To nie stek – organizacje rolnicze przyłączają się do kampanii

Copa – Cogeca, a także polskie organizacje rolnicze przyłączają się do kampanii pod nazwą – To nie stek. Jej celem jest zwrócenie uwagi na złe nazewnictwo produktów, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd. Chodzi w tym przypadku o produkty wegetariańskie i wegańskie. 

Reklama

To nie stek – czas więc zmienić nazwy żywności wegańskiej i wegetariańskiej

Parlament Europejski rozważa zmianę poprawki 165 do sprawozdania w sprawie zmiany Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Wspomniana poprawka odnosi się do zakazu wykorzystywania nazw mięsa w sprzedaży żywności wegańskiej i wegetariańskiej.

Powyższą poprawkę w pełni popierają organizacje rolnicze. Wśród nich jest FBZPR, która przyłącza się do kampanii ,,To nie stek.”

Świadomy wybór produktów przez konsumenta

FBZPR uważa ponadto, że konsumenci mają prawo samodzielnie wybierać produkty, jednak w oparciu o wiarygodne informacje. Często jest to jednak nie możliwe, ponieważ każdy produkt spożywczy ma inne, własne właściwości odżywcze, cechy, składniki a także parametry.

W związku z tym, nie należy stosować tych samych określeń w różnych kategoriach produktów, w celu zachowania uczciwej konkurencji i przejrzystości wobec konsumentów.

Federacja bierze udział w kampanii ,,To nie stek” i apeluje do Parlamentu Europejskiego tymi słowami:

(…) apelujemy do Parlamentu Europejskiego o obronę oryginalnej poprawki w brzmieniu przyjętym w kwietniu 2019 r. i o niegodzenie się na żadne kompromisy. Nie możemy przyzwolić na ustępstwa w zakresie prawa konsumentów do wiarygodnych informacji o cechach i właściwościach odżywczych produktów, które kupują.

Polskie organizacje rolnicze okazują poparcie tej kampanii, której celem jest nagłośnienie wspomnianego problemu.

Warto przy tym, dodać, że nazwy mięsa są głęboko zakorzenione w naszym dziedzictwie kulturowym. Co więcej, nazwy powszechnych produktów należy chronić tak samo jak produkty oznaczone chronionym oznaczeniem geograficznym, czy chronioną nazwą pochodzenia.

Źródło: FBZPR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *