Sytuacja na plantacjach borówki po przymrozkach

Sytuacja na plantacjach borówki z powodu serii nocnych przymrozków jest bardzo wymagająca dla właścicieli upraw. Zatem jakie działania oni podejmują, by zapewnić konsumentom jak najlepsze owoce?
Po znacznym przyśpieszeniu wegetacji i nagłych spadkach temperatury sytuacja na plantacjach borówki stawia spore wyzwania przed właścicielami tych upraw.
Spis treści
Sezon borówkowy 2024 rozpocznie się wcześniej
Pierwszy tydzień kwietnia upłynął pod znakiem wcześniejszego kwitnięcia borówki. Jednak nawet ochłodzenie w drugiej części tego miesiąca nie jest w stanie zahamować przyśpieszenia wegetacji. Zatem Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówek spodziewa się znacznie wcześniejszego rozpoczęcia sezonu w porównaniu do lat ubiegłych. Oznacza to zbiór wczesnych odmian tego owocu już w drugiej połowie czerwca.
Jak sadownicy radzą sobie z sytuacją na plantacjach borówki?
Ostatnie dwa tygodnie oznaczały bardzo intensywną pracę na plantacjach borówki amerykańskiej. Właściciele podejmowali szereg działań zmierzających do zachowania optymalnych warunków uprawy, w celu dostarczenia konsumentom świeżych i smacznych owoców. W tym celu na mniejszych plantacjach przykrywali oni swoje krzewy agrowłókniną, by podnieść temperaturę wokół samych krzewów. Kolejnym sposobem na walkę z przymrozkami była aplikacja substancji odżywczych pomagających obniżyć temperaturę krzepnięcia w pąkach, kwiatach i młodych zawiązkach owoców. Dzięki tej metodzie spadek temperatury poniżej 0°C nie spowodował dużych uszkodzeń wymienionych części roślin.
Tymczasem inni sadownicy, by podgrzać powietrze otaczające krzewy, ustawiali piecyki ogrzewające i zadymiające rośliny. Natomiast kolejnym sposobem było ustawianie wentylatorów mieszających powietrze. Pozwala to na przemieszczenie cieplejszego powietrza z wyższych do niższych partii atmosfery. Dzięki temu wyższa temperatura przy gruncie pozwala na minimalizację skutków mrozu.
Powyższe metody są skuteczne w przypadku przymrozków radiacyjnych. Czyli takich, które występują podczas bezchmurnych nocy, kiedy ciepło wypromieniowuje przez rośliny i glebę.
Ochrona plantacji borówki przed przymrozkiem napływowym (adekwacyjnym)
W przypadku przymrozków adekwacyjnych oraz mieszanych, adekwacyjno-radiacyjnych, najskuteczniejszą metodą ochrony na plantacjach borówki okazuje się zraszanie krzewów wodą. Krzepnące na pąkach krople sprawiają, że temperatura wewnątrz sopla nie spada poniżej zera. Dlatego metoda ta jest bardzo skuteczna w przypadku ochrony wrażliwych tkanek. Jednocześnie jest ona niedostępna dla wielu plantatorów. Powodem tej sytuacji jest wymóg posiadania źródła wody oraz konieczność zainstalowania specjalistycznego sprzętu.
Zatem czy kwietniowa pogoda przełoży się na sytuację rynkową borówki?
Obecnie trudno przewidzieć czy i jak warunki pogodowe panujące w kwietniu wpłyną na ogólnokrajową sytuację plantatorów borówek. Ponieważ do zbiorów pozostało jeszcze dużo czasu, to sytuacja może ulec radykalnej zmianie. W bieżącym okresie pozostaje obserwacja kwiatów i zawiązków w celu oceny zasięgu i skali strat. A te są zależne od stopnia zaawansowania wegetacji w poszczególnych lokalizacjach oraz od innych czynników uprawowych. Nie bez znaczenia będzie tu także wybór odmiany i jej indywidualne cechy.
Zatem, podsumowując, sytuacja na plantacjach borówki zmusza sadowników do walki o zachowanie dobrej kondycji borówek. Zapewnienie odbiorcom owoców najwyższej jakości oraz jak największej ich dostępności jest priorytetem branży. Przecież nie może zabraknąć Polakom ulubionego owocu lata.
Źródło: SPPB
