odpowiednia liczba zwierząt w budynku to wyrównane szanse na dojście do wody.
Czytaj również: Racice krów pod lupą
Stres cieplny u krów mlecznych a ich żywienie
Jak wspomnieliśmy na początku, do objawów stresu cieplnego zaliczamy zmniejszenie pobrania suchej masy. Istotne jest więc, aby dawka pokarmowa w okresie letnim była zbilansowana pod kątem tego zjawiska, czyli była bardziej skoncentrowana. Ponadto warto stosować produkty chroniące TMR przed zgrzewaniem się na stole paszowym.
Pamiętajmy też, że wraz z potem z organizmu usuwane są związki mineralne, dlatego zwierzęta muszą mieć zapewniony pakiet minerałów w postaci lizawki, czy to na pastwisku, czy w oborze.
Warto wspomnieć również o mieszance, która została stworzona z myślą o żywieniu w upalne dni. Bestermine Lato, bo o niej mowa, ogranicza skutki stresu cieplnego. Chroni przed powstawaniem stresu cieplnego i zapobiega pojawianiu się schorzeń na tle metabolicznym. Stosując tę mieszankę, zapewnimy zwierzętom między innymi lepsze wykorzystanie energii w żwaczu. Bestermine Lato jest dostępna w ofercie firmy ALDO, dystrybutora marki De Heus.
Przewiew, ale nie przeciąg. Pastwisko, ale z cieniem
Budynki muszą mieć sprawną wentylację. Dobrym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi i okien, przy czym trzeba zwracać uwagę, aby nie robiły się przeciągi. Przy wysokiej wilgotności wysoka temperatura może być jeszcze bardziej uciążliwa, dlatego sprawna wentylacja to podstawa. Stres cieplny u krów mlecznych z pewnością zostanie zminimalizowany w takiej sytuacji.
Niektóre bardziej nowoczesne obory mają kurtyny, które są idealnym rozwiązaniem na upalne dni. Jednak nie każdy podejmuje się modernizacji budynku inwentarskiego. Nie zwalnia to jednak z obowiązku ochrony krów przed stresem cielnym. Dobrym rozwiązaniem są wiatraki lub zraszacze powietrza.
Z kolei bydło przebywające na pastwisku, choć jest na wolnym powietrzu, powinno mieć zapewnione miejsce schronienia przed promieniami słonecznymi. Jeśli na pastwisku nie występuje naturalna osłona przed słońcem, jak krzaki czy drzewa, wówczas można pomyśleć o skonstruowaniu bezpiecznej wiaty, pod którą zwierzęta będą mogły się schronić w cieniu.
Stres cieplny u krów mlecznych to też stres dla hodowcy
Ochrona stada przed przegrzaniem jest zabiegiem poprawiającym dobrostan zwierząt, ale ma też namacalne korzyści dla rentowności gospodarstwa. Chroniąc krowy przed upałem, utrzymujemy produkcję mleka na określonym przez siebie poziomie. W ten sposób lato może być przyjemne i dla nas, i dla naszych zwierząt.
Przeczytaj również: Zasuszenie krowy – czas na zasłużony odpoczynek
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.