Susza: najświeższy raport IUNG
Obejmuje coraz większe obszary i zagraża kolejnym roślinom uprawnym. Susza! Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opublikował kolejny dotyczący jej raport. Rolnicy twierdzą jednak, że to za mało.
Z raportu wynika, że w gm. Mykanów w woj. śląskim susza zagrożona uprawom ziemniaków, chmielu, drzew owocowych i roślin strączkowych. Tymczasem największe straty rolnicy odnotowali na plantacjach kukurydzy. W gospodarstwie pana Roberta Worwąga roślina ta zajmuje ok. 50 ha. – Straty są na poziomie 80–90% – mówi zmartwiony rolnik. Podobne problemy zgłaszają inni plantatorzy kukurydzy z tego regionu. Zastanawiają się, czy w ogóle będą mieli w tym sezonie co zbierać. Skąd zatem te braki w raporcie?
– Instytut w Puławach nie przewiduje na terenach gm. Mykanów uprawy kukurydzy i dlatego jej nie monitoruje – wyjaśnia Adam Wochal z wydziału geodezji gm. Mykanów.
Spis treści
Raport narzędziem do szacowania strat
Raport z punktu widzenia rolników nie jest więc doskonały, ale jest niezbędnym narzędziem do rozpoczęcia szacowania strat przez komisje. A co za tym idzie do przyznania jakiejkolwiek pomocy poszkodowanym gospodarstwom. Co z niego wynika?
Rośliny strączkowe, ziemniaki, krzewy owocowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, kukurydza na kiszonkę, kukurydza na ziarno, burak cukrowy, drzewa owocowe – to według aktualnego raportu rośliny najbardziej zagrożone suszą. Jeśli natomiast przyjrzeć się terenom, to najgorsza sytuacja panuje w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Zmieniają się tylko uprawy.
Wysokie zagrożenie
Liczby mówią same za siebie. Jeśli chodzi o rośliny strączkowe, to susza występuje we wszystkich województwach kraju, w niektórych osiągając nawet 100% gmin. Bardzo wysokie zagrożenie suszą rolniczą odnotowano dla ziemniaków – dotyczy wszystkich 16 województw! Tak samo jest w przypadku krzewów owocowych. Uprawy chmielu zagrożone są w 13, a tytoniu w 12 województwach. Podobnie jest z warzywami gruntowymi. Susza dla kukurydzy na kiszonkę występuje w 11 województwach, a dla buraka cukrowego w 9.
To jednak nie koniec. Z pełnym raportem można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa: www.susza.iung.pulawy.pl.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!