Termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie. Nie zwlekaj!
Od wielu lat marzec jest miesiącem, w którym rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie zaczynają składać wnioski do ARiMR. Termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie jest elastyczny i obejmuje dwa miesiące.
Coraz mniej czasu pozostało na składanie wniosków o płatności. Pamiętamy, że wnioskujemy o pieniądze wyłącznie za pomocą aplikacji Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR. W razie konieczności pomocą merytoryczną i sprzętową służą gospodarzom pracownicy biur powiatowych Agencji.
Spis treści
Wniosek o dopłaty bezpośrednie – kto może złożyć?
Nie każdy użytkownik gruntów może ubiegać się o dopłaty. Rolnik wnioskujący o wsparcie musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Krótko mówiąc, powinien posiadać m.in. akt własności, umowę dzierżawy czy umowę ustną. Zasady te dotyczą systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020).
Termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie
Od wielu już lat termin składania wniosku przypada na okres od 15 marca do 15 maja danego roku. Jeśli termin zakończenia procedury przypada w niedzielę, przenoszony jest na poniedziałek 16 maja. Taki przypadek ma właśnie miejsce w tym roku. W efekcie końcowy termin na złożenie wniosku upływa w dniu 16 maja.
Kiedy składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022?
Rolnicy, którzy z różnych względów muszą dokonać korekty danych we wniosku mają na to czas do 31 maja. Po tym terminie nie ma już takiej możliwości. Mając to na uwadze trzeba przede wszystkim dopilnować obowiązującego terminu składania dokumentów. Na ewentualne korekty są zarezerwowane dodatkowe dwa tygodnie.
Najważniejsze jest złożenia wniosku, nawet z błędem lub błędami, a następnie poprawienie go w dodatkowym terminie poprzez Zmianę do wniosku.
Termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie 2022 – przedłużenie
Dla spóźnialskich ustawodawca przewidział dodatkowy termin składania wniosku o przyznanie płatności. Beneficjent może go złożyć w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie. Niestety w tych okolicznościach za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność zmniejsza się o 1% należnej kwoty.
Ostateczny termin składania wniosków i zmian upływa 10 czerwca.
Dopłaty bezpośrednie – wyjątek od reguły
Termin składania wniosku może w szczególnych okolicznościach być wydłużony bez konsekwencji dla rolników. Taka sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zakomunikował: „Nie znam rolnika, który nie miałby przeprowadzonych zasiewów do 15 maja, ale jeżeli jest takie oczekiwanie rolników to termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie zostanie przedłużony”.
Wprawdzie termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie jest stały, ale gdy wystąpi nieoczekiwana sytuacja może więc ulec zmianie.
Procedura przyjmowania wniosków
Skończyła się era wniosków papierowych. Jak informuje ARiMR, wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR. Rolnicy, nieposiadający komputerów lub mający problemy z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji.
Terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022. Podsumowanie
Podsumowując trzeba podkreślić, że termin składania wniosku o dopłaty bezpośrednie jest wystarczająco długi. Dla spóźnialskich zarezerwowano jeszcze dodatkowo czas dwóch tygodni, niestety z konsekwencjami finansowymi. Istotne jest jednak to, że przy kłopotach w wypełnianiu aplikacji można liczyć na pomoc fachowców z ARiMR.
O dodatkowych pieniądzach na użytki zielone przeczytasz w materiale: Retencja wody – dofinansowanie. Rekompensaty za straty nie dla każdego.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!