Sytuacja na polach. Zbiory kukurydzy na ziarno 2020 i stan ozimin

Rekordowych plonów nie ma, jednak nie ma też powodów do tego aby narzekać – tak rolnicy podsumowują zbiory kukurydzy na ziarno 2020. Jednak duża wilgotność kukurydzy obniża ceny w punktach skupu. Sprawdzamy, jak wygląda obecnie sytuacja na polach – jaki jest stan ozimin?

Zbiór kukurydzy na kiszonkę się zakończył. Rolnicy koszą obecnie kukurydzę na ziarno. Sprawdzamy, jak przebiegają prace i w jakiej kondycji są oziminy.

Reklama

Jaki stan ozimin?

Siew zbóż w wielu regionach Polski opóźniła w tym roku niesprzyjająca pogoda. Przedłużające się opady deszczu sprawiły, że rolnicy nie mogli wjechać w pola. W wielu gospodarstwach termin siewu pszenicy ozimej przesunął się.

zbiory kukurydzy na ziarno 2020

Zbiory kukurydzy na ziarno 2020 są opóźnione.

fot. pixabay

– W tym roku problem z zasiewami był duży. Wszystko przez przekropną pogodę, na polach było mokro. Kapryśna aura sprawiła, że siew zbóż ozimych się opóźnił. Rośliny są obecnie w trakcie wschodów – opowiada Jerzy Mikołajczyk z Pomorza.

Rośliny w dobrej kondycji

Jednak tam gdzie rolnikom udało się wysiać zboża we właściwym terminie – rośliny są już dosyć dobrze rozkrzewione. Jak ocenia Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, ogólnie kondycja ozimin w Polsce jest dobra.

Jeśli chodzi o zboża ozime to można powiedzieć, że jest dobrze. Jest wystarczająca ilość wody na obecną chwilę, nie ma mrozów i chłodów. System korzeniowy roślin rozwija się prawidłowo. Uważam, że jeśli ktoś zadbał prawidłowo o środki ochrony roślin to będą one spełniały swoje rolę. Nie mam zastrzeżeń co do rozwoju ozimin na obecną chwilę – uważa Tadeusz Szymańczak.

Zbiory kukurydzy na ziarno 2020

Nie tylko siewy zbóż były w tym roku opóźnione. Z dużym opóźnieniem ruszyły również zbiory kukurydzy na ziarno. Jak ocenia Tadeusz Szymańczak, choć rekordów nie ma, to nie ma również powodów do tego aby narzekać.

Plony są zróżnicowane. Tam gdzie była większa susza rolnicy mają dużo zastrzeżeń co do plonów, które są dużo poniżej średniej – informuje Tadeusz Szymańczak. –  U nas w środkowej Polsce dużym mankamentem jest bardzo wysoka wilgotność. Z tego powodu, że żniwa rozpoczęły się późno, podnoszą nam się koszty suszenia, które jak wiadomo stanowią 1/3 wszystkich kosztów. Wilgotność jest w tej chwili między 34 a 40 proc. – podkreśla.

W tym roku plony u nas są średnie. Ale wiedzieliśmy, że tak będzie jeszcze przed rozpoczęciem koszenia. Widać było, że kolby są słabsze, a to przełożyło się na to, że ziaren jest mniej – ocenia Marek Okupniak z Mazowsza.

Co z jakością kukurydzy?

Podsumowując: zbiór kukurydzy na kiszonkę się już zakończył. Natomiast żniwa kukurydzy na ziarno zbliżają się do końca w południowej Polsce. Natomiast w pasie środkowym przekroczyły już półmetek, na północy – właśnie rozpoczynają się na dobre. Tadeusz Szymańczak informuje, że w tym roku porażenie plantacji kukurydzy przez omacnicę prosowiankę było niskie.

Prowadzimy monitoring omacnicy. W naszym gospodarstwie na podstawie monitoringu podjęliśmy decyzję, że w tym roku nie stosowaliśmy zabiegu chemicznego na omacnicę – mówił. – Porażenie przez omacnicę było niskie. Jednak utrzymywanie się przez długi czas wilgoci i późniejszy zbiór sprzyja rozwojowi chorób grzybowych które powodują mykotoksyny – podkreślał.

Opóźnione zbiory, duża wilgotność – to wszystko sprawia, że w tym roku rolnicy muszą czekać, aż kukurydza wyschnie. Wilgotność kukurydzy decyduje bowiem o ostatecznej cenie, jaką otrzymają w punktach skupu.

Zbiory kukurydzy na ziarno 2020 trwają. Sprawdź, jak przebiegały kukurydziane żniwa na kiszonkę!

Jakie ceny kukurydzy?

Sprawdźmy, na jakim poziomie utrzymują się obecne ceny zbóż. Z danych MRiRW wynika, że zboża podrożały (stan na 1 listopada tego roku). Najbardziej wzrosły ceny: owsa paszowego (+9,8 proc.), jęczmienia konsumpcyjnego (+7,5 proc.). W  górę poszły również notowania żyta konsumpcyjnego (+4 proc.) oraz kukurydzy (+3 proc.).

W mniejszym stopniu podrożała pszenica konsumpcyjna (827 zł/tonę) oraz paszowa (815 zł/tonę). Do punktów skupu częściej niż pszenicę (41proc. zakupów) przywożono kukurydzę (45 proc.). Podsumujmy:

zbiory kukurydzy na ziarno

Zbiory kukurydzy na ziarno 2020. Rolnicy informują, że rekordowych plonów nie ma.

fot. pixabay

Kukurydza

  • Paszowa mokra – 440 zł/tonę
  • Paszowa – 746 zł/tonę

Mogło być gorzej

Jednak ogólnie rzecz biorąc, zdaniem Tadeusza Szymańczaka jest nieźle, gdyż ten rok zapowiadał się gorzej.

W sumie nie jest źle. Mimo, że w okresie lipca był duży niedostatek wody. Są jednak już odmiany które mają dodatkową cechę odporności na okresowe niedobory wody i one w tym roku wykazały tą zdolność. Przesunięty został okres wegetacji w naszym regionie o około 10 dni, na szczęście nie było przymrozków. No i straty w plonach też nie są takie duże – zaznaczył.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *