Tradycje i zwyczaje sprzed lat. Święta Bożego Narodzenia.
Obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. Tradycje i zwyczaje sprzed lat – pamiętacie je? Jakie potrawy gościły na naszych stołach, z czego wykonywano ozdoby świąteczne? Zapraszamy na materiał wideo!
Tradycje i zwyczaje sprzed lat są dziś często pomijane w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia. Nastał inny czas, a to co na Święta Bożego Narodzenia dawniej uchodziło za rarytas, dziś jest dla wielu codziennością. Święta obchodzone były inaczej, bo były inne okoliczności. Dlatego warto przypomnieć sobie czym kiedyś były Święta i jak je obchodzono. Jak zaznacza Halina Stachyra, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej pierwotny wystrój choinki stanowiły ozdoby z surowców naturalnych, szyszki, żołędzie, odpowiednio wybarwione.
– Były też bombki robione z opłatka, tzw. światy bo przypominają kształtem kulę ziemską. Ciekawy jest sposób ich wykonania, cząstki opłatka są przyklejane na wodę, lub na ślinę i na stałe są ze sobą zespolone – mówi Halina Stachyra, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej. – Dużo ozdób choinkowych było wykonywanych z papieru, bibuły, waty, ze słomy – dodaje.
Tradycje i zwyczaje sprzed lat
Bez wątpienia niemalże wszystkim święta kojarzą się z choinką, bombkami oraz prezentami. Nie każdy z nas pamięta ręcznie robione ozdoby choinkowe. A jakie potrawy gościły dawniej na naszych stołach? Dania wigilijne podawano w odpowiedniej kolejności – najpierw barszcz czerwony. W wielu regionach kraju, szczególnie wiejskich, tradycje i zwyczaje się zachowuje i pielęgnuje.
– Świąteczne potrawy gotowano ze wszystkiego co rosło na polu. Podawano je w odpowiedniej kolejności, miała być nieparzysta liczba tych potraw, jedynym wyjątkiem była liczba dwanaście, bo było dwunastu apostołów. Na początek podawano barszcz czerwony z kartoflami namaszczony olejem, potem groch polny, fasola, kasze gryczana, jaglana, a także jęczmienna. Gotowano polewkę z suszonych jabłek, gruszek i śliwek. Kasze stanowiły farsz do innych dań wigilijnych, pierogów, czy też gołąbków które owijano w liście kwaśnej kapust. Były również śledzie – opowiada Halina Stachyra. – Wszystko było z własnego gospodarstwa. Nie było gotowania gotowych potraw, czy też ciast. Wszystko powstawało w domu – podkreśla.
Więcej informacji w materiale wideo – zapraszamy „Święta Bożego Narodzenia. Tradycje i zwyczaje sprzed lat”
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!