Termin zabiegu T1 w zbożach. Prognozy na 2023 r.

Wzrost roślin uprawnych, ich kondycja oraz stan zdrowotny zależą głównie od warunków pogodowych. Dlatego też rutyna w fachu producenta zbóż jest niemożliwa. Każdy bowiem sezon różni się pod względem aury. Stąd tak trudno określić termin zabiegu T1 i kolejnych fungicydowych.
Bez względu na wszystko, co roku konieczność określenia optymalnego terminu zabiegu F1 w zbożach i jego wykonanie nie podlega dyskusji. Sprawdźmy więc, czego możemy się spodziewać w sezonie 2023.
Spis treści
Podsumowanie sezonu 2022
Niska presja mączniaka prawdziwego w sezonie 2022 sprawiła, że część producentów poddawała pod wątpliwość ekonomiczne uzasadnienie zabiegu T1. W sezonie 2022 faktycznie kondycja zbóż w okolicach terminu zabiegu T1 była dobra bez dużej aktywności chorób grzybowych. Jednak zignorowanie zabiegu T1 lub jego ograniczenie, skutkowało negatywnie w późniejszych fazach wzrostu i rozwoju rośliny. Z tego powodu presja mączniaka prawdziwego wystąpiła szczególnie w maju i czerwcu na liściach flagowym i podflagowym na plantacjach, na których zabieg T1 został pominięty.
Pomimo że w roku 2022 mączniaka prawdziwego obserwowaliśmy w późniejszych momentach wzrostu zbóż, to warto pamiętać, że każdy sezon jest specyficzny ze względu na różnorodność pogody. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć w kolejnych latach, jakie będą warunki pogodowe, od których zależy rozwój sprawców mączniaka prawdziwego. Dlatego każdy zabieg powinniśmy wykonywać profilaktycznie — przed infekcją sprawców chorób, aby uzyskać największą skuteczność działania fungicydów.
Jak wyznaczyć termin zabiegu T1?

Dokładnie wyznaczony termin zabiegu T1 pozwala na kompleksową ochronę zboża przed chorobami liści i źdźbła
Jednym z ważniejszych czynników decydujących o skuteczności wykonanych zabiegów jest właściwy termin aplikacji. W przypadku pszenicy ozimej zabieg fungicydowy T1 głównie ma na celu ochronę podstawy źdźbła. Mianowicie zwalczamy wtedy łamliwość podstawy źdźbła oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. W przypadku chorób liści zabieg powinien zwalczyć sprawców mączniaka prawdziwego i septoriozy paskowanej liści.
Aby skutecznie chronić uprawę zbóż ozimych i nie dopuścić do spadku plonu, zabieg T1 powinniśmy wykonać w optymalnym terminie. To znaczy od fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30/31). Ze względu na uwarunkowania klimatyczne Polski weźmy pod uwagę to, że wiosenny zabieg T1 często narażony jest na działanie w niższych temperaturach. Dlatego skuteczność zwalczania patogenów przez niektóre substancje czynne może być dużo mniejsza, niż byśmy tego oczekiwali. Dlatego podczas doboru preparatów zwracajmy uwagę na rozwiązania, które możemy zastosować w niższej temperaturze.
Skuteczne zwalczanie chorób liści a optymalny termin zabiegu T1
Jednym z kompleksowych rozwiązań o bardzo wysokiej skuteczności zwalczania sprawców mączniaka prawdziwego na polskim rynku jest Turbo Pak od Syngenty. Rozwiązanie to dostępne jest w dwóch wariantach — na 2,5 oraz 12,5 ha. Zawiera dwa produkty: Tern 750 EC (fenpropidyna 750 g/l) oraz Plexeo 60 EC (metkonazol 60 g/l). Obydwie substancje charakteryzują się systemicznym (układowym) działaniem zapobiegawczym i interwencyjnym.
Tern 750 EC wykazuje bardzo wysoką skutecznością w zwalczaniu mączniaka prawdziwego. Działa aż do 20 dni od infekcji oraz ma najwyższą na rynku interwencyjną skuteczność zwalczania mączniaka. Podstawą do wystawienia tej opinii są wyniki uzyskane przez Niemiecką Izbę Rolniczą Nadrenii Północnej Westfalli. Fungicyd doskonale sprawdza się w niskich temperaturach – od 5°C. Dodatkowo ma od zeszłego roku nową rejestrację również w buraku cukrowym. Jest to niewątpliwie kolejny atut przy zakupie produktu, związany z elastycznością stosowania.
Zawarty w Plexeo 60 EC metkonazol, mimo że najczęściej kojarzony z zabiegiem T3, jest doskonałą substancją do ograniczania występowania septoriozy liści, rdzy brunatnej oraz rdzy żółtej. Jego skuteczność w zabiegu T1 potwierdzają nie tylko wewnętrzne badania firmy Syngenta, ale również niezależnych jednostek rolniczych jak brytyjskie AHDB czy francuski Arvalis.
Termin zabiegu T1 decyduje o skutecznym zwalczeniu chorób podstawy źdźbła
Kolejnym zagrożeniem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć w bieżącym sezonie, może być łamliwość podstawy źdźbła zbóż oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła pszenicy. W przypadku zwalczania tych sprawców chorób dobór preparatów na polskim rynku jest ograniczony. Doszło do tego w efekcie wycofania prochlorazu, którego stosować można tylko do końca września b.r. Najskuteczniejszym środkiem zwalczającym różne szczepy łamliwości podstawy źdźbła jest Unix 75 WG. Takie wyniki uzyskaliśmy na podstawie badań wewnętrznych Syngenty i Niemieckiej Izby Rolniczej Nadrenii Północnej Westfalli.
Unix 75 WG zawiera 750 g/kg cyprodynilu. Substancja ta działa wgłębnie. Jest przeznaczona do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego. Warto zapamiętać, że preparat możemy stosować w niższej temperaturze niż wcześniej wspomniany procholoraz czy protiokonazol. Takie wnioski wyciągamy, analizując opracowania prof. dr. hab. Marka Korbasa.
Rekomendacja Syngenta, czyli co na zabieg T1 w 2023 r.?
Połączenie Turbo Paku z Unixem 75 WG daje wyjątkową skuteczność w zwalczaniu wszystkich chorób grzybowych zagrażających pszenicy na początku wiosennej wegetacji. Rozwiązanie jest również bardzo elastyczne. W miarę potrzeb można bowiem zdecydować się na mieszaninę z Unix 75 WG lub zrezygnować z niego. Obniżamy jednocześnie w ten sposób koszt zabiegu T1.
Zalecane dawki w mieszaninach to: Turbo Pak (Tern 0,4 l/ha + Plexeo 0,8 l/ha) + Unix 75 WG 0,6 kg/ha.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.