Tłusty czwartek z AgriTrac. Jaki ciągnik jest najsłodszy?
Receptur na pączki, podobnie jak marek ciągników rolniczych, jest wiele. Tłusty czwartek zainspirował nas do stworzenia przepisu na najsłodszy traktor.
Pączki i ciągniki łączy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. W znalezieniu podobieństw pomogły nam twarde dane AgriTrac (Martin & Jacob). Obejmują one rejestracje maszyn z okresu od stycznia 2015 r. do grudnia 2018 r. włącznie i dotyczą gmin, na terenie których znajdują się „smakowite” miejscowości.
Spis treści
Najważniejsze jest ciasto
Miękkie i puszyste, o złotej, wypieczonej skórce… Pracę nad idealnymi pączkami należy rozpocząć właśnie od wyrobienia ciasta i poczekania, aż porządnie wyrośnie. Podobnie jest z siewem i sadzeniem.
Rolnicy z Pączkowa (gm. Szreńsk) najczęściej „wyrabiają” glebę traktorami z oferty Case IH. Najwięcej z nich zdecydowało się ostatnio na model Farmall 95A.
Niektórzy są jednak większymi fanami chrupiących faworków. Składanie ich w kokardkę przed smażeniem przypomina obracanie ziemi za pomocą pługa. O ile orka wiosenna nie jest zalecana, o tyle warto, by te ciasteczka pojawiły się wiosną w naszych gospodarstwach.
Najwięcej rolników z Chrustów (gm. Lisków) będzie pogryzać chruściki podczas pracy „nówkami” z logo New Holland. Ich ulubiona niebiesko-biała konstrukcja nosi oznaczenie TD 5.105.
Duży wybór nadzienia
Najwięcej „nadzienia” pod maską mają ciągniki rolnicze w Drożdżynie
Marmolada, konfitura, budyń lub czekolada… Po ugryzieniu pączka może wyłonić się wiele różnych nadzień. Ciągniki rolnicze skrywają natomiast rozmaite silniki.
Ze wszystkich omawianych miejscowości, najmocniejsze maszyny znajdziemy w Drożdżynie. Dotyczy to zarówno rynku nowych, jak i importowanych traktorów. „Nówki” rejestrowane w gminie Sochocin mają średnio 100 KM pod maską, a „używki” sprowadzane z zagranicy – 106 KM. Ciekawe, czy dzieje się tak dlatego, że to właśnie od mocy drożdży zależy końcowy smak pączków.
Tłuszcz na tłusty czwartek
Ciągnik jest gotowy do pracy po zarejestrowaniu, a pączek do zjedzenia – po usmażeniu. Choć tradycyjnie wykorzystuje się do tego smalec, w masowej produkcji zastępuje się go olejem roślinnym. Rolnicy z miejscowości Smalce (gm. Bukowina Tatrzańska) najczęściej kupują olej silnikowy do nowych traktorów o oznaczeniu Zetor Proxima 80.
Co ciekawe, mają bardzo podobny gust do gospodarzy ze Smażyna (gm. Linia). Najpopularniejszym modelem ciągnika jest tam bowiem Zetor Proxima 90. Co więcej, w obu tych miejscowościach na rynku importowym króluje Massey Ferguson.
Pora na dekorację
Większość rolników zgodzi się co do tego, że wygląd ciągnika jest drugorzędny w stosunku do jego specyfikacji. Nie bez przyczyny mówi się jednak, że człowiek je oczami. Zarówno konsumpcję słodyczy, jak i pracę w polu uprzyjemniają miłe doznania estetyczne.
Pączki pokrywa lukier, a części maszyn – lakier. Ulubionym „barwnikiem” rolników z Pączkowa jest prawdopodobnie czerwień. We wsi Chrusty sięgnięto by raczej po błękit i biel. Dla odmiany, w Smalcach i Smażynie bardziej doceniono by pomarańczową dekorację. Właśnie takie kolory mają bowiem ciągniki najczęściej wybieranych tam marek.
Najsłodszy ciągnik
W odróżnieniu od pączka, wyłonienie najsłodszego traktora nie jest łatwe. Niestety większość podzespołów mogłoby kiepsko znieść oblanie lukrem lub przyprószenie cukrem pudrem. Pozostaje nam więc spakować jak najwięcej słodyczy i zabrać je ze sobą w tłusty czwartek do kabiny ciągnika. Na szczęście oznacza to znacznie mniej sprzątania. Smacznego!
*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!