Susza w Polsce 2022 – czy zagrożenie rośnie? Sprawdź!

Czy w 2022 roku grozi nam susza w Polsce? Jak wygląda sytuacja hydrologiczna w połowie maja 2022 r., czyli w czasie kiedy niektóre rośliny uprawne są już w trakcie wegetacji? Czy rolnicy mają powody do niepokoju? Sprawdzamy najnowsze informacje od IMGW-PIB.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB opublikował najnowsze opracowanie przedstawiające aktualną sytuację hydrologiczną w Polsce. Czy zagrożenie suszą nadal rośnie? Jaka jest wilgotność gleby dla upraw, które znajdują się już na polach? Sprawdźmy!
Spis treści
Susza w Polsce 2022 – wskaźnik spada, a zagrożenie rośnie
Z powodu braku opadów zarówno w marcu, jak i w kwietniu 2022 r. zagrożenie suszą wzrosło, co wynika z opracowania IMGW-PIB w sprawie sytuacji hydrologicznej w Polsce.
Jak podaje IMGW-PIB wskaźnik wilgotności w powierzchniowej warstwie gleby zaczął spadać na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, a także łódzkiego. Koniec końców wskaźnik osiągnął 30 proc., czyli poziom odpowiadający suszy glebowej.
Susza w Polsce w 2022 r. – ten czarny scenariusz najbardziej grozi w Polsce Zachodniej, Środkowej, a także na wschodzie kraju i na Pomorzu, gdzie obserwuje się zmniejszanie się zasobów w glebie. Z kolei, najbardziej zasobne są regiony górskie i podgórskie.
Niedobór opadów i wysokie temperatury powietrza oraz zmniejszające się zasoby wodne powodują również wzrost zagrożenia pożarowego.
https://twitter.com/kolodziejczak_l/status/1524810980718530560
Czy grozi nam susza? IMGW-PIB wyjaśnia
Susza w Polsce 2022 może mieć w dłuższej perspektywie znaczący wpływ dla rolnictwa i roślin uprawnych. Biorąc również pod uwagę aktualną sytuację, jak również prognozy długoterminowe na maj-wrzesień IMGW-PIB uważa, że zagrożenie suszą pozostaje jest zwiększone. Niekorzystne warunki mogą zwłaszcza występować w lipcu i we wrześniu z powodu prognozowanych wysokich temperatur powietrza. W okresie letnim, jak co roku będą pojawiać się burze i intensywne opady deszczu. Lokalnie mogą one powodować miejscowe podtopienia.
Podsumowując, spodziewane suche i ciepłe lato 2022 będzie sprzyjać rozwojowi niżówki hydrologicznej, zwłaszcza na zachodzie kraju, a opady burzowe nie pozwolą na odbudowę zasobów wodnych – stwierdza IMGW-PIB.
https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1524811696371531776
Czytaj również: PROW dla rolników – będą lepsze warunki dla producentów na ZUS?
Źródło: IMGW-PIB; Twitter

Ponad 50 krajów przyznaję się do manipulacji pogodą. Wywołują sobie deszcz śnieg lub na odwrót. Nam się wmawia jest susza wola Boska.