Hodowcy świń zajmujący się produkcją trzody chlewnej w cyklu otwartym biją na alarm! Tarcza antykryzysowa szeroko zapowiadana przez rząd nie uwzględnia cyklu otwartego. Producenci trzody chlewnej są bardzo rozgoryczeni, ponieważ to oni w głównej mierze ucierpieli przez koronawirusa.
Tarcza antykryzysowa nie uwzględnia cyklu otwartego, a koronawirus zadecydował o cenach wieprzowiny
Hodowcy świń, który wstawili do tuczu warchlaki nabyte po wysokiej cenie, najbardziej ucierpieli z powodu COVID-19. Samo zamrożenie światowej gospodarki (lockdown) spowodowało, że łańcuchy dostaw uległy rozerwaniu. Co więcej, fala zakupów na zapas przyczyniła się do wzrostu cen wieprzowiny. W konsekwencji, doprowadziło to do mniejszego zainteresowania mięsem przez konsumentów.
Na kryzys w sektorze wieprzowiny wpłynęło również zamknięcie sektora HoReCa, opóźniony sezon grillowy, a także zakaz organizowania wesel, konferencji i innych imprez masowych. Te wszystkie czynniki wpłynęły na zmniejszenie spożycia wieprzowiny i spadek cen skupu żywca.
MRiRW zapewniało, że trzyma rękę na pulsie jeśli chodzi o ceny żywca wołowego i wieprzowego. Czy rzeczywiście tak jest, skoro tarcza antykryzysowa nie uwzględnia cyklu otwartego?
Kolejna faza kryzysu – koronawirus w największych zakładach mięsnych
Rynek trzody chlewnej przeżywa kryzys, również z powodu zakażeń personelu zakładów mięsnych w krajach Europy, w tym również w Polsce.
Zamknięto m.in. największy zakład mięsny w Niemczech bijący 20 tys. sztuk świń dziennie. Z tego powodu wstrzymano import wieprzowiny, a restrykcje z powodu koronawiursa dotknęły także inne zakłady w Europie Zachodniej.
Polscy hodowcy natomiast spotkali się z brakiem zainteresowania krajowym surowcem ze strony zakładów mięsnych. Dlatego też, producenci świń dziwią się dlaczego tarcza antykryzysowa nie uwzględnia cyklu otwartego?
Ceny tuczników spadają, hodowcy dokładają do każdej sztuki, a pomocy nie ma
Mimo zapewnień rządu, najbardziej poszkodowani hodowcy zajmujący się produkcją świń w cyklu otwartym zostali pominięci.
Z tego powodu Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje do rządu o objęcie tarczą antykryzysową również hodowców, którzy zajmują się produkcją żywca w cyklu otwartym.
Związkowcy dodają również, że jeżeli zakażenia koronawirusem w zakładach przetwórczych nasilą się powodując nadwyżkę żywca, to wskazane jest, aby podjąć interwencję także na unijnym rynku wieprzowiny.
Dodaj komentarz