Top 10 przyczep rolniczych w listopadzie 2023
W listopadzie tego roku sprzedaż przyczep rolniczych była znacznie niższa niż miesiąc wcześniej. Jak wygląda Top 10 przyczep rolniczych zarejestrowanych w Polsce w listopadzie 2023 roku?
W listopadzie 2023 roku zarejestrowano w Polsce 352 nowe przyczepy rolnicze, a więc nieco mniej niż miesiąc wcześniej. W październiku liczba rejestracji sięgnęła bowiem 414 sztuk. To jednak o kilka sztuk więcej w porównaniu z wrześniem 2023, w którym liczba rejestracji wyniosła 348 sztuk. Spadek widać także w porównaniu z listopadem 2022 roku. Wówczas zarejestrowano w całym kraju 488 nowych przyczep rolniczych.
Spis treści
Top 10 przyczep rolniczych od początku roku 2023
Spadek rejestracji przyczep rolniczych obserwujemy także w okresie rok do roku. W ciągu 11 miesięcy 2022 liczba rejestracji nowych przyczep rolniczych w Polsce wyniosła 7556 sztuk. W tym samym okresie 2023 r. tylko 5814 sztuk. Spadek sięga więc 23%. A jak wygląda Top 10 przyczep rolniczych według marek? Na pierwszym miejscu Pronar, druga pozycja należy do Metal-Fachu z liczbą rejestracji 0 ponad połowę mniejszą. Najniższy stopień podium zajmuje Metaltech. Na kolejnych miejscach lokują się: Wielton, PPHU Wodziński, Zasław, Meprozet, BBC, Joskin i Pomot.
Wśród 19 największych graczy na polskim rynku nowych przyczep rolniczych tylko 4 marki odnotowały wzrost sprzedaży. Rekordzistą jest Ursus, którego tegoroczna sprzedaż jest aż o 126% większa niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
Top 10 przyczep rolniczych w listopadzie zdominowały polskie marki
Podobnie jak od wielu miesięcy, w listopadzie na rynku nowych przyczep dominują krajowi producenci. Najpopularniejsze marki to: Pronar, Metal-Fach i Metaltech. Tych trzech największych wytwórców przyczep rolniczych – podobnie jak ich konkurenci — od początku roku notuje jednak spadki sprzedaży. Mimo tej tendencji kontrolują oni praktycznie polski rynek. W listopadzie do trzech topowych marek należało bowiem prawie 54% rynku nowych przyczep rolniczych.
Listopad, podobnie jak jedenaście miesięcy tego roku, jest zwierciadłem sytuacji w polskim rolnictwie. W nowe maszyny, w tym także przyczepy rolnicze, inwestują przede wszystkim duże gospodarstwa. Wskazuje na to liczba rejestracji przyczep o dużej ładowności. W listopadzie przyczepy o ładowności powyżej 10 ton stanowiły blisko połowę sprzedaży nowych przyczep rolniczych w Polsce. W skali roku ten odsetek jest jeszcze większy, bo sięga 54% – mówi Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac Polska.
Od początku roku najpopularniejszą marką wśród przyczep rolniczych w Polsce pozostaje podlaski Pronar. W listopadzie 2023 roku w całym kraju zarejestrowano 108 przyczep tej marki. Na pozycji wicelidera uplasował się Metal-Fach z liczbą 40 rejestracji. Na trzecie miejsce awansował Metaltech (34 rejestracje). W listopadzie, w porównaniu z październikiem, z Top 10 wypadł Zasław, a weszła marka Marpol-Trailer. Wysoko, bo z pozycji 10. na pozycję 4., awansował Joskin.
Top 10 przyczep rolniczych według marek
Według danych AgriTrac w listopadzie 2023 roku najwięcej rejestracji przyczep odnotowały marki:
- Pronar — 108 przyczep;
- Metal-Fach — 40 przyczep;
- Metaltech — 34 przyczepy;
- Joskin — 23 przyczepy;
- Meprozet — 21 przyczep;
- PPHU Wodziński — 19 przyczep;
- Wielton — 13 przyczep;
- Pomot – 10 przyczep
- Marpol-Trailer — 9 przyczep;
- Techmont — 8 przyczep.
W jakim województwie sprzedaje się najwięcej przyczep?
W listopadzie najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych było w województwie wielkopolskim. Tam bowiem wolumen ten wyniósł 58 sztuk. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie, gdzie zarejestrowano 42 nowe przyczepy rolnicze. Październikowy lider, województwo mazowieckie, zajęło trzecie miejsce. Liczba nowych rejestracji przyczep na Mazowszu wyniosła 41 sztuk. W tych trzech województwach rejestruje się 40% całości nowych przyczep rolniczych w Polsce.
Podobnie jak w październiku, najmniejszą liczbę rejestracji nowych przyczep rolniczych – tylko 4 sztuki – odnotowano w województwie lubuskim. Kolejne miejsca zajęły pomorskie i dolnośląskie. Na Pomorzu liczba rejestracji wyniosła 8 sztuk, a na Dolnym Śląsku na drogi wyjechało 11 nowych przyczep rolniczych. W tych trzech województwach zarejestrowano niecałe 7% ogólnej liczby nowych przyczep w Polsce.
Jaka jest najpopularniejsza ładowność przyczepy rolniczej
Podobnie jak miesiąc wcześniej, najpopularniejsze były nowe przyczepy rolnicze o ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całej Polsce zarejestrowano ich 106 sztuki. W tym segmencie liderem jest Pronar z liczbą 40 rejestracji. Na drugą pozycję „wskoczył” Joskin z liczbą 20 rejestracji. Trzeci jest Metaltech — 15 rejestracji nowych przyczep. Drugie miejsce w rankingu popularności zajmują przyczepy o ładowności 13—17 ton. Ogółem zarejestrowano ich 60 sztuk. Pozycja trzecia należy do przyczepy o ładowności 6000—6999 kg, gdzie liczba rejestracji wyniosła 37 sztuk.
Czytaj też: Maszyny rolnicze 2023. Jest źle, może być jeszcze gorzej
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!