Tegoroczna pogoda idealna dla szkodników

Szkodniki w uprawach są w tym roku dużo poważniejszym problemem niż choroby grzybowe. W pewnym stopniu związane jest to z pogodą i zataczającą coraz szersze kręgi suszą. Jest ciepło i sucho, co hamuje rozwój chorób grzybowych, natomiast taka pogoda jest idealna dla szkodników, które dają się we znaki rolnikom.

Pryskanie środkami ochrony roślin musiałem wykonać 2-krotnie, gdyż 1 zabieg okazał się niewystarczający.

Adam Tomaszewski, właściciel gospodarstwa pod Włocławkiem

Naloty szkodników na terenie kraju różniły się w tym roku zarówno pod względem nasilenia, jak i występujących lokalnie gatunków. W woj. kujawsko-pomorskim bardzo wcześnie i ze wzmożoną aktywnością dał o sobie znać słodyszek rzepakowy, który masowo nalatywał na plantacje rzepaku. Już na początku kwietnia na wielu plantacjach przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości i wymagał zmasowanych działań środkami ochrony roślin.

– Najpierw pojawił się słodyszek rzepakowy, a niedługo później dołączył do niego pryszczarek kapustnik – mówi Adam Tomaszewski, właściciel gospodarstwa pod Włocławkiem (woj. kujawsko-pomorskie). – Pryskanie środkami ochrony roślin musiałem wykonać 2-krotnie, gdyż 1 zabieg okazał się niewystarczający.

Pryszczarek kapustnik dał się też we znaki rolnikom z woj. warmińsko-mazurskiego.

kłosy bieleją

Lednica zbożowa (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: InspektorGrzegorz)

– Pryszczarek w rzepaku pojawił się już wczesną wiosną – mówi Krzysztof  Ronkiewicz, rolnik z Julianowa (woj. warmińsko-mazurskie). – Pszenicę natomiast w tym roku wyjątkowo zaatakowały mszyce. Było ciepło i sucho, więc szkodnik miał świetne warunki do rozwoju. Musiałem wykonać 2 zabiegi, a i tak nie udało się pozbyć mszyc w 100%.

Kukurydzę w wielu rejonach kraju już od kilku tygodni nalatuje omacnica prosowianka. Ale nie tylko – pojawiły się w niej także przędziorki, czyli szkodniki, które najczęściej żerują nie na plantacjach, ale w sadach owocowych. Większe naloty odnotowano również wśród szkodników, które od zawsze uważane były za niezbyt groźne i mało uciążliwe. W tym roku w dużo większej ilości pojawiły się m.in. lednice zbożowe oraz żółwinki.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *