Zwalczanie chorób zbóż w zabiegu T2
Choroby grzybowe zbóż stanowią istotne zagrożenie zarówno dla wielkości jak i jakości plonu. Dlatego tak istotne jest zapewnienie roślinom skutecznej ochrony fungicydowej na wszystkich etapach wzrostu. Jednym z kluczowych zadań w tym zakresie jest ochrona liścia flagowego, czyli zabieg T2 w zbożach.
Zagwarantowanie odpowiednio skutecznej ochrony fungicydowej na tym etapie rozwoju zbóż ma ogromny wpływ na wielkość plonu. Zapewnia ona bowiem efektywność procesu fotosyntezy i utrzymanie maksymalnej powierzchni asymilacyjnej.
Spis treści
Dlaczego T2 w zbożach jest ważny?
Każdy z etapów rozwoju zbóż wymaga ochrony przed wieloma agrofagami. Zabezpieczenie roślin przed zagrożeniami ze strony patogenów grzybowych jest tego doskonałym przykładem.
Oczywiście istnieją opracowania, w których znajdziemy wyrażone w konkretnych liczbach informacje wskazujące na to, jakie znaczenie dla osiąganych rezultatów ma ochrona na każdym z etapów. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że zaniedbanie, któregokolwiek z ogniw łańcucha ochrony fungicydowej negatywnie odbije się na wyniku końcowym.
Dlatego zadając sobie pytanie o znaczenie zabiegu T2 w zbożach pamiętajmy, że oprócz jego kolosalnego znaczenia dla eliminowania zagrożeń na tym konkretnym etapie, równie istotne jest samo zapewnienie ciągłości ochrony przeciwgrzybowej. Będzie to bowiem miało decydujący wpływ na wybranie właściwego terminu wykonania oprysku.
Ochrona liścia flagowego, czyli T2 w zbożach
Jak już wcześniej wspomniałem, ochrona liścia flagowego to podstawowy cel zabiegu T2 w zbożach. W praktyce jednak zabezpieczamy także liść podflagowy. Na tym etapie rozwoju kondycja tego duetu stanowi o wysokości plonu. Ich łączna powierzchnia asymilacyjna jest bowiem niezwykle duża, a dodatkowo mają one najlepszy dostęp do światła słonecznego.
W kontekście budowania plonu znaczenie niżej umiejscowionych, starszych liści maleje. Ponadto, jako że położone są one w cieniu, więc i warunkach większej wilgotności, mogą być dogodnym miejscem rozwoju patogenów chorobotwórczych zagrażających liściowi flagowemu i podflagowemu.
Zboża na tym etapie rozwoju mogą zostać zaatakowane przez wiele chorób. Kluczowe zagrożenia, w które wymierzony jest zabieg T2 w zbożach to: septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy zbóż i traw czy rdze. Choroby te mogą zaatakować różne gatunki zbóż.
Drugi zabieg fungicydowy w zbożach – kiedy?
Na zagrożenie ze strony chorób grzybowych możemy reagować nie tylko interwencyjnie, ale i zapobiegawczo. Warto więc z tej możliwości skorzystać i nie czekać na rozwój infekcji.
O zabiegach fungicydowych mówi się, że lepiej wykonać je nieco przedwcześnie niż się spóźnić. Oczywiście warto dołożyć starań, by termin zabiegu był optymalny, jednak trzeba przyznać, że w przytoczonej opinii jest dużo prawdy.
Po pierwsze, dlatego, że łatwiej i z lepszym rezultatem możemy zwalczać infekcje w ich początkowym stadium. Po drugie, działając zapobiegawczo, nie pozostawiamy luki pomiędzy ochroną, jaka gwarantował zabieg T1, a wykonywanym zabiegiem T2. Czyli zapewniamy tym samym wspomnianą wyżej ciągłość ochrony fungicydowej.
Za optymalny możemy uznać termin zabiegu od fazy otwarcia pochwy liściowej liścia flagowego, do końca fazy kłoszenia (BBCH 47-59). Zakładając, że przebieg pogody nie wymusza przesunięcia terminów wykonywanych zabiegów grzybobójczych, będzie to około 3 do 4 tygodni po pierwszym wiosennym oprysku fungicydowym.
Co na T2 w zbożach?
Zapewnienie skutecznej ochrony fungicydowej zbóż wymaga użycia środków o odpowiednio szerokim spektrum eliminowanych zagrożeń. Środek na T2 w zbożach powinien zatem wykazywać się przede wszystkim wysoką efektywnością w zwalczaniu wyżej wymienionych chorób.
Warto zwrócić uwagę, aby wybrany preparat wykorzystywał różne mechanizmy oddziaływania na patogeny. W praktyce oznacza to, że powinniśmy wybrać środek wieloskładnikowy, którego substancje aktywne pochodzą z innych grup chemicznych.
Zabieg T2 w zbożach – substancje czynne
Jedną z substancji, które powinny znaleźć się w składzie fungicydu na T2 w zbożach jest azoksystrobina. Jest to substancja z grupy strobiluryn. Zakłócają one procesy energetyczne i oddechowe grzybów.
Azoksystrobina jest niezwykle cennym składnikiem preparatu grzybobójczego stosowanego na tym etapie, gdyż poza zwalczaniem chorób, pozytywnie wpływa na intensywność fotosyntezy i efektywność wykorzystania składników pokarmowych. Niezwykle ważnym jej atutem jest bardzo długi okres działania, czego efektem jest długotrwała ochrona roślin.
Świetnym partnerem dla azoksystrobiny jest difenokonazol. Jego szerokie spektrum zwalczanych chorób, w połączeniu z długookresową aktywnością, zapewnia skuteczną ochronę plonów. Jest szybko absorbowany przez liście i dzięki działaniu układowemu zapewnia długie działanie zarówno zapobiegawcze, jak i lecznicze.
W składzie fungicydu na T2 w zbożach nie powinno zabraknąć także tebukonazolu. Rola tego dobrze znanego triazolu jest trudna do przecenienia. Podobnie jak difenokonazol, jest bardzo szybko pobierany przez roślinę i błyskawicznie się w niej przemieszcza. Pozwala to na osiągnięcie wysokiej sprawności w działaniu interwencyjnym.
Środek na T2 w zbożach
Kombinacja tych trzech substancji czynnych w odpowiednich proporcjach pozwala skutecznie chronić zboża przed chorobami grzybowymi. Połączenie to znajdziemy w fungicydzie Kier 450 SC. Zróżnicowany skład i opisane powyżej sposoby działania sprawiają, że jest to środek, który zapewnia jednocześnie szybkie działanie i długotrwałą ochronę oraz działanie zarówno zabpobiegawcze jak i interwencyjnie czy lecznicze. Dlatego zastosowanie preparatu Kier 450 SC na zabieg T2 w zbożach pozwala osiągnąć wysoką efektywność w zwalczaniu patogenów grzybowych.
Przeczytaj też: Nawożenie azotem – optymalizacja i nowe rozwiązania
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!