Bratoszowice: Targi Rolne i Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Przy słonecznej, upalnej pogodzie 18 i 19 czerwca 2016 r. odbyły się w Bratoszewicach Targi Rolne „W sercu Polski” oraz XVIII Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Obydwie imprezy odbyły się w tym samym czasie na terenach targowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który był jednocześnie ich głównym organizatorem wraz z Komitetem Organizacyjnym, w skład którego weszli m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta-Gminy Stryków, Starostwo Powiatowe w Zgierzu, ARR Oddział Terenowy w Łodzi oraz Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Patronat medialny nad targami objął także agroFakt.pl.
Święto rolnictwa i hodowli zwierząt
Nowością imprezy było miejsce uroczystego otwarcia, które odbyło się 18 czerwca o godz. 11.00 na terenie Wystawy Zwierząt Hodowlanych, a nie jak do tej pory na scenie, na której odbywały się otwarcia dotychczasowych edycji targów. Otwarcia imprezy dokonał Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego, który objął także patronat na imprezą, podobnie jak Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Zbigniew Rau, wojewoda łódzki.

Wielkie zainteresowanie gości wzbudziła prezentacja cieliczek przez dzieci hodowców.
Tłumy gości zwiedzających tereny targowe koncentrowały wokół areny, na której hodowcy prezentowali gościom targów zwierzęta hodowlane stojące w boksach oraz na specjalnie przygotowanej przestrzeni. Widzowie mogli zobaczyć pokazy superczempionów, czempionów, wiceczempionów oraz zwierząt nagrodzonych w konkursach hodowlanych.
– Przyjeżdżam corocznie do Bratoszewic z moją trzodą chlewną i co roku otrzymuję nagrodę – mówi dumnie Janusz Linka, hodowca z Szadku. – Uważam, że wystawa jest bardzo potrzebna tutaj w woj. łódzkim. To prawdziwy przegląd stanu posiadania naszego sektora hodowlanego. Wszyscy liczymy na to, że hodowlą będzie się interesowało coraz więcej rolników.
W tym roku wystawa zgromadziła ok. 80 szt. bydła mlecznego i mięsnego, 35 świń zarodowych, 50 owiec, 55 koni, 170 królików, kilkadziesiąt sztuk gołębi oraz drobiu ozdobnego.
– Widać, że zwierzętami oraz hodowlą interesują się całe rodziny – mówi zadowolony Michał Miniatorski, hodowca owiec. – Rodzicie pokazują często bardzo małym dzieciom takie zwierzęta jak owce czy np. kuce, które cieszą się tutaj bardzo dużą popularnością. Zależy nam na tym by pogłowie owiec się zwiększało.
Niewątpliwą atrakcją wystawy był konkurs młodego hodowcy polegający na oprowadzaniu przez kilkuletnie dzieci hodowców 2–3-miesięcznych cieliczek.
– To wielka przyjemność dla tych maluchów wyprowadzanie swoich pupili z gospodarstwa – mówi Zdzisław Prusinowski hodowca krów mlecznych z rejonu Strykowa. – Taki doświadczony hodowca jak ja bardzo się cieszy, widząc młody narybek garnący się do hodowli, i co najważniejsze, wiążący z hodowlą swoją przyszłość.
Wygrali najlepsi
Wśród hodowców bydła mlecznego tytuł superczempiona w kategorii krów otrzymało gospodarstwo Dąbrówka należące do OHZ Dębołęka Sp. z o.o., które zdobyło także tytuły czempiona w kategorii krowy pierwiastki oraz krowy w II, III, IV laktacji i starsze, a w kategorii jałówek gospodarstwo rolne Radosława Kubiaka z Emilianowa.
Tytuły czempiona w kategorii jałówek zdobyli również: Zdzisław Prusinowski, Radosław Wolski, Marcin Świątnicki, Radosław Kubiak, Tomasz Kocięba oraz Roman Matusiak.
Z tytułu wiceczempiona w kategorii krowy pierwiastki cieszył się Tomasz Kocięba z Kolonii Łaznów, a w kategorii jałówek m.in. Wiesław Niżnikowski, Michał Glonek oraz Andrzej Dałek.
