Terminy siewu upraw jarych zależą od temperatury!
Zima zdecydowanie zbyt późno zawitała w wielu rejonach Polski. Wzbudziło to wśród rolników niemałe obawy związane z zasiewami. Skutkiem takiej sytuacji mogą być opóźnione terminy siewu roślin uprawnych. Przeczytaj, jakie gatunki będzie można wysiać jeszcze w kwietniu oraz nadchodzących miesiącach!
Zima, choć w tym sezonie zapisała się jako dosyć łagodna, w ostatnim czasie nie dała o sobie zapomnieć. Z tego powodu w wielu rejonach nie udało się wysiać jeszcze zbóż oraz rzepaku jarego. W południowej części kraju okno pogodowe, jakie pojawiło się na początku marca, pozwoliło w wielu miejscach na siew jęczmienia jarego browarnego. Gorzej sytuacja ma się w północnych województwach m.in. w zachodnio-pomorskim czy warmińsko-mazurskim. Tam do tej pory ze względu niskie temperatury oraz zamarzniętą glebę nie udało się wysiać zbóż jarych czy rzepaku jarego. Terminy siewu wielu upraw jarych zależą od temperatury gleby!
Spis treści
Zboża lepiej późno posiać niż wcale
Jęczmień jary browarny oraz pszenicę jarą najlepiej wysiewać wczesną wiosną, w myśl zasady „jak najwcześniej to możliwe”. Tegoroczna zima, która zjawiła się zbyt późno w wielu gospodarstwach, uniemożliwiła wjazd w pole z siewami zbóż jarych. Najgorzej sytuacja wygląda na północy kraju, gdzie gleba nie rozmarzła na tyle, aby móc ją przygotować do siewu. Wobec tego terminy siewu w północnej części mogą być „opóźnione”. Mówiąc o opóźnieniu, mamy na myśli kalendarz siewu, który przewiduje siew „browaru” jak najszybciej to możliwe. Tutaj pojawia się pytanie: siać czy nie?
Należy mieć na uwadze, że opóźnienie siewu jęczmienia jarego na cele browarnicze może spowodować przekroczenie dopuszczalnej normy białka. Późno siany browar gorzej się krzewi oraz wytwarza mniejszą liczbę kłosów skutkując obniżeniem plonu.
Jęczmień jary należy siać, gdy temperatura gleby wynosi 3-40 C, w przypadku pszenicy jarej odpowiednia temperatura wynosi od 2,5 do 50 C
Jęczmień jary należy siać, gdy temperatura gleby mieści się w przedziale 3-4 0C. Gdy mamy zakupione nasiona jęczmienia, a warunki pogodowe w najbliższym czasie pozwolą na wjazd w pole, lepiej posiać „browar” późno niż wcale. Również pszenica jara siana wcześniej lepiej plonuje, jeśli jednak, tak jak w przypadku jęczmienia jarego, to się nie udało, można posiać ją gdy będą sprzyjające warunki. Temperatura gleby odpowiednia dla siewu pszenicy jarej powinna wynosić od 2,5-50 C. Stanowisko do siewu jęczmienia oraz pszenicy jarej powinno być dobrze uprawione, zasobne w wilgoć oraz dobrze napowietrzone.
Jeszcze czas na rzepak jary
Rzepak jary sieje się nieco później, niż zboża jare, czyli pod koniec marca do pierwszej dekady kwietnia. Optymalną temperaturą siewu jest 5-60 C. W przypadku rzepaku jarego ryzyko niesie ze sobą zarówno zbyt wczesny, jak i opóźniony siew. W przypadku pierwszym niskie temperatury mogą opóźnić wschody roślin oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia zgorzeli siewek.
Przy opóźnieniu siewu rzepak jary nie wykorzystuje zapasów wody i wchodzi w kolejne stadia rozwojowe ze znacznym ryzykiem efektów suszy. Dokładne określenie terminu siewu w przypadku rzepaku jarego bywa problematyczne. Jest on uzależniony od warunków pogodowych, jakie występują wczesną wiosną. Dlatego najlepiej przy podjęciu decyzji o terminie siewu nasion rzepaku jarego sugerować się temperaturą wierzchniej warstwy gleby. Rzepak należy siać na 1-2 cm, w glebę spulchnioną i nieprzesuszoną.
