Top 10 rejestracji przyczep rolniczych w Polsce
Ile nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w Polsce w pierwszym półroczu 2023 r.? Jakie marki przyczep wybierają polscy rolnicy? Jaki segment ładowności przyczep jest najpopularniejszy? Poznaj Top 10 przyczep rolniczych w Polsce.
Spadek sprzedaży nowych ciągników rolniczych ma odzwierciedlenie także w spadku sprzedaży przyczep rolniczych. W pierwszym półroczu 2023 r. zarejestrowano w Polsce 3252 przyczepy rolnicze. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku rejestracji nowych przyczep było 4421. Oznacza to, że rynek skurczył się aż o 26,44 procent. Spadek widać również porównując czerwiec 2023 do czerwca 2022. W tym roku w czerwcu zarejestrowano 647 przyczep, a rok wcześniej było ich o 171 sztuk więcej. Wszystkich miłośników maszyn rolniczych zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami w temacie maszyn rolniczych.
Spis treści
Polscy producenci przyczep kontrolują rynek
Na rynku przyczep w naszym kraju dominują rodzimi producenci. Topowe marki to Pronar, Metal-Fach oraz Metaltech. Należy zauważyć, że tych trzech największych wytwórców przyczep rolniczych kontroluje polski rynek, gdyż przyczepy tych marek stanowią bowiem aż ponad połowę wszystkich rejestracji pojazdów tego typu w pierwszym półroczu 2023.
Od lat najpopularniejszą marką przyczep rolniczych w Polsce jest Pronar. Nie zmieniło się to także w pierwszym półroczu 2023 r. W tym okresie zarejestrowano bowiem w naszym kraju 1120 nowych przyczep tej podlaskiej marki. Stanowi to 34,44 procent udziału w całym rynku nowych przyczep rolniczych w Polsce.
Po Pronarze długo, długo nic… i dopiero druga w rankingu marka Metal-Fach. Ten producent może pochwalić się bowiem liczbą 365 nowych rejestracji, a w konsekwencji udziałem w rynku w wysokości 11,18%.
Na trzecim miejscu podium uplasował się kolejny rodzimy producent przyczep, firma Metaltech. W pierwszym półroczu 2023 r. polscy rolnicy zarejestrowali 273 nowe przyczepy rolnicze tego producenta.
Top 10 marek najpopularniejszych przyczep rolniczych
- Pronar — 1120 przyczep,
- Metal-Fach — 365 przyczep,
- Metaltech — 273 przyczepy,
- Wielton — 241 przyczep,
- PPHU Wodziński — 190 przyczep,
- Zasław — 123 przyczepy,
- Meprozet — 94 przyczepy,
- BBC — 83 przyczepy,
- Joskin — 67 przyczep,
- Techmont — 57 przyczep.
Dane za pierwsze półrocze 2023, według AgriTrac.
Top 10. Gdzie sprzedaje się najwięcej przyczep?
Najwięcej rejestracji przyczep rolniczych jest w województwie mazowieckim. W tym województwie przybyło w pierwszym półroczu 478 nowych przyczep rolniczych. Na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie z liczbą 407 rejestracji. Trzecie miejsce należy do województwa lubelskiego, które osiągnęło wynik 384 szt. W tych trzech województwach przypada 39 proc. krajowych rejestracji przyczep rolniczych. W pierwszym półroczu ubiegłego roku kolejność była następująca: mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie.
Sprzedaż nowych przyczep rolniczych jest ściśle powiązana ze sprzedażą nowych ciągników rolniczych. Dlatego też w pierwszym półroczu najwięcej nowych rejestracji było właśnie w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim. W tych samych województwach kupiono także najwięcej nowych ciągników rolniczych.
Najmniej przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie lubuskim. W efekcie na drogi wyjechało tam 49 przyczep. W województwie zachodniopomorskim 93, a w podkarpackim liczba rejestracji wyniosła 105 sztuk. Czyli w przypadku tych województw widać także korelację z liczbą rejestracji nowych ciągników.
Jaka ładowność przyczepy rolniczej?
Najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych notuje się w segmencie ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całej Polsce zarejestrowano ich 894 sztuki. W tym segmencie lideruje Pronar z liczbą 284 rejestracji, przed Metaltechem (135 przyczep) i Wieltonem — 101 przyczep.
Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się ciężkie przyczepy o ładowności od 13 do 17 ton. Z danych AgriTrac wynika, że zarejestrowano ich 649 sztuki. Jak więc widać także w tym przypadku kolejność marek jest identyczna — Pronar, Metaltech i Wielton.
Czytaj również: Ile pieniędzy na kontach rolników w ramach dopłat? Trwają wypłaty