Spośród trzody chlewnej tytuły superczempiona w kategorii WBP knur, czempiona w klasie WBP dla knura i loszki oraz czempiona dla knura w klasie PBZ zdobyli Ewa i Janusz Linka, a w kategorii Duroc loszka superczempiona, czempiona w klasie Duroc dla loszek oraz w klasie mieszańców dla knurów zdobyli Agnieszka i Grzegorz Gałusa. Anna i Tomasz Sołtyszewscy zdobyli tytuł czempiona w klasie Duroc dla knurów, a Ewa i Mirosław Wiklińscy czempiona w klasie PBZ loszki. W kategorii knury stadne tytuł czempiona zdobył MCHIRZ w Łowiczu Sp. z o.o.

Pokazy trzody chlewnej w Bratoszewicach.
Nowością targów była próba tworzenia sieci, która pozwoli uwolnić potencjał innowacji z instytucji, gospodarstw i ludzi. Szczegółowe informacje na ten temat przekazywali w specjalnie przygotowanym namiocie specjaliści Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).
Skuteczna promocja regionu
Targi to również promocja tradycji i folkloru ziemi łódzkiej i przybliżenie specyfiki regionu.
– Jestem przekonana, że impreza w Bratoszewicach była bardzo udana zarówno dla hodowców jak i dla gości – podsumowuje targi Grażyna Bożyk z ŁODR. – Jestem również pewna, że takie udane targi i wystawa zwierząt hodowlanych będą rokrocznie przyciągały coraz więcej gości targowych, rolników oraz firm prezentujących swoje produkty.
Wśród gości imprezy w Bratoszewicach są także właściciele 3 Zagród Edukacyjnych z woj. łódzkiego – Zagrody Edukacyjnej „Plantacja Wikliny” we wsi Konarzew w gm. Piątek, która słynie z uprawy wikliny oraz prowadzi warsztaty i plenery, podczas których można się dowiedzieć o tajnikach wyplotu wikliniarskiego. W Zagrodzie Edukacyjnej „Pasieka w Lipce” (gm. Stryków) można było dowiedzieć się wiele o pszczołach, spróbować pysznego miodu, a także posiedzieć przy ognisku i zjeść kiełbaskę. Goście mogli również skosztować sezonowych owoców. Natomiast w Wiosce Indiańskiej „Indianie świata” (Solca Mała, gm. Ozorków) przygotowano warsztaty z szycia indiańskich strojów i lepienia z gliny.
Jestem przekonana, że impreza w Bratoszewicach była bardzo udana zarówno dla hodowców jak i dla gości.
Targom Rolnym „W sercu Polski” towarzyszy Konkurs Wyrobów Piekarniczych i Konkurs Wyrobów Mleczarskich. Do konkursu mleczarskiego zgłosiło się 8 zakładów, w konkursie piekarniczym uczestniczyło 9 zakładów. W Konkursie Wyrobów Mleczarskich 3 pierwsze nagrody otrzymały: PPHU „MICH-POL” Michał Woźny w kategorii chleb popularny mieszany za chleb wiejski 2 kg. 2 miejsce otrzymał PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska w kategorii pieczywo żytnie za chleb żytni razowy, a 3 miejsce Piekarnia „Brzeziński” Mariusz Skrzypiński z pieczywo mieszane: chleb kujawski i dawny oraz bagietkę paryską. W konkursie mleczarskim 3 pierwsze nagrody otrzymały OSM w Łasku za utrzymanie wysokiej jakości wyrobów mlecznych, OSM WART-MILK w Sieradzu za szeroki asortyment i wysoką jakość serów twarogowych oraz OSM w Ozorkowie za wysoką jakość napojów mlecznych: Kefiru Ozorkowskiego 1,5% i Maślanki Ozorkowskiej 1,5%.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła konkurs na Najbezpieczniejszą Prezentację Zwierząt Hodowlanych. Jego rozstrzygnięcie, a także etapu regionalnego XIV Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2016, odbyło się się na scenie na terenie Wystawy Hodowlanej. W tegorocznej edycji etapu regionalnego laureatami zostali:
- miejsce – Marzena i Zbigniew Paluchowie z Kurowic,
- miejsce – Emilia i Jan Olesińscy z Wierzbia,
- miejsce – Ewelina i Adam Piotrowscy z Anielina.
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć pod spodem!