Groch siewny posiej jeszcze w kwietniu
Optymalne terminy siewu dla grochu siewnego przypadają od połowy marca do połowy kwietnia. Jak wiadomo, im wcześniejszy termin siewu grochu, tym lepiej. Wcześnie siany groch zazwyczaj szybciej i równomierniej dojrzewa. Niska temperatura po siewie wpływa na lepsze ukorzenienie się roślin, a także umożliwia przejście procesu jaryzacji, niezbędnego do przejścia w generatywną fazę rozwoju. Dzięki temu wysokość plonu nasion jest wyższa. W takim przypadku groch jest również mniej narażony na ataki ze strony szkodników.
W wielu rejonach kraju nie udało się jeszcze posiać grochu ze względu na przeciągającą się zimę. Temperaturą minimalną, w której następuje kiełkowanie nasion grochu jest 20 C, a za optimum przyjmuje się 3-40 C. Głębokość siewu wynosi 4-5 cm na glebach ciężkich oraz 6-8 cm na glebach lekkich. Głębokość siewu chroni rośliny przed działaniem herbicydów doglebowych stosowanych tuż po siewie.
Stanowisko pod groch siewny powinno być przygotowane w taki sposób, aby ograniczyć straty wody z gleby. Rola powinna być bardzo dobrze wyrównana, wolna od kamieni. Aby nie opóźniać siewu grochu, liczba zabiegów agrotechnicznych powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum.
Siew soi gdy kwitną klony
Termin siewu w przypadku soi jest uwarunkowany temperaturą gleby. Nasiona soi najlepiej kiełkują na glebie ogrzanej do temperatury 80 C. Wysiew nasion w nieogrzaną glebę może prowadzić do opóźnienia wschodów oraz narażenia nasion na niekorzystne działanie mikroorganizmów glebowych. Optymalnym terminem siewu soi jest koniec kwietnia oraz początek maja. Wskaźnikiem terminu siewu może być również kwitnienie klonu zwyczajnego lub koniec kwitnienia wiśni. Za optymalną głębokość siewu przyjmuje się 3 cm.
Przygotowanie podłoża pod uprawę soi:
- stanowisko wolne od chwastów
- wilgotność gleby optymalna i wyrównana
- dobrze uprawiona gleba, nie należy wałować na glebach ciężkich (ryzyko zaskorupiania po intensywnych opadach deszczu)
Terminy siewu kukurydzy: maj, a może kwiecień?
Termin siewu kukurydzy zależy od temperatury wierzchniej warstwy gleby, która jest różna w zależności od typu ziarna.
Odpowiednim terminem siewu kukurydzy jest dosłownie temperatura gleby. Kilka lat temu za optymalny termin siewu kukurydzy przyjmowano maj. Jednak w ostatnim czasie termin ten przesunął się na połowę kwietnia. Tak, jak już wcześniej wspomniano, główną rolę odgrywa temperatura gleby, która jest uzależniona od typu ziarna kukurydzy. Odmiany kukurydzy w typie flint-dent wymagają gleby ogrzanej co najmniej do 80 C. W przypadku odmiany w typie dent, temperatura powinna być nieco wyższa i wynosić 10-120 C. Oczywiście, oprócz temperatury, gleba powinna być odpowiednio wilgotna, aby nasiona miały możliwość kiełkowania.
Czynniki wpływające na równomierne wschody kukurydzy:
- odpowiednia i jednolita temperatura gleby
- optymalna i wyrównana wilgotność gleby
- dobry kontakt ziarna z glebą
- gleba dobrze uprawiona bez skorupy
Optymalne temperatury wierzchniej warstwy gleby dla siewu nasion poszczególnych roślin uprawnych:
Uprawa | Pszenica jara | Jęczmień jary | Rzepak jary |
Temperatura siewu 0C | 2,5-5 | 3-4 | 5-6 |
Uprawa | Groch | Soja | Kukurydza |
Temperatura siewu 0C | 3-4 | 8 | od 8-12 |
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!