Susza w kraju. Pomoc suszowa: od zasad do wypłat – ciekawostki rolnicze w 100 sekund [wideo]

Susza w naszym kraju to paląca sprawa także w 2020 roku. Jak się okazuje w Polsce zaczyna brakować nie tylko deszczu. W oczach topnieją też środki na rekompensaty dla rolników. 

Zarówno prezydent jak i minister rolnictwa uspokajają – pieniądze się znajdą. Rolnicy mają się nie obawiać, że pomoc suszowa przepadnie. Skąd zatem braki w funduszach? Szef resortu rolnictwa tłumaczy, że część pieniędzy musiała zostać przeznaczona na walkę z koronawirusem.

Zasady przyznawania pomocy

Wypłaty pomocy suszowej cały czas trwają

W kraju kolejna susza, a rolnicy czekają na zaległe wypłaty

fot. Adobe Stock

Jak można było ubiegać się o pomoc za szkody spowodowane między innymi przez suszę? Przede wszystkim należało złożyć wniosek. W 2019 roku termin mijał z dniem 29 listopada. Pokrótce przyjrzyjmy się zasadom przyznawania pomocy.

  • 1000 zł na hektar – przysługuje rolnikom, którzy oszacowali straty na co najmniej 70% powierzchni upraw.
  • 500 zł na hektar – przysługuje rolnikom, którzy oszacowali straty na poziomie 30% do 70% powierzchni upraw.

Jednak stawki te mogą być pomniejszone o połowę. Dzieje się tak, jeśli przynajmniej 50% użytków rolnych nie było ubezpieczonych.

Susza w kraju już w 2018

Pogoda nie jest łaskawa dla producentów rolnych. Rosnąca średnia temperatur, a także brak opadów (czy to deszczu, czy śniegu) dają się we znaki. Z tego powodu pomoc suszowa była wypłacana już za 2018 rok. Zgłosiło się po nią wtedy aż 334 749 gospodarstw. Ostatecznie z budżetu państwa zastało wypłacone 2,2 mld zł.

Kolejny rok, kolejne strapienia

W kraju panuje susza - ziemia jest niczym piach

W kraju susza, a na polu ziemia niczym piach

fot. Maciej Rydel

Rok 2019 wcale nie okazał się bardziej łaskawy. Żar lał się z nieba, a plony w większości województw dogorywały. Kiedy przyszła jesień, ponownie zaczęto masowo składać wnioski. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła ich około 355 tysięcy. To więcej niż w roku poprzedzającym. Wypłaty trwają do dziś. Wielu poszkodowanych narzeka, że trwa to bardzo długo. Niestety, ale przeznaczony fundusz szybko się kurczy. Państwo coraz głębiej sięga do kieszeni. Ostatnio „znalazło się” kolejne 280 mln zł na wypłaty.

2020 to w kraju nad Wisłą kolejna susza

Mamy za sobą suchy marzec. Kwiecień wcale nie był lepszy. Pola niemal w całej Polsce wołają o wodę. Co gorsza, jeszcze niedawno nocami temperatura spadała do zera. Czy to zwiastuje jeszcze większe problemy niż w ubiegłych latach?

Zachęcamy do oglądania cyklu „100 sekund”. Tym razem zwięźle podsumowujemy dla Was informacje o pomocy suszowej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *