Święto świętego Szczepana. To dziś! Czym jest i dlaczego je obchodzimy?
Święto świętego Szczepana wypada właśnie dziś – 26 grudnia 2022 r. Obchodzimy je co roku, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest związane z Bożym Narodzeniem. Skąd się wzięło i co oznacza? Wyjaśniamy poniżej.
Nie wszyscy wiedzą, iż drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest św. Szczepanowi. Był to pierwszy męczennik za wiarę chrześcijańską. Został ukamienowany, kiedy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa. Taką karę wymierzano wówczas za bluźnierstwo. Św. Szczepan znany jest z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów.
Spis treści
Święto świętego Szczepana i regionalne tradycje
Regionalne tradycje związane z tym świętem wiążą się z uprawą roli. Jednak nawiązują też do chrześcijańskiej tradycji.
Podczas mszy św. w kościele tego dnia święci się owies na pamiątkę ukamienowania św. Szczepana. Poświęcenie ma także zapewnić urodzaj w przyszłym roku.
„Święcenie owsa ma również uzasadnienie magiczne, gdyż skropienie ziarna wodą wzmagało w nim siły witalne. Ziarno sypano w kościele, na księdza, na wchodzących do świątyni, a po nabożeństwie, pod kościołem, chłopcy i dziewczęta też się nim obsypywali” – czytamy o święcie świętego Szczepana na stronie Ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego.
Z tym dniem wiąże się też powiedzenie, które jednocześnie jest wróżbą: „Jaka pogoda w Szczepana panuje, taka na luty nam się szykuje”
Drugi dzień świąt to także zwykle inna forma spędzania dnia, niż w gronie rodzinny. Na św. Szczepana zwykle bawiono się huczniej i weselej. Odwiedzano także dalszych krewnych. Było to także dzień na… kawalerskie zaloty.
Śmieciarze na święta
W wielu regionach Polski w święto świętego Szczepana od wczesnego ranka chodzili po wsi tak zwani „śmieciarze”.
Kim bili? To osoby, które zaśmiecały słomą obejścia panien na wydaniu. Dziewczęta zaś na przybycie śmieciarzy przygotowywały wódkę i zakąski. Uważano, że odwiedziny śmieciarzy przynoszą pannie honor. Wizyta jakiegoś kawalera w tym dniu w domu panny oznaczała poważne zamiary małżeńskie.
Drugi dzień świąt to także czas, kiedy rozpoczynało się również chodzenie po kolędzie.
Źródło: MKiDN
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!