Szkody łowieckie 2022 według nowych rozwiązań. Sprawdź!
Szkody łowieckie w 2022 r. Co zmieni się w tej kwestii ze względu na podpisanie porozumienia przez przedstawicieli rolników i myśliwych? Sprawdzamy czy nowe rozwiązania ułatwią dochodzenie odszkodowań za szkody łowieckie i czy dzięki temu cały proces będzie krótszy, niż obecnie.
W dniu 23 maja 2022 r. Polski Związek Łowiecki a także Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisali porozumienie powołujące Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich. Co dokładnie zmieni się w związku z podpisanym porozumieniem? Czy dzięki zmianom procedura ubiegania się o odszkodowanie za szkody łowieckie stanie się bardziej uproszczona? Sprawdźmy!
Szkody łowieckie 2022 – sprawy o odszkodowania przedmiotem arbitrażu
Porozumienie w imieniu myśliwych podpisał Przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ, Paweł Lisiak. Natomiast w imieniu rolników porozumienie zawarł prezes KRIR, Witold Szmulewicz. Tak jak już wcześniej wspomniano efektem tego porozumienia jest powołanie Sądu Arbitrażowego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie skrócona droga dochodzenia do ustalenia, czy w danym stanie faktycznym odszkodowanie jest należne, a jeśli tak, to w jakiej wysokości – wyjaśnił PZŁ.
Sprawy dotyczące zapłaty odszkodowania za szkody łowieckie 2022 będą więc przedmiotem arbitrażu. Poszkodowani rolnicy muszą jednak wcześniej wyrazić zgodę na poddanie się arbitrażowi. Z kolei, koło łowieckie zobowiązano do wypłaty odszkodowania za szkody łowieckie 2022.
Szacowanie szkód łowieckich – szybkie i profesjonalne rozwiązanie sporu
Jak podaje PZŁ to rozwiązanie odnoszące się do szkód łowieckich gwarantuje rolnikom i myśliwym, że spór zostanie rozpatrzony szybko i profesjonalnie. Ponadto, zgodnie z porozumieniem arbitrami w sądzie mogą być osoby posiadające zarówno niezbędną wiedzę, jak i doświadczenie w zakresie szacowania szkód łowieckich. To oznacza, że na listę arbitrów mogą trafić np. biegli sądowi, rzeczoznawcy szacujący szkody łowieckie, a także prawnicy wyspecjalizowani w sprawach z zakresu szkód łowieckich.
Szkody łowieckie 2022 – przyspieszenie i obniżenie kosztów rozpatrywania spraw
Oprócz tego, jak podkreślił PZŁ powołanie Sądu Arbitrażowego przyczyni się do przyspieszenia rozpatrywania spraw. Spowoduje to również obniżenie kosztów sądowych, gdyż opłaty w sądzie polubownym są znacząco niższe.
Wyeliminowane zostaną też w całości koszty opinii biegłych sądowych (średnio 2 tys. zł za pojedynczą opinię), gdyż biegłymi będą sami arbitrzy. Strony nie będą też musiały wynajmować pełnomocników procesowych i ponosić kosztów ich wynagrodzenia – przekazał również PZŁ.
Czytaj również: Dotacje z PROW 2022 – nabory wniosków do końca maja. Sprawdź!
Źródło: Polski Związek Łowiecki; KRIR
Nie w tym leży problem. Koła łowieckie nie dadzą rady sprostać wysokości odszkodowań. Ponadto brak odpowiedzialności sąsiednich OHZ etów, które żerują.
Kto wybierze tych sędziów arbitrażowych?
Mało wam tych śmieciowych sędziów
ministra ZERO, który z czasem wykończy Związek Łowiecki jak Sądownictwo .Rolnik i bez tego zastanego sądu dostanie kasę za szkody.