Syndrom tłustej krowy: jakie daje objawy?

Syndrom tłustej krowy, zwany też zespołem stłuszczonej wątroby, to kolejna choroba bydła, której przyczyną jest nieprawidłowe żywienie. Dotyka te zwierzęta, które w końcowej fazie laktacji oraz w okresie zasuszania były żywione pokarmami wysokoenergetycznymi.

Zespół stłuszczonej wątroby (syndrom tłustej krowy) pojawia się u krowy w ciągu ostatnich 2 tygodni przed porodem lub 2 tygodni po porodzie. Skąd się bierze? W organizmie krowy w okresie przedporodowym występują zmiany hormonalne, przez co pobiera ona mniej paszy. Wtedy jej organizm sięga po tłuszcze zgromadzone w tkankach, aby z zawartych w nich kwasów tłuszczowych wytworzyć niezbędną do powstawania energii glukozę. Zbyt nagłe uruchomienie tkanki tłuszczowej skutkuje zwiększeniem ponad normę kwasów tłuszczowych we krwi. Nadmiar tłuszczu zaczyna odkładać się w wątrobie, co prowadzi do jej zwyrodnienia, a następnie uszkodzenia. Stłuszczona wątroba nie pracuje prawidłowo i nie wypełnia swoich podstawowych funkcji.

wytłoki owocowe / syndrom tłustej krowy

Nieprawidłowe żywienie bydła może prowadzić do wielu chorób, które wpłyną na opłacalność naszej produkcji.

fot. Fotolia

Jakie objawy ma syndrom tłustej krowy?

Pierwszym objawem zespołu stłuszczonej wątroby jest brak apetytu – krowa początkowo nie chce jeść pasz treściwych, potem także objętościowych. Zwierzę staje się smutne, osowiałe i bez energii, często się pokłada, nie chce się ruszać. Kolejnym objawem jest zmniejszenie częstotliwości oddawania kału, który staje się bardzo gęsty i śluzowaty. Krowa traci na wadze, spada też jej mleczność, a w samym mleku pojawiają się ciała ketonowe. W ostrych stanach zespołu stłuszczonej wątroby pojawia się przyspieszone tętno i oddech, mogą wystąpić drgawki, a nawet śpiączka. Temperatura ciała znacznie wzrasta, śluzówki sinieją i często wtedy pojawia się żółtaczka.

Leczenie zespołu stłuszczonej wątroby jest trudne i często też nieskuteczne, co może prowadzić do obniżenia wydajności gospodarstwa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która polega przede wszystkim na prawidłowym odżywianiu.

 

Zobacz też: Nadmiar mocznika w mleku: przyczyny i zapobieganie

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *