Szkodniki łuszczynowe w rzepaku – czy zagraża naszym uprawom „nowy” owad?

Rzepak to roślina, która ma bardzo długi okres wegetacji. Przez prawie cały rok trwa jej rozwój, stąd i lista zagrożeń jest długa. Szkodniki łuszczynowe w rzepaku nie są żadną nowością, ale… Na przestrzeni ostatnich trzech tygodni, w niektórych rejonach Polski można było zauważyć dużą obecność czarnego chrząszcza na łuszczynach rzepaku. Czyżby to znaczyło, że w uprawie rzepaku pojawiło się nowe zagrożenie?

szkodniki łuszczynowe w rzepaku

Na dojrzewających łuszczynach można było w tym sezonie spotkać takiego chrząszcza

W obecnym sezonie, w momencie dojrzewania nasion rzepaku, na łuszczynach spotykało się czarne chrząszcze. Być może nie zwracały by one uwagi, gdyby nie fakt, że występowanie tych owadów było bardzo liczebne. Chrząszcz ten żerował na dojrzewających łuszczynach, wyjadając wszystkie nasiona w łuszczynie. Po oznaczeniu owada, okazało się, że jest to Amara aenea – czyli skorobieżek miedziak.

Skorobieżek miedziak – chrząszcz z rodziny biegaczowatych

Skorobieżek miedziak, to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, długości 6-10 mm o owalnym kształcie ciała. Jest on owalnego kształtu. Przedplecze i podstawa pokrywy są tej samej szerokości. Człon 1 – 3 czułek pomarańczowy, reszta czarna. Ubarwienie ma zmienne, w większości ciemno połyskliwe. Lubi on suche i nasłonecznione tereny. Szczególnie można go zaobserwować w godzinach południowych, gdy jest gorąco. Czas lotu tego chrząszcza trwa od marca do czerwca. Z kolei forma zimująca to imago.

Skorobieżek pobiera pokarm mieszany

Skorobieżek miedziak żywi się pokarmem mieszanym. Zarówno poluje na rozmaite owady, jak również pobiera pokarm roślinny – zwłaszcza miękkie ziarniaki zbóż i dzikich traw. Jak wynika z obserwacji, może to być również innego rodzaju pokarm roślinny – w tym przypadku nasiona rzepaku.

Szkodniki łuszczynowe w rzepaku – czy skorobieżek zagraża naszym rzepakom?

szkodniki łuszczynowe w rzepaku

Typowe uszkodzenia na łuszczynach rzepaku po skorobieżku miedzianym – wyjedzone nasiona

Pomimo tego, że w tym roku obserwowano duży pojaw tego chrząszcza na naszych polach, głównie na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku nie powinien on stanowić zagrożenia. W tym roku, największą liczbę tego owada stwierdzono na dojrzewających łuszczynach rzepaku. Szkodnik ten dość skutecznie wyjadał wszystkie nasiona w łuszczynie, zostawiając ją pustą. Patrząc jednak na podręczniki entomologiczne, nigdzie nie stwierdzono, że jest to szkodnik upraw rolniczych, a jako pierwsz źródło pokarmu podają inne owady. Niemniej jednak, warto jednak zachować czujność i obserwować plantacje.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *