Substancje czynne wycofywane – ubywa środków ochrony roślin

Komisja Europejska przeznaczyła w 2018 roku ponad 20 substancji aktywnych do wycofania. Oznacza to, że z rynku znikną kolejne środki ochrony roślin. Substancje czynne są wycofywane, ich lista się kurczy – martwi się PSOR.
Jak przekonuje Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, dużym problemem branży jest wycofywanie kolejnych substancji aktywnych przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska wycofuje kolejne substancje czynne, to dla rolników duży problem – twierdzi PSOR.
– Komisja Europejska nie analizuje tego, jakie skutki będzie to miało w danym kraju, czy będą inne substancje do ochrony. Za wycofaniem powinna podążać analiza środowiskowa – uważa Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. – Problem polega na tym, że kurczy się liczba dozwolonych substancji, a jednocześnie prawie żadne nowe substancje nie są rejestrowane – podkreślił.
Spis treści
Wycofane substancje czynne
Które substancje wycofano w ostatnim czasie? Tiuram, na którym bazują m.in. kukurydziane zaprawy. Fungicydy zawierające tę substancję stosować można tylko do 30 kwietnia 2019 roku. Z rynku mają zniknąć również środki oparte na chlorotalonilu, przeznaczone do zwalczania chorób grzybowych m.in. w roślinach bobowatych i zbożach. Podobny los czeka propikonazol, (stosowany nalistnie w uprawie zbóż i sadownictwie) składnik wielu fungicydów – Komisja Europejska nie odnowiła jego zatwierdzenia.
Dla rolników oznaczać może to wzrost kosztów produkcji.
Zdaniem PSOR wycofywanie przez Komisję Europejską tak dużej ilości substancji czynnych może powodować wiele negatywnych skutków. Dla rolników oznaczać może to wzrost kosztów produkcji. Gospodarze zmuszeni są stosować substancje alternatywne, które w większości przypadków są droższe od wycofywanych.
Mniej chemii w rolnictwie
– Działania Komisji Europejskiej są związane z tym, żeby było jak najmniej chemii w rolnictwie. Tylko, że wycofywanie substancji czynnych miałoby sens przy wejściu nowych, żeby mieć alternatywę – podkreśla Marcin Mucha.
Marcin Mucha przypomina, że środki ochrony roślin to niezbędne narzędzie pracy rolnika do tego by produkowana żywność była dobrej jakości i bezpieczna. Zaznacza, że sposób ich opracowania jest analogiczny do leków, sam proces trwa około dziesięciu lat, przy czym obejmuje ponad sto różnego rodzaju badań.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
