Sytuacja na rynku bydła – jakie są aktualne ceny bydła i prognozy?
Na jakim poziomie utrzymują się aktualne ceny bydła? Popyt na wołowinę utrzymuje się na wysokim poziomie, widoczne są rekordowe ceny skupu żywca wołowego. Zmiany jakie obserwujemy na rynku bydła wpisują się w tendencje cenowe jakie panują na świecie.
Dane GUS wskazują, że cena skupu żywca wołowego w naszym kraju poszła w sierpniu 2021 roku na rekord! Wzrosła bowiem do poziomu 7,83 zł/kg. Oznacza to wzrost o ponad 27 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ta podwyżka wpisuje się w tendencje, jakie możemy zaobserwować na światowym rynku. Jakie są więc aktualne ceny bydła?
Indeks cen wołowiny FAO we wrześniu ukształtował się na poziomie 129 pkt. Oznaczało to rekordowy poziom i wzrost o 33% r/r – podaje Agro Navigator PKO BP.
Spis treści
Sytuacja na rynku bydła – październik 2021
Dobra sytuacja na rynku bydła widoczna była również na początku października 2021 roku. Na jakim poziomie utrzymywały się wówczas ceny bydła? Z danych Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że stawki, które oferowały skupy żywca wołowego wzrosły o około 30 gr/kg. Według związkowców główną przyczyną wzrostu cen skupu było większe zapotrzebowanie na krajową wołowinę na rynku polskim, a także wysyłaną na eksport.
Na początku października 2021 r. utrzymywała się więc dobra sytuacja na rynku bydła. Ceny skupu bydła rzeźnego w wadze żywej wynosiły w październiku br. średnio od 5,87 zł/kg do 8,77 zł/kg. Jakie są natomiast aktualne ceny na rynku bydła?
Ceny bydła w górę – notowania MRiRW
Z danych MRiRW wynika, że 31 października 2021 roku cena bydła ogółem wynosiła 8,84 zł/kg. Bydło w wieku 8-12 miesięcy wyceniono na 9,63 zł/kg, byki 12-24 miesiące – 10,11 zł/kg, byki powyżej 24 miesięcy – 10,18 zł/kg. Natomiast cena krów wzrosła do 6,91 zł/kg, a jałówek do 9,28 zł/kg.
Podsumowując, w skali rocznej najbardziej podrożały byki powyżej 24 miesięcy (48,6 proc.), byki w wieku 12-24 miesięcy (46 proc.), bydło 8-12 miesięcy (45,5 proc.) oraz bydło ogółem (41,7 proc.).
Przeczytaj również: Cena za ziemniaki w górę – jaka sytuacja na rynku warzyw?
Aktualne ceny bydła – prognozy 2021
Czy ceny bydła jeszcze wzrosną? Czy dobra sytuacja na rynku bydła się utrzyma? Jakie są prognozy na najbliższe miesiące – czego się więc możemy spodziewać? Zdaniem ekspertów Agro Navigatora, utrzymanie się wzrostów cen bydła jest możliwe, choć dynamika podwyżek może zmaleć. Wysoki popyt przy spowolnionej produkcji ma sprzyjać wzrostom.
Mniejsze niż przed rokiem ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii, choć przy wciąż niezerowym ryzyku przywrócenia części restrykcji, utrzymywać będą popyt w HoReCa na poziomie wyższym niż przed rokiem. Czynnikiem ograniczającym wzrost produkcji jest rosnąca presja zwiększających się kosztów, na którą składają się drożejące nawozy oraz pasze (zboża i oleiste) – informuje Agro Navigator PKO BP.
Przeczytaj również: Wypadki ciągników rolniczych i nielegalne konopie w kukurydzy
Źródło: WIR, Agro Navigator PKO BP, MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